Data publikacji:

Najlepsze książki dla młodzieży o miłości

Książki dla młodzieży o miłości to wyjątkowo ważne lektury. Zwłaszcza w dzisiejszych, wirtualnych czasach dobra książka ma wielkie znaczenie i może wpłynąć na sposób przeżywania uczuć przez młodego człowieka i postrzegania związków międzyludzkich w przyszłości. Dlatego warto nastolatkom polecać tylko mądre książki o miłości. Oto niektóre z nich.

książki dla młodzieży o miłości

Polecane książki romantyczne dla młodzieży

W księgarniach można znaleźć wiele romansów młodzieżowych, w których relacje są głównym tematem i wokół nich toczy się fabuła. Nie ma wątpliwości, że są one esencją życia i pełnią w nim rolę najważniejszą, jednak dobrze jest, by młodzi ludzie uczyli się także, że uczucia mocno powiązane są z inteligencją i mądrym podejmowaniem decyzji, także tych dotyczących związków. Dlatego warto sięgać po książki, w których prócz miłości, znaleźć można także inne ważne treści. Sprawdź proponowane przez nas fajne książki dla młodzieży.

  1. Francesca Zappia, Eliza i jej potwory
  2. Andre Aciman, Tamte dni, tamte noce
  3. John Green, Gwiazd naszych wina
  4. Anna Todd, Seria After
  5. Laura Lane, Ellen Haun, Kopciuszek i szklany sufit

Francesca Zappia, Eliza i jej potwory

Pierwsza z polecanych książek dla młodzieży o miłości opowiada o problemie nieśmiałości. Osiemnastoletnia Eliza jest wyjątkową osobowością – dziewczyna jest nerdem i zmaga się z dużą nieśmiałością. Jednak w codziennym życiu wygląda na zwyczajną, spokojną licealistkę. Za to w sieci znana jest jako autorka popularnej powieści pt. „Morze potworne”, a jej pseudonim to Lady Konstelacja.

Pewnego dnia do szkoły dołącza nowy uczeń – Wallace jest byłym futbolistą i jednocześnie fanem jej powieści. Sprawy oczywiście komplikują się, ponieważ Eliza nie chce zdradzić, że to ona jest autorką jego ulubionej historii.

Andre Aciman, Tamte dni, tamte noce

To książka dla młodzieży o miłości zakazanej, niemożliwej, nieakceptowanej przez rodzinę, homoseksualnej. Zdecydowanie jest to propozycja dla starszych, dojrzałych nastolatków i nastolatek. Relacja młodego chłopaka i dojrzałego mężczyzny, który na zaproszenie rodziców przyjeżdża do wiejskiego domu pewnej rodziny jest od początku elektryzująca.

To powieść o trudnym szukaniu własnej tożsamości, o tym, jak ważne jest wsparcie rodziców w momentach wyborów, także dotyczących orientacji seksualnej. Film nakręcony na podstawie książki stał się hitem, a w kinach dostępny był dla publiczności w wieku od lat 15.

Zobacz także polecane książki fantasy romans

John Green, Gwiazd naszych wina

To romans młodzieżowy, na podstawie którego również powstał głośny film. Dotyczy także trudnej relacji miłosnej, jednak jest w niej więcej smutku i poczucia niesprawiedliwości niż doznań cielesnych. Pomimo podejmowania tak trudnych kwestii, jak życie, śmierć w kontekście miłości, książka jest pełna humoru i dystansu. Nie jest to typowy romans dla nastolatków, ale wzruszająca opowieść o przewrotności losu i o tym, czym jest zdrowie.

Anna Todd, Seria After

To seria wprowadzająca nastolatki w pierwsze prawdziwe doznania miłości. W opisach biograficznych autorki, Amerykanki Anny Todd, można przeczytać, że jedną z jej ulubionych książek jest „50 twarzy Greya”, dlatego także w swojej serii książek o miłości dla młodzieży znaleźć można także elementy miłości fizycznej. Pisarka wydała pierwszą część serii w 2013 roku, a inspiracją dla serii była popularność wśród fanek płci żeńskiej chłopców z boysbandu One Direction.

Laura Lane, Ellen Haun, Kopciuszek i szklany sufit

Ostatni z propozycji książek romantycznych dla młodzieży to nie do końca książka o miłości, ale jest w niej dużo o związkach. Nie jest też lektura tylko dla młodzieży, ale tak naprawdę dla wszystkich. Dwie feministki napisały na nowo klasyczne baśnie – o Kopciuszku, który nie chce królewicza w tradycyjnej roli, o królewnie, która nie zgadza się na bycie całowaną przez księcia bez swojej zgody, zwłaszcza gdy pogrążona jest we śnie, o Arielce, która dostaje w prezencie nogi oraz waginę.

Te opowieści są bardzo zabawne i nawiązują do współczesnych nam czasów, dlatego z pewnością zostaną zrozumiane przez nastolatki, a za sprawą humoru właśnie mają szansę otworzyć im oczy i uwrażliwić na wiele powszechnych nierówności w zakresie relacji damsko-męskich i związków miłosnych w ogóle.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska