Data publikacji:

Książka dla nastolatków o miłości

Na wakacje i na dobry początek roku. Na chłodne, jesienne wieczory. Dobra, mądra książka dla nastolatków o miłości potrafi wciągnąć, wzruszyć i rozbawić. Które najciekawsze książki dla młodzieży o miłości warto teraz czytać? Zebraliśmy podpowiedzi.
książka dla nastolatków o miłości

Najlepsze książki dla młodzieży o miłości

Książki dla młodzieży o miłości to wyjątkowo ważne lektury. Zwłaszcza w dzisiejszych, wirtualnych czasach dobra książka ma wielkie znaczenie i może wpłynąć na sposób przeżywania uczuć przez młodego człowieka i postrzegania związków międzyludzkich w przyszłości. Dlatego warto nastolatkom polecać tylko mądre książki o miłości. Oto niektóre z nich.

Eliza i jej potwory, Francesca Zappia

Pierwsza z polecanych książek dla młodzieży o miłości opowiada o problemie nieśmiałości. Osiemnastoletnia Eliza jest wyjątkową osobowością – dziewczyna jest nerdem i zmaga się z dużą nieśmiałością. Jednak w codziennym życiu wygląda na zwyczajną, spokojną licealistkę. Za to w sieci znana jest jako autorka popularnej powieści pt. „Morze potworne”, a jej pseudonim to Lady Konstelacja.
Pewnego dnia do szkoły dołącza nowy uczeń – Wallace jest byłym futbolistą i jednocześnie fanem jej powieści. Sprawy oczywiście komplikują się, ponieważ Eliza nie chce zdradzić, że to ona jest autorką jego ulubionej historii.

Heartstopper, Alice Oseman

To wyjątkowa książka graficzna. Komiks o nastoletnich relacjach, szkolnych problemach i dojrzewaniu. Ale przede wszystkim jest to opowieść o miłości dwóch chłopaków. A także o miłości pomiędzy dziewczynami. W tle mamy cały kalejdoskop uprzedzeń społecznych, kulturowych, walkę z mową nienawiści i brak tolerancji dla inności. Historia Nicka i Charliego wpisuje się w nurt literatury LGBT+, której na polskim rynku jest coraz więcej i jest to trend wprost proporcjonalny do sposobu, w jaki odnoszą się do osób nieheteronormatywnych politycy.
Popularność komiksu „Heartstopper” wynika z tego, że w młodych osobach niezmiennie od wieków istnieje wielka ciekawość dotycząca związków, miłości i relacji. A współczesny świat zmienia się w tak dużym tempie, że dotychczasowe poradniki i książki dla nastolatków o miłości stały się częściowo nieaktualne.

Loveless, Alice Osman

Autorka cyklu „Heartstopper” napisała także powieść „Loveless”. Zaliczana do gatunku Young Adult historia opowiada o dziewczynie, która zastanawia się, dlaczego jeszcze się w nikim nie zakochała, chociaż wszyscy wokół ciągle kimś są zauroczeni. Książka również wpisuje się w nurt LGBT+, przybliżając temat aseksualności i aromantyczności. Opowiada o presji otoczenia, którą wywiera ono na tych, którzy odważają się być inni. Wiele młodych osób opisuje w recenzjach, że dzięki lekturze lepiej poznały i zrozumiały siebie.

Tysiąc pocałunków, Tillie Cole

To zwykła – wydawałoby się – historia o miłości, która miała przetrwać na zawsze. Tak wydaje się wszystkim, którzy są zakochani po raz pierwszy. Chłopak o imieniu Rune wraca z rodzinnej Norwegii do małego amerykańskiego miasteczka. Gdy był dzieckiem, przyjaźnił się z Poppy, z którą połączyła go wyjątkowa więź. Teraz jednak dziewczyna, która obiecała czekać na niego, przestała się odzywać. Opowieść ta to uniwersalna historia o tym, że życie jest niesprawiedliwe.
Tytułowe tysiąc pocałunków jest ciągle do uzupełnienia – słoik czeka, aż będzie nimi wypełniony. Nastolatki, które przeczytały książkę, mówią o wzruszeniach i o tym, że sprawia ona, że zatrzymują się na chwilę i doceniają małe momenty i krótkie chwile w życiu, a taka refleksja jest rzadkością, gdy jest się w wieku nastoletnim. Wiele osób płacze i długo nie może o historii zapomnieć. W wakacje 2022 roku książka długo utrzymywała się na pierwszej pozycji wśród najchętniej kupowanych przez młodzież lektur.

Flaw(less) Opowiedz mi naszą historię, Maria Łabęcka

Debiut literacki polskiej autorki Marty Łabęckiej to klasyczna historia miłosna dwojga ludzi pochodzących z całkiem innych światów. Ona, Josephine, licealistka z londyńskich przedmieść, grzeczna i wzorowa dziewczyna z tak zwanego dobrego domu. On – Chase – chłopak, którego matka ma problem z alkoholem i narkotykami i więcej czasu poświęca właśnie używkom niż własnemu dziecku. Josephine ma wyjechać na studia do Bostonu – oczekuje tego od niej rodzina. Chase musi za to tylko uważać, by nie wkroczyć na złą drogę, którą podąża jego matka.
Wydawać by się mogło, że nie łączy ich nic poza szkołą. Jednak i chłopak, i dziewczyna są bardzo samotni. Noszą maskę obojętności, nie pokazują swoich prawdziwych uczuć i wrażliwości. Stają się sobie bardzo bliscy. Historia o samotności i odnajdywaniu się bratnich dusz budzi wiele emocji – jedni zachwycają się porywającym, romantycznym klimatem historii, inni krytykują styl pisania Marty Łabęckiej, zarzucając jej zbyt daleko posuniętą prostotę, używanie kalek i zdrobnień oraz przewidywalność akcji. Jedno jest pewne – książka jest popularna, a nastolatki polecają ją sobie wzajemnie – to najważniejsza rekomendacja.

Stany zjednoczone miłości, Shuan David Hutchinson

To książka, która w umiejętny sposób pokazuje, że pozornie różne środowiska, rodziny i osoby o całkiem odmiennych poglądach mogą się porozumieć. Dean i Dre to nastolatkowie, których rodzice stają do zaciętej walki o fotel prezydencki USA. Traf chce, że na skutek alarmu bombowego obaj trafiają do jednego schronu. Jeden jest barwny, głośny i ekstrawertyczny, drugi za to wycofany, spokojny i uważający na każde słowo – absolutne przeciwieństwa. Jednak dzięki rozmowie okazuje się, że pomimo różnic są w stanie dogadać się, a nawet zaprzyjaźnić. Wartościowa książka o szukaniu porozumienia, empatii, i spoglądaniu na siebie z życzliwością.

Tamte dni, tamte noce, Andre Aciman

To książka, która również wpisała się w nurt LGBTQ+. Mówi o miłości zakazanej, niemożliwej, nieakceptowanej, homoseksualnej. Zdecydowanie jest to propozycja dla starszych, dojrzałych nastolatków i nastolatek. Stopniowo rozwijająca się relacja młodego chłopaka i dojrzałego mężczyzny jest elektryzująca od samego początku. To opowieść o szukaniu własnej tożsamości, o tym, jak ważne jest wsparcie rodziców w momentach wyborów, także tych dotyczących orientacji seksualnej. Film nakręcony na podstawie książki stał się hitem, a w kinach dostępny był dla publiczności w wieku od lat 15.

Gwiazd naszych wina, John Green

To romans młodzieżowy, na podstawie którego również powstał głośny film. Dotyczy także trudnej relacji miłosnej, jednak jest w niej więcej smutku i poczucia niesprawiedliwości niż doznań cielesnych. Pomimo podejmowania tak trudnych kwestii, jak życie, śmierć w kontekście miłości, książka jest pełna humoru i dystansu. Nie jest to typowy romans dla nastolatków, ale wzruszająca opowieść o przewrotności losu i o tym, czym jest zdrowie.

Kopciuszek i szklany sufit, Laura Lane, Ellen Haun

Ostatni z propozycji książek romantycznych dla młodzieży to nie do końca książka o miłości, ale jest w niej dużo o związkach. Nie jest też lektura tylko dla młodzieży, ale tak naprawdę dla wszystkich. Dwie feministki napisały na nowo klasyczne baśnie – o Kopciuszku, który nie chce królewicza w tradycyjnej roli, o królewnie, która nie zgadza się na bycie całowaną przez księcia bez swojej zgody, zwłaszcza gdy pogrążona jest we śnie, o Arielce, która dostaje w prezencie nogi oraz waginę.
Te opowieści są bardzo zabawne i nawiązują do współczesnych nam czasów, dlatego z pewnością zostaną zrozumiane przez nastolatki, a za sprawą humoru właśnie mają szansę otworzyć im oczy i uwrażliwić na wiele powszechnych nierówności w zakresie relacji damsko-męskich i związków miłosnych w ogóle.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.