Data modyfikacji:

Książki historyczne, które warto przeczytać. Najlepsze propozycje

Nie bez przyczyny mówi się o historii, że jest nauczycielką życia. Uwielbiasz książki i historię? Sprawdź książki historyczne, które warto przeczytać. Nasz ranking zawiera najlepsze książki historyczne.

czytająca kobieta

Książki historyczne, które musisz poznać

W ostatnich latach rynek księgarski przeżywa prawdziwe oblężenie nowości z kategorii „fakty i historia”. Książki historyczne przestały kojarzyć się z nudnymi podręcznikami ze szkolnej ławy. Wręcz przeciwnie – wiele z tych lektur to niezwykle merytoryczne i dobrze przygotowane opisy historycznych wydarzeń, ale także fascynujące opowieści napisane dobrym piórem autora, które zaczynają się przebijać także do zestawień najlepszych książek.

Historycy mogą wzorować się na takich nazwiskach jak Davies czy Beevor, którzy pozostając wierni faktom, potrafią sprawić, że lektura staje się pasjonująca i nie sposób się od niej oderwać.

Poznaj książki historyczne, które warto przeczytać. Oto 9 najlepszych książek historycznych.

  1. Lato ’39. Jeszcze żyjemy, Marcin Zaborski
  2. Polskie zamachy, Marcin Szymaniak
  3. Życie średniowiecznej kobiety, Frances i Joseph Gies
  4. Krótka historia jednego zdjęcia, Jakub Kuza
  5. Druga wojna światowa, Anthony Beevor
  6. Europa. Rozprawa historyka z historią, Norman Davies
  7. Samobójstwo Europy, Andrzej Chwalba
  8. Wakacje w Trzeciej Rzeszy, Julia Boyd
  9. Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach

1. Lato ’39. Jeszcze żyjemy, Marcin Zaborski

Jak wyglądały ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej? Czy wakacyjny klimat mąciły sygnały o zbliżającej się tragedii? Czym żyli Polacy latem 1939 roku?

Marcin Zaborski, dziennikarz radiowy i politolog, stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania w swojej książce „Lato ’39. Jeszcze żyjemy”. To zapis przedstawiający przedwojenne ulice i codzienne życie mieszkańców miast i miasteczek na chwilę przed rozpoczęciem wojny.

Autor zagląda do popularnych kurortów, opisuje ówczesną modę damską, sprawdza, jakie na talerzach królowały smaki. To książka pełna nie tylko codzienności, ale i emocji – nadziei pomieszanej ze strachem przed tym, co miało nadejść. Idealna lektura dla wszystkich miłośników okresu międzywojennego oraz historii ujętej z perspektywy życia codziennego.

2. Polskie zamachy, Marcin Szymaniak

W styczniu 2019 roku Polską wstrząsnęła wiadomość o tragicznym w skutkach zamachu na życie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. To pierwszy od dziesiątek lat zamach na przedstawiciela władzy i jednocześnie forma epilogu książki „Polskie zamachy” Marcina Szymaniaka.

Autor przedstawia w niej dzieje targnięć na życia polskich książąt, królów, prezydentów, naczelników, wysoko postawionych urzędników. Historie tak spektakularnych zamachów i morderstw nie zdarzały się w Polsce często, ale te odnotowane przez kronikarzy i historyków z pewnością warto poznać. Są przepełnione dramatyzmem, ale czasami także tajemnicą i podłością.

3. Życie średniowiecznej kobiety, Frances i Joseph Gies

To książka historyczna tak wciągająca jak lektura Martina czy Tolkiena! Dwójka badaczy historii, Frances i Joseph Gies, zabiera czytelnika w podróż po codziennym życiu kobiet ze średniowiecza. Czy było podobne do współczesnego?

Książka historyczna pełna jest opisów trudów powszedniego dnia, ale nie brakuje w niej również fascynujących historii kobiet, które stawały się uciekinierkami, mniszkami, kochankami, władczyniami czy morderczyniami.

Autorzy pokazują, że wbrew obiegowym opiniom średniowieczne kobiety nie spełniały się wyłącznie w roli matek i strażniczek domowego ogniska. Często miały wpływ na politykę i losy kraju. tej pozycji nie mogło zabraknąć w rankingu najlepszych książek historycznych.

4. Krótka historia jednego zdjęcia, Jakub Kuza

Fotografia stała się świadkiem historii. Odkąd powstała i trochę się upowszechniła, była narzędziem do uwieczniania ważnych postaci i przełomowych momentów. Jakub Kuza zebrał w swojej książce najbardziej fascynujące fotografie, opisał historie ich powstania, kontekst, w jakim zostały zrobione, oraz późniejsze dzieje ich bohaterów.

W „Krótkiej historii jednego zdjęcia” nie brakuje bardzo popularnych fotografii, takich jak ta przedstawiająca amerykańskiego marynarza całującego pielęgniarkę na ulicy, ale pośród zdjęć znajdziemy także mniej znane, a równie ciekawe i zaskakujące, skrywające tragiczne albo radosne wydarzenia. Obowiązkowa pozycja dla miłośników fotografii i literatury faktu!

5. Druga wojna światowa, Anthony Beevor

Ranking najlepszych książek historycznych musi zawierać bestsellerową i jedną z najważniejszych książek o II wojnie światowej. Jeśli szukasz prezentu dla pasjonata właśnie tego okresu historii, nie znajdziesz lepszej lektury niż pozycja napisana przez Antony’ego Beevora!

Antony Beevor to symbol niezwykłej rzetelności i kronikarskiego podejścia do faktów. Jego „Stanlingrad” podbił serca wszystkich miłośników nowoczesnej historii wojskowości, więc z „Drugą wojną światową” nie może być inaczej.

To ciekawa książka historyczna, w której znajdziesz opisy wszystkich najważniejszych kampanii, walk, bitew, kapitulacji oraz zwycięstw. Bezsprzeczne dzieło życia Beevora jest jednocześnie pasjonującą dla czytelnika lekturą.

6. Europa. Rozprawa historyka z historią, Norman Davies

Kolejna książka historyczna, którą warto przeczytać. Norman Davies każdym kolejnym swoim dziełem udowadnia niezwykłą klasę i wyjątkowy talent pisarski.

„Europa. Rozprawa historyka z historią” przedstawia historyczne losy całego kontynentu. Praca nad taką monumentalną książką historyczną trwała aż 8 lat, a sam autor wspomina ją jak maraton.

Davies zawarł w „Europie” wszystko, co dla niego typowe – osobisty stosunek, literacki temperament i talent oraz wiele wątków jeszcze bardziej przybliżających czytelnika do poznania prawdy o historycznych dziejach. To lektura, do której wraca się przez całe życie, czytając swoje ulubione rozdziały.

7. Samobójstwo Europy, Andrzej Chwalba

Na tle książek historycznych i antologii o II wojnie światowej niewiele jest tych opisujących dokładnie, co stało się ponad 20 lat wcześniej. Podczas gdy tak naprawdę badacze historii twierdzą, że nie da się zrozumieć tego drugiego konfliktu bez dokładnego poznania pierwszego – był ogromną tragedią i jednocześnie prologiem do kolejnego dramatu.

Wie o tym Andrzej Chwalba, który w książce historycznej „Samobójstwo Europy” chronologicznie opisuje wydarzenia Wielkiej Wojny, przypominając o jej tragicznych skutkach, ludzkich dramatach i politycznych zawirowaniach. Oprócz bogatej faktografii w książce nie brakuje anegdot oraz opowieści oddających wojenną atmosferę.

8. Wakacje w Trzeciej Rzeszy, Julia Boyd

Współcześnie, w kontekście II wojny światowej i holocaustu, czasami padają pytania: „jak to mogło się zdarzyć?”. Łatwo zadawać je z perspektywy czasu, ale żeby naprawdę sobie na nie odpowiedzieć, musimy poznać Niemcy dwudziestolecia międzywojennego.

Brytyjska historyczka Julia Boyd zebrała opowieści przyjezdnych: dyplomatów, studentów, turystów, sportowców czy dziennikarzy, próbując to właśnie ich słowami oddać klimat tamtych czasów, zastanawiając się przy tym, jak rodził się faszyzm i jak ludzie, którzy pamiętają I wojnę światową, mogli przymykać oczy na to, co się dzieje w znaczącym, europejskim państwie. Część zebranych relacji nie była dotąd publikowana, co jeszcze bardziej podnosi wartość książki Boyd.

9. Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach

Wśród książek historycznych, które warto przeczytać, nie może zabraknąć tej pozycji. Polska historia ro wiele krwawych, naznaczonych bitwami kart, ale nie brakowało również odważnych strategów, wielkich generałów, charyzmatycznych przywódców, dzięki którym niejedna walka została wygrana.

Autorzy książki „Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach” opisują dzielnych i najbardziej wybitnych wodzów w naszej historii, którzy odznaczyli się zarówno walecznością, jak i doskonałą znajomością strategii.

Oprócz znanych postaci, takich jak Batory czy Piłsudski, w książce pojawiają się też mniej znani, ale ważni bohaterowie. Choćby po to, by poznać ich historie, warto sięgnąć po tę jakże ciekawą książkę historyczną.

Autor: Szymon Sonik