Data publikacji:

Książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców

Bycie rodzicem dojrzewającego dziecka to wielkie wyzwanie. Wielu dorosłych nie potrafi rozmawiać na tematy związane ze zmianami zachodzącymi w ciele młodego człowieka lub po prostu się wstydzi. Wtedy z pomocą przychodzą książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i dla chłopców pisane przez doświadczonych psychologów i terapeutki pracujące z dziećmi. Zobacz najciekawsze tytuły.

Jaka książka o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców

Oczywiście sama książka o dojrzewaniu nie rozwiązuje problemu i podarowanie jej dziecku musi wiązać się z gotowością rodziców do rozmowy na czasem trudne dla nich lub wstydliwe tematy, takie jak pierwsza miesiączka. Zanim więc podarujesz dziecku książkę o dorastaniu, przeczytaj ją wcześniej lub chociaż przejrzyj. Dobrze też jest przypomnieć sobie czas własnego dorastania po to, by wczuć się w sytuację dziecka i nie powielić błędów, które być może popełniali rodzice wychowywani w czasach, gdy tematy seksualności i dojrzewania uważano w wielu środowiskach za tabu. Polecamy kilka ciekawych i wartościowych książek o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców, dzięki którym twoje dziecko będzie miało szansę zdobyć rzetelną wiedzę.

  1. Maja dorasta. Niezbędnik dojrzewającej dziewczynki; Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca – Monica Petix
  2. Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu – Sophie Elkan
  3. Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci – Alicja Długołęcka
  4. Królestwo dziewczynki – Iwona Chmielewska

Maja dorasta. Niezbędnik dojrzewającej dziewczynki; Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca – Monica Petix

Te dwie rzeczowe, ale jednocześnie napisane niezwykle sympatycznym i przyjaznym dzieciom językiem książki o dojrzewaniu stworzyła Monica Petix, która jest lekarzem endokrynologiem i pediatrą. Bohaterów – Kacpra i Maję – poznajemy w codziennych szkolnych i domowych sytuacjach, w których w bardzo naturalny sposób pokazane jest, co dzieje się z ich ciałem, jak zmienia się postrzeganie świata i relacje. Po te książki o dojrzewaniu dla dziewczynek i chłopców mogą bez obaw sięgnąć już 8- i 9-letnie dzieci.

Twój dziewczyński przewodnik po dorastaniu – Sophie Elkan

Ta książka o dojrzewaniu dla dziewczynek jest wyjątkowa, bo mówi nie tylko o tym, co dzieje się z ciałem dojrzewającej dziewczyny – w części „Twoje ciało” – ale też o tym, jak zmienia się gospodarka hormonalna i w związku z tym rozregulowują się emocje młodej osoby. W rozdziale „Ludzie wokół ciebie: Rodzina i przyjaciele” autorka koncentruje się na relacjach z najbliższymi i rówieśnikami, braku akceptacji ze strony innych, zachowaniach w internecie. Opowiada także o pierwszej miłości oraz co nieco o tym, jak dojrzewają chłopcy. W części „Seks” klarownie wyjaśnia, czym jest seks, mówi też o molestowaniu i niedopuszczalnym zachowaniu, o którym należy powiadomić osoby dorosłe. W kwestiach seksualności współautorki przewodnika – terapeutka Laura Chaisty oraz dr Maddy Podichetty – pomijają szczegóły fizycznej strony seksualności człowieka i dostosowują przekazywaną wiedzę do wieku dziecka. „Twój dziewczyński przewodnik” to książka o dojrzewaniu dla dziewczynki w wieku około 10 lat.

Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci – Alicja Długołęcka

Dojrzewające dziecko zaczyna pytać o to, skąd się biorą dzieci, a pytania są coraz bardziej szczegółowe. Książki o dojrzewaniu dla dzieci nie mogą ignorować tego ważnego tematu. Alicja Długołęcka odpowiada na dziecięce pytania, korzystając z mądrości dzieci. Autorka jest doktorem nauk humanistycznych i edukatorką psychoseksualną, a także autorką książek z zakresu seksualności dla dorosłych. „Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci” to jej pierwsza książka o dojrzewaniu dla młodych czytelników. Dokładnie odpowiada na pytanie zawarte w tytule, przytaczając jednocześnie wypowiedzi dzieci bez ich cenzurowania. Rozmowy te stają się punktem wyjścia do konkretnych zagadnień. Za piękne ilustracje odpowiada Anna Moderska. To książka o dojrzewaniu idealna dla dziewczynek i chłopców.

Królestwo dziewczynki – Iwona Chmielewska

Ta książka o miesiączce, która jest literacką opowieścią o tym ważnym wydarzeniu w życiu każdej dziewczynki, została uznana za jedną z najpiękniejszych książek na świecie (nagroda w konkursie CJ Picture Book Award w 2011 roku), a stworzyła ją wielokrotnie nagradzana artystka, polska pisarka i ilustratorka Iwona Chmielewska. Opowieść o królewnie, która zmierza ku dorosłości, jest krzepiąca, ale jednocześnie jasno pokazuje, że pierwsza miesiączka rozpoczyna długi i często bardzo trudny proces przemiany dziewczynki w kobietę. Jeżeli masz dorastającą córkę, ta książka o dojrzewaniu dla dziewczynek jest obowiązkową pozycją na półce.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska