Data modyfikacji:

Polecane książki o wychowaniu dzieci

Książek o wychowaniu dzieci jest naprawdę wiele. Zaczynając od poradników dotyczących opieki nad noworodkiem, przez kompendia wiedzy o wychowaniu zbuntowanego dwulatka czy dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym, po książki o radzeniu sobie z nastolatkami. Każdy nurt czy szkoła mówiące o zasadach wychowywania dzieci zazwyczaj ma swoją grupę poradników. W zależności od preferencji rodzica, tego, jakie podejście do wychowania dzieci jest mu bliższe – taką literaturę może wybrać. Nie ma jednej właściwej czy najlepszej listy książek dla rodziców o wychowaniu. Przy wyborze warto kierować się własnymi przekonaniami, popularnością czy opiniami innych oraz datą wydania poradnika – by wiedza w nim zawarta była dostatecznie aktualna. Przedstawiamy subiektywną listę polecanych książek o wychowaniu dziecka.
książki

Najlepsze książki o wychowaniu dzieci

Nie ma co ukrywać, że wychowanie dziecka jest nie lada wyzwaniem. Pomocą w tej trudnej, ale i pięknej walce mogą być najlepsze książki o wychowaniu. Zobacz nasze propozycje.

„Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze 5 lat”

Bardzo obszerny poradnik o opiece, rozwoju i wychowywaniu malucha do piątego roku życia, napisany przez Kaz Cooke. Książka o wychowaniu dzieci jest pełna wskazówek, informacji, odsyłaczy do książek, grup wsparcia czy poszerzonych informacji w internecie na dany temat. Co więcej – są one dostosowane do polskich realiów, prawa i istniejących źródeł w naszym kraju.

Tym, co przyciągnęło rodziców na całym świecie do tej książki o wychowaniu dzieci, jest dystans do wielu trudnych spraw i poczucie umoru, którymi naszpikowany jest przewodnik. W szczególny autorce sposób przeprowadza ona świeżo upieczonych rodziców przez tajniki życia z dzieckiem od urodzenia do mniej więcej połowy wieku przedszkolnego. Jednocześnie nie narzuca jedynej słusznej drogi w poradzeniu sobie z danym problemem, a wskazuje różne punkty widzenia, wyraża swoją opinię, zostawiając przy tym przestrzeń rodzicowi na własne przekonania i podjęcie decyzji zgodnej z nimi.

Znajdziemy tu rozdziały o noworodku i niemowlaku, o małym dziecku w wieku od roku do trzech lat, o przedszkolaku między 3. a 5. rokiem życia, o tym jak być rodzicem oraz ostatnią część o różnych sprawach, które są ważne w wychowaniu dziecka, a nie wpisywały się w żaden poprzedni rozdział.

Sprawdź polecane przez nas książki dla 5-latka

„Język dwulatka”

Książka o wychowaniu dzieci w okresie 2. roku życia jest kontynuacją poradnika „Język niemowląt”, duetu Tracy Hogg i Melindy Blau. Przewodniki zyskały ogromną popularność na całym świecie i od wielu lat stanowią jedne z najważniejszych źródeł wiedzy o dzieciach dla rodziców. Wiedza zawarta w książce „Język dwulatka” jest oparta na doświadczeniach autorek, w tym ekspertki w dziedzinie opieki nad maluchami – Tracy Hogg, która była przez wiele lat pielęgniarką opiekującą się także niepełnosprawnymi osobami.

Poradnik skupia uwagę rodzica na tym, jak dobrze rozpoznać sygnały wysyłane przez jego małe i słabo mówiące dziecko, jak wsłuchać się w to, co ono próbuje rodzicowi przekazać i w jaki sposób nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przestawione są konkretne propozycje rozwiązania kryzysów poprzez zrozumienie, z czego zachowanie dziecka wynika.

Ponadto autorki podzieliły temperamenty dzieci na kilka „typów”, dzięki czemu można łatwiej dostrzec ich potrzeby. W treści zawarty jest także test pozwalający w przybliżeniu ocenić, jakimi cechami charakteru odznacza się dziecko. Wnioski płynące z książki o wychowaniu dzieci mówią o zrozumieniu pewnych procesów i zachowań malucha, dzięki czemu osiągniemy spokój i harmonię w rodzinie.

Wśród rozdziałów znajdziemy między innymi takie o rozwoju ruchu i mowy dziecka, ułożenia domowych rytuałów, zasad słuchania i mówienia do dziecka, odpieluchowaniu, nauce panowania nad emocjami czy pojawieniu się rodzeństwa w rodzinie.

„Pozytywna dyscyplina”

Jedna z książek traktująca o metodzie wychowania i życia w rodzinie zwanej pozytywną dyscypliną. Książka dla rodziców o wychowaniu autorstwa Jane Nelsen porządkuje zasady funkcjonowania w relacji rodzic-dziecko, podpowiada sposoby na znalezienie wspólnego, pozytywnego języka stosowanego w domu, podkreślająca szacunek do wszystkich członków rodziny bez względu na wiek.

Treści zawarte w poradniku opierają się na głównych zasadach pozytywnej dyscypliny: wzajemnego szacunku i miłości. Mowa jest tu między innymi o tym, że każdy ma prawo do własnego odczuwania emocji, także tych trudnych, nie tylko dziecko, ale i rodzic. Przypomina o tym, że każdy ma swoje granice, których nikt przekraczać nie powinien.

Książka o wychowaniu dziecka podpowiada, jak się wzajemnie słuchać i do siebie mówić, by osiągnąć porozumienie i sukces w codziennych relacjach. Nacisk kładziony jest na wrażliwość na drugiego człowieka, wyrażanie swoich potrzeb w sposób pełen miłości oraz szacunek i poważne podejście do problemów także najmłodszych w rodzinie.

Wśród rozdziałów znajdziemy między innymi wyjaśnienie metody pozytywnej dyscypliny, spostrzeżenia dotyczące zachowań w kontekście kolejności urodzenia, podpowiedzi, jak skupić się na rozwiązaniach, nie problemach, i jak to wszystko połączyć w całość, by zadziałało. Poradnik nie ogranicza się do danego wieku dziecka, a wspomaga wieloletnie pozytywne wspólne życie w rodzinie.

Znalezienie odpowiedniej dla siebie książki o wychowaniu dzieci nie jest łatwą sprawą. Rynek wydawniczy oferuje tak wiele możliwości, że trafienie na ten właściwy poradnik może wymagać trochę czasu i kilku przeczytanych propozycji. W zależności od naszej filozofii wychowania dziecka można wybrać dowolną listę pozycji do przeczytania, najważniejsze jednak, by pamiętać, że żadna książka nie musi być tą jedyną i najwłaściwszą. To od naszych relacji z dziećmi i umiejętności wyciągnięcia dla siebie najważniejszych elementów z danego poradnika będzie stanowiło o naszym szczęściu w rodzicielstwie.
Autorka: Dorota Grzyb