Data publikacji:

Czy warto i jaką kuwetę dla psa kupić?

Czy kuweta dla szczeniaka to dobry pomysł? Sprawdź, jakie są wady i zalety trawiastej kuwety dla psa. Poznaj opinie ekspertów na temat kuwet dla psów.

pies

Trawiasta kuweta dla psa – czy jest lepsza od zwykłej?

Psy instynktownie chcą załatwiać się na zewnątrz, a nie w pobliżu miejsca, z którym odpoczywają czy jedzą. Oczywiście najchętniej robią to na naturalnym podłożu, ale nie zawsze jest to możliwe. Szczególnie że niektóre psy nie mogą wychodzić na zewnątrz ze względu na swój stan zdrowia.

Zwykła kuweta dla psa składa się z plastikowych elementów, które przytrzymują podkład higieniczny w jednym miejscu. Jej sprzątanie jest bardzo proste, bo polega na wymienieniu lub wyczyszczeniu podkładu za każdym razem, gdy czworonóg skorzysta z kuwety.

Sprawdź również, jak działa furminator dla psa.

Kuweta dla psa z trawą jest zbudowana ze zbiornika, specjalnej siatki i miękkiej, sztucznej trawy. Pies może chętniej z niej korzystać niż z białych podkładów higienicznych, ponieważ wyglądem przypomina mu prawdziwą trawę.

Oczywiście czworonóg zdaje sobie sprawę, że to nie jest prawdziwa trawa, bo nie pachnie tak jak ta prawdziwa. Mimo wszystko wiele psów wybiera właśnie trawiastą kuwetę zamiast tej z tradycyjnym podkładem.

Czyszczenie trawiastej kuwety dla psa jest bardzo proste. Zbiornik należy na bieżąco oczyszczać, podobnie jak powierzchnię kuwety. Trawiasta kuweta nie wymaga zakładania nowych podkładów higienicznych za każdym razem, gdy pupil z niej skorzysta.

Zalety kuwety dla psa

Musisz zdawać sobie sprawę, że wszystkie korzyści, jakie wynikają z użytkowania kuwety przez twojego psa, to korzyści dla opiekunów, a nie dla samego czworonoga. Pies instynktownie chce się załatwiać na zewnątrz. Mimo to kuwety dla psów wciąż zyskują na popularności. Dlaczego? Co daje kuweta dla psa?

  • Nie trzeba wychodzić na spacer z psem, gdy nie jest to możliwe (długo pracujesz) lub panują niesprzyjające warunki na zewnątrz – np. gdy pada śnieg lub wieje silny wiatr.
  • Pies nie pobrudzi się na spacerze, dzięki czemu pielęgnacja jego sierści lub włosów będzie prostsza.

Przeczytaj również: Pies w samochodzie. Jak przygotować psa na podróż autem?

Kiedy kuweta dla psa jest potrzebna?

Są sytuacje, w których taka kuweta może okazać się przydatna, ale wcale nie chodzi tutaj o naukę czystości pupila. Szczenię powinno od samego początku być uczone, że ma się załatwiać na zewnątrz, a nie w domu.

Wyjątkiem są psy, które mają obniżoną odporność. Dla nich wyjście na zwykły spacer może być niebezpieczne. Niesprawny układ immunologiczny to poważny problem. Pies jest wówczas zmuszony do korzystania z kuwety w domu, by zminimalizować ryzyko kontaktu z drobnoustrojami, z którymi organizm pupila mógłby sobie nie poradzić. Wyjście na spacer jest możliwe dopiero wtedy, gdy pupil będzie zabezpieczony przed chorobami zakaźnymi za pomocą szczepień ochronnych dla psa.

Kuweta dla psa sprawdzi się też dla bardzo starych psów, które mają trudności z poruszaniem się i dla psów w czasie rekonwalescencji – np. po operacjach. Niektóre zwierzęta, które np. przeszły rekonstrukcję kości po jej złamaniu, muszą mieć założony gips na okres kilku tygodni i muszą przebywać w klatce, by zminimalizować ruch do minimum. Wówczas kupno kuwety dla psa jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

Kuweta dla psa – opinie lekarzy weterynarii i zoopsychologów

Eksperci zgodnie twierdzą, że kuweta dla zdrowego psa nie jest dobrym rozwiązaniem. Decydując się na kupno lub adopcję czworonoga, należy zdawać sobie sprawę, że pupil będzie potrzebował regularnych spacerów.

Niekiedy jego potrzeby należy przedłożyć nad swoje. Spacer z psem to obowiązek każdego opiekuna psa i tak powinno pozostać. Kuweta dla psa sprawdzi się jedynie wtedy, gdy to pies nie może wyjść na spacer z przyczyn zdrowotnych.