Data modyfikacji:

Ryuboku, czyli jak zrobić las w akwarium

Aranżacje akwariów w tzw. stylu japońskim są coraz popularniejsze na świecie. Zyskują one fanów dzięki swojemu unikalnemu i niezwykle atrakcyjnemu minimalistycznemu wyglądowi oraz naśladowaniu naturalnych krajobrazów. Wśród nich wyróżniają się zbiorniki typu Ryuboku, które przypominają las w akwarium.

ryuboku

Czym jest Ryuboku?

Akwaria naturalne typu japońskiego zostały spopularyzowane w latach 80. przez Takashiego Amano. Opracował on techniki aranżacji akwarium oraz konserwacji, które są udoskonalane i rozwijane po dziś dzień przez innych hobbystów. Z tego też powodu często określa się ten styl jego nazwiskiem.

Założenia akwariów Amano są dość jasne i korzystają częściowo z reguł opracowanych na potrzeby tradycyjnych japońskich ogrodów. Rośliny zamknięte w słodkowodnym i krystalicznie przejrzystym zbiorniku podlegają tu ciągłej opiece, ale akwarysta stara się ingerować w taki sposób, by nie zakłócić harmonii i wrażenia „dzikości” pejzażu.

Jeden z popularniejszych typów tych akwariów, który stworzony został przez Amano, nosi nazwę Ryuboku. Jego celem jest stworzenie gęstego i naturalnie wyglądającego podwodnego lasu w akwarium, inspirowanego gęstymi, zwrotnikowymi dżunglami lub puszczami pełnymi wiekowych drzew.

Jak zrobić las w akwarium?

Aranżacja akwarium Ryuboku opiera się na wykorzystaniu wielu drewnianych gałęzi i korzeni w taki sposób, by utworzyły one naturalnie wyglądający las, naśladując zmurszałe i zniszczone konary drzew. Dlatego też od ich wybrania zaczynamy proces zakładania zbiornika, którego wielkość jest całkowicie dowolna.

Dla zachowania dobrego efektu zaleca się korzystanie z materiałów pochodzących z tego samego źródła. Mieszając kawałki drewna o różnej fakturze i kształtach, niszczymy harmonię przygotowywanego krajobrazu, oddalając się od zamierzonego efektu.

Drewno ustawiamy na podłożu wykonanym z piasku, żwiru lub substratu. Niektórzy akwaryści lubią przygotowywać wieloskładnikową „ściółkę” dla zatopionego lasu w akwarium, która symuluje np. przecinającą go rzekę lub nadmorską plażę. W trakcie usypywania podłoża odgradzamy folią jego różne rodzaje tak, by się nie wymieszały.

Podczas układania konarów dorzucić do nich możemy również kamienie symulujące przeróżne skały. Mogą one okazać się niezastąpione, ponieważ suche i lekkie drewno ma tendencję do wypływania na powierzchnię. Sprawdzą się więc tu jako jego skuteczny stabilizator.

Nie zapominajmy o tym, że kamienie muszą być zbliżone do siebie wyglądem, sprawiać wrażenie naturalnych oraz w żadnym wypadku nie powinny zdominować całej scenerii.

Ostatnim etapem przygotowania lasu w akwarium jest nasadzenie roślin. Dla lepszego efektu w tym momencie akwaryści mocują również do gałęzi mech, korzystając przy tym ze sznurka lub żyłki, który po jakimś czasie samodzielnie przywrze do ich powierzchni i zacznie się rozrastać, tworząc atrakcyjny efekt. Dobór rośliny pozostaje kwestią gustu projektanta oraz jego wizji całości.

Jak w pozostałych typach akwariów naturalnych, ryby są w nim tylko dodatkiem i tzw. wisienką na torcie. Wybieramy zazwyczaj maksymalnie jeden lub dwa gatunki niewielkich rybek ławicowych, które nie posiadają intensywnych barw odwracających uwagi od kompozycji roślinnej.