Data modyfikacji:

Lęk separacyjny u psa. Co to jest i jakie ma objawy?

Twój pies boi się zostać sam w domu? Pandemia i home office sprzyjają wystąpieniu zaburzeń behawioralnych u psów. Czworonogi przyzwyczajają się do tego, że jesteśmy w domu, a gdy chcemy je zostawić same i wyjść na miasto z przyjaciółmi, pojawia się problem. Jak pomóc psu z lękiem separacyjnym? Czy warto szukać pomocy u specjalisty?
lek separacyjny u psa

Lęk separacyjny. Pies się boi? Na czym to polega?

Psy mieszkające z ludźmi, będące blisko swojego opiekuna, czują się swobodnie i bezpiecznie. To normalne, prawidłowe zjawisko. Pupil powinien czuć się po prostu dobrze ze swoim panem lub panią. Niestety, czasem problem pojawia się, gdy pies odczuwa lęk, gdy zostaje sam lub z inną osobą. Dlaczego tak się dzieje? To zaburzenie behawioralne, które bardzo często obserwuje się współcześnie.

Objawy lęku separacyjnego u psa

Model zachowania czworonoga, który odczuwa lęk z powodu braku kontaktu wzrokowego lub fizycznego ze swoim opiekunem, zawsze zaczyna się od niepokoju. Pupil może z czasem odczuwać frustrację, panikę i strach przed tym, że opiekun nie wróci. Takie zwierzę może nie chcieć wychodzić na spacer, może odmawiać jedzenia i picia, czekać na swojego ukochanego domownika pod drzwiami, wręcz wpatrywać się w drzwi wejściowe, niszczyć drzwi lub ściany, wykonywać bezcelowe ruchy, na przykład kręcić się w kółko, wokalizować, ślinić się i próbować za wszelką cenę wyjść lub przywołać swojego opiekuna. Taka sytuacja jest dla psa niesamowicie stresująca. Niepokój i frustracja narastają, przez co czworonóg nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Pies jest w stanie zazwyczaj przyzwyczaić się do tej sytuacji, dzięki czemu jego objawy będą słabiej wyrażone. Prawdziwą ulgę przynieść może jedynie powrót opiekuna.

Lęk separacyjny u psa – leczenie

Praca z psem nie będzie na początku łatwa. Uzbrój się w cierpliwość i zasięgnij jak najwięcej informacji o tym, jak pomóc psu. Postaraj się zrozumieć, dlaczego pies tak reaguje. Dzięki temu, cały proces oswajania pupila z twoją nieobecnością pójdzie nieco lepiej i łagodniej.

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli twój zwierzak będzie pod opieką specjalisty – doświadczonego behawiorysty, który specjalizuje się w pomocy psom z objawami lęku separacyjnego. Oswajaj czworonoga na początku z tym, że nie może mieć z tobą bezpośredniego kontaktu, ale może mieć cię na oku. Przyda się do tego klatka lub bramka, którą możesz zamontować w futrynie. Staraj się spędzać czas w domu osobno z psem. Nie pozwalaj mu na odpoczynek w tym samym pokoju, w którym się znajdujesz. Ignoruj też jego próby zwrócenia na siebie uwagi. Zwiększaj dystans stopniowo. Choć brzmi to dość okrutnie, najlepsze, co możesz zrobić dla swojego psa, to oziębienie waszych stosunków. Zobaczysz, wyjdzie wam to na dobre.

Regularnie zaspokajaj wszystkie podstawowe potrzeby fizjologiczne swojego pupila, w tym aktywność fizyczną, potrzebę gryzienia czy żucia. Ustal nowy harmonogram dzienny, w którym uwzględnisz wszystkie spacery z psem, posiłki, a także czas, który możecie spędzić wspólnie. To raczej ty powinieneś decydować o tym, czy możecie mieć teraz ze sobą bezpośredni kontakt. Niestety, dla dobra twojego czworonoga lepiej będzie, jeśli będziesz ignorował wszystkie próby psa nawiązania z tobą kontaktu.

Lęk separacyjny – prognoza

Leczenie lęku separacyjnego u psa to proces czasochłonny. Na pierwsze efekty będziesz musiał poczekać nierzadko nawet kilka tygodni lub miesięcy, ale nie poddawaj się! Pamiętaj, że dzięki pracy z psem poprawisz także waszą wspólną relację i ułatwisz czworonogowi poradzenie sobie ze stresującymi sytuacjami w przyszłości.
Autorka: Natalia Ciszewska