Leki bez recepty na grzybicę pochwy: czy są bezpieczne?

Rynek leków bez recepty na grzybicę pochwy ostatnio bardzo mocno się rozwinął – reklamy oraz łatwy dostęp do podobnych preparatów zachęcają kobiety do tak prostej kuracji. Nie ma jednak wątpliwości, że tego typu leki nie zastąpią wizyty u ginekologa. Dlaczego? Zapraszamy do wpisu, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości i obalamy mity krążace na temat leków na grzybicę pochwy.

leki bez recepty na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy: objawy i leki

Grzybica pochwy jest infekcją intymną wywoływaną najczęściej przez grzyb candidia albicans, stąd wymiennie nazywa się ją kandydozą lub drożdżycą. Taka infekcja jest niezwykle łatwa do rozpoznania, a zarazić można się nią wszędzie – na basenie, w trakcie współżycia czy chociażby podczas korzystania z publicznej toalety.

Pierwszymi objawami grzybicy pochwy będzie świąd, pieczenie, zmiana wyglądu, zapachu i częstotliwości upławów, a także ból podczas stosunku czy podczas oddawania moczu. Jeśli zauważyłaś u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, to niezwłocznie udaj się do lekarza.

Jak chronić się przed grzybicą pochwy? Na początek ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o higienę intymną. Co jednak zrobić, gdy już nabawimy się grzybicy pochwy? Leki bez recepty są stosowane jako jeden ze sposobów walki z infekcją. Zobacz, co stosować na grzybicę pochwy.

Grzybica pochwy: leki bez recepty nie wyleczą problemu, ale pomogą złagodzić objawy

Obalamy jeden z najpopularniejszych i najbardziej niebezpiecznych mitów – leki bez recepty na grzybicę pochwy nie wyleczą infekcji w 100%. Można je stosować jedynie pomocniczo, ale wizyta w aptece nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tylko ginekolog jest w stanie stwierdzić, jak rozwinięta jest infekcja oraz przepisać antybiotyki, które pozwolą ci się z nią uporać. Zapytasz w takim razie, po co mi leki bez recepty na grzybicę?

Tego typu preparaty zostały stworzone, by ulżyć ci w nieprzyjemnych dolegliwościach spowodowanych kandydozą. Antybiotyki nierzadko wymagają czasu, aby objawy drożdżycy całkowicie zniknęły. Zamiast męczyć się z dolegliwościami, zażyj pomocniczo leki na grzybice pochwy na receptę. Zaczynają działać już po kilku godzinach. I pamiętaj – nie leczą, lecz wspomagają leczenie.

Grzybica pochwy: leki bez recepty jako działania zapobiegawcze

Ponadto leki bez recepty na grzybicę pochwy mogą pomóc, jeśli zaczęłaś zauważać pierwsze objawy infekcji, a na wizytę u lekarza musisz czekać. Podobne preparaty można również stosować zapobiegawczo.

Masz tendencję do częstych infekcji? Leki bez recepty wzmocnią florę bakteryjną twoich miejsc intymnych, która w efekcie będzie mniej narażona na nowe zakażenie. Stosuj je także tuż po przebytej kandydozie – antybiotyki osłabiają florę, więc to niestety idealny czas do rozwoju grzybicy od nowa.

Leki na grzybice pochwy bez recepty jako pomoc dla flory bakteryjnej

Leki bez recepty na infekcję miejsc intymnych sprawdzą się również dla kobiet, które nie zmagają się z chorobą, ale na co dzień chcą wspomóc florę bakteryjną tych wrażliwych okolic.

Pomyśl o nich, jeśli często chodzisz na basen – duże skupisko bakterii sprzyja rozwojowi kandydozy. Oprócz tego podobne preparaty sprawdzą się także przy obtarciach wywołanych noszeniem nieodpowiedniej, ciasnej bielizny, intensywnym stosunkiem czy długą jazdą na rowerze.

Mała rada od kobiety dla kobiet – jeśli zmagasz się z grzybicą pochwy i ginekologiczne leczenie wspomagasz lekami bez recepty, pamiętaj o odpowiedniej higienie. Codzienne mycie to rzecz jasna podstawa, ale ważne jest to, czym myjesz miejsca intymne. Żel do higieny intymnej z kwasem mlekowym wspomaga leczenie, daje ulgę i wzmacnia florę bakteryjną. Na nim nie oszczędzaj i stosuj go nawet po wyleczeniu.

Grzybica pochwy: leczenie

Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy infekcji intymnej, to niezwłocznie udaj się do lekarza! Tylko on może przepisać ci leki, które całkowicie wyleczą drożdżycę, a pamiętaj, że jej zaniedbanie, w skrajnych przypadkach, może prowadzić nawet do niepłodności.

Terapię ginekologiczną wspomagaj lekami na grzybicę bez recepty. Podobne preparaty odbudują florę bakteryjną i w ciągu kilku godzin złagodzą nieprzyjemne objawy. Stosuj je także profilaktycznie, aby zapobiegać rozwojowi choroby czy wtedy, kiedy twoje miejsca intymne są podrażnione.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.