Data modyfikacji:

Debiutuje Mac Pro Apple. Znamy dane techniczne i cenę komputera dla profesjonalistów

Apple pokazało światu swój najmocniejszy i najbardziej zaawansowany komputer stacjonarny. Mac Pro został wyposażony w procesor 28-rdzeniowy i szereg niezwykle mocnych podzespołów. To maszyna, która powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. 

Nowy Mac Pro dysponuje niebywałą mocą obliczeniową! 

Tegoroczna konferencja Apple przyniosła nie tylko nowe wersje systemów operacyjnych, ale również długo wyczekiwanego Maca Pro. Najmocniejsza konfiguracja tego modelu obejmuje 28-rdzeniowy procesor Intel Xenon, który może być wspierany nawet przez 1,5 TB pamięci RAM. Aż osiem slotów PCI ma pozwolić na rozbudowę i dodatkową moc obliczeniową. Cztery z tych slotów mają pełne wymiary, co pozwoli na zamontowanie dodatkowych kart graficznych. 
System graficzny opiera się na dwóch modułach Apple MPX, które są chłodzone przez trzy potężne wentylatory. 

W praktyce komputer umożliwi obróbkę filmów 8K w czasie rzeczywistym. Dodawanie efektów czy korekcji kolorów będzie odbywało się w ułamku sekundy. Osoby pracujące na takich programach jak Final Cut Pro X, Avid czy Adobe Premiere będą mogły wykorzystać pełny potencjał. To jednak nie koniec. Akcelelator Afterburner to autorski wynalazek Apple, który pozwala na wyświetlanie trzech filmów 8K lub 12 filmów 4K. 

Wzornictwo nowego komputera stacjonarnego Apple wzbudziło ogromne emocje. Według wielu osób Mac Pro przypomina tarkę do sera. Apple tłumaczy, że każdy element obudowy jest skonstruowany tak, aby zapewnić doskonałe chłodzenie i wydajność urządzenia. Dodatkowo komputer można przenosić za pomocą specjalnych, wysuwanych rączek. 

Mac Pro dane techniczne: 

 • procesor: Intel Xenon dostępny w konfiguracji 8-rdzeniowej, 12-rdzeniowej, 16-rdzeniowej, 24-rdzeniowej i 28-rdzeniowej. 
 • pamięć RAM: do 1,5 TB 
 • karta graficzna: AMD Radeon Pro 580X, AMD Radeon Pro Vega II, AMD Radeon Pro Vega II Duo 
 • dwa moduły MPX lub cztery sloty PCI Express 
 • trzy pełnowymiarowe sloty PCI Express 
 • karta Afterburner ProRes 
 • pamięć wewnętrzna: od 256 GB SSD do 4 TB SSD 
 • dwa porty USB 3.0 
 • dwa porty Thunderbolt 3 
 • dwa porty Ethernet

Monitor Pro Display XDR dane techniczne: 

 • rozmiar: 32 cale 
 • rodzielczość: 6016x3384 px 
 • jasność: 1000 nitów 
 • kontrast: 1,000,000:1 
 • odświeżanie: 47,95-60 Hz
 • Kolor: P3 
 • porty: trzy porty USB-C, jeden port Thunderbolt 3 

Pro Display XDR - monitor dysponujący rozdzielczością 6K 

Do zestawu z komputerem stacjonarnym Apple przygotowało coś wyjątkowego. Monitor 32-calowy, który ma niesamowite parametry. Rozdzielczość 6016x3385 px jest najwyższą, jaką Apple zastosowało w swoim ekranie. Jasność na poziomie 1000 nitów i doskonałe odwzorowanie kolorów mają zagwarantować bezkompromisową jakość. Monitor wspiera również gamut DCI-P3 i jest w pełni gotowy do skalibrowania. Dla profesjonalistów to bardzo ważna wiadomość. Kąty widzenia w tym modelu są 25-krotnie lepsze niż w typowym monitorze LCD. Profesjonalny monitor dysponuje również systemem wygaszania poszczególnych stref. To sposób powszechnie stosowany w telewizorach, który gwarantuje znacznie głębsze czernie. 

Nowy monitor Apple zapewni lepszy obraz 

Apple Pro Display XDR będzie występował w dwóch wersjach - z powłoką matową oraz nano-teksturą, która odbija zdecydowanie mniej światła.  Na tylnym panelu pojawił się port Thunderbolt 3 oraz trzy porty USB typu C. Do urządzenia można podłączyć kilka innych monitorów. 

Apple specjalnie do monitora Pro Display XDR zaprojektowało stojak pozwalający na obrócenie ekranu w dowolnym momencie. Niestety, ale nie będzie on dorzucany do zestawu. Amerykański producent wycenił go na 999 dolarów! Tańsze jest mocowanie typu VESA wycenione na 199 dolarów. 

Ceny - jest drogo, bardzo drogo 

Jeśli myśleliście, że ceny Maca Pro będą atrakcyjne, to niestety musimy was zmartwić. Komputer w podstawowej wersji z 8-rdzeniowym procesorem, 32 GB pamięcią RAM, kartą graficzną Radeon Pro 580X i dyskiem SSD o pojemności 256 GB będzie kosztował 5999 dolarów.

Ceny monitora Apple

Cena monitora bez mocowania zaczyna się od 4999 dolarów. Wersja z powłoką z nano-tekstury kosztuje 5999 dolarów. 

Mac Pro wraz z 32-calowym monitorem to zestaw stworzony dla absolutnych profesjonalistów. Dla przeciętnych, a nawet zaawansowanych użytkowników, wciąż lepszym wyborem będzie zakup iMaca Pro, bądź któregoś z MacBooków. Mac Pro nawet w podstawowej konfiguracji kosztuje tyle, co dwa a nawet trzy zwykłe komputery Mac. Zresztą zobacz sam, jaki komputer Apple kupić.