Data publikacji:

Jaki kompresor do malowania wybrać? Wybieramy najlepszy kompresor do malowania

Malowanie kompresorem jest znacznie tańsze niż przy użyciu jednorazowych puszek z lakierem. Pomalowanie całego samochodu wymaga wprawy, jednak renowację pojedynczych elementów bez trudu wykonasz na własną rękę. Jaki kompresor do malowania wybrać w 2023 roku? Wyjaśniamy, jaki kompresor do domowego użytku sprawdzi się najlepiej.

mechanik samochodowy malujący auto

Jaki kompresor wybrać do domu?

Wbrew pozorom sprężarki są przydatnymi urządzeniami nie tylko w przemyśle, ale i gospodarstwie domowym. Przy wyborze warto zastanowić się, do jakich prac będzie się wykorzystywać to urządzenie. Jeżeli zamierzacie użytkować kompresor tylko np. podczas zmiany kół w samochodzie czy też do przedmuchania stołu roboczego czy komputera, to nie musicie wybierać bardzo drogiego sprzętu.

Podejmując decyzję o zakupie, należy kierować się wydajnością. Ma ona jednak znaczenie przede wszystkim, jeżeli sprzęt ma napędzać narzędzia. W zaciszu domowym można zastosować słabsze urządzenie, np. o mocy 8 barów. Powinien być to mały i cichy kompresor, oczywiście bezolejowy, choć nie zaszkodzi dodatkowo zaopatrzyć się w dedykowany filtr powietrza. Dzięki temu nie będzie emitować żadnych zanieczyszczeń.

Nie tylko malowanie natryskowe. Jaki kompresor dwutłokowy najlepiej wybrać do warsztatu?

Wiele osób lubi majsterkować, a coraz więcej preferuje wykonywanie wielu napraw, w tym samochodowych, samodzielnie. Dlatego należy znaleźć odpowiedni sprzęt do warsztatu domowego, taki jak kompresor, który nie tylko pomoże napompować koła, ale też zasili elektronarzędzia czy nawet pomoże napompować dmuchany zamek do ogrodu.

Możecie wybrać kompresor tłokowy, który często określany jest mianem wyporowego. Jego cechą charakterystyczną jest cylinder, w którym ulokowany jest tłok. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów tłokowych: dwutłokowy i śrubowy.

Ten pierwszy zwany jest też dwucylindrowym. Przez to, że wymusza podwyższenie ciśnienia gazu, zapewnia bezproblemowy przepływ. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że takie urządzenie jest dość solidnych rozmiarów, jednak sprawdzi się do naprawdę wymagających prac, w których konieczne jest wykorzystanie napędu paskiem klinowym.

Dostępne są także kompresory śrubowe, które można zaliczyć do sprzętu wyporowego. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że przez zasysanie zwiększają ciśnienie. Mają też niestety jedną solidną wadę, a mianowicie są dosyć drogie. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je na użytek przemysłowy.

kompresor do malowania

Jaki kompresor: olejowy czy bezolejowy?

Jaki model wybrać: kompresor olejowy czy bezolejowy. Warto wiedzieć, że oba typy pracują na podobnej zasadzie, a więc tłok wtłacza powietrze do zbiornika i jest ono następnie pobierane np. przez elektronarzędzie.

Sposób smarowania elementów ciernych kompresora w dużym stopniu wpływa na jakość malowania. Użycie starego, mocno wyeksploatowanego kompresora olejowego nie wchodzi w grę, bowiem liczne nieszczelności szybko zapchałyby pistolet lakierniczy zużytym olejem. Problemu tego nie mają kompresory bezolejowe, w których poślizg zapewnia elementom ciernym specjalna powłoka pokrywająca metal.

Czy kompresory bezolejowe są więc lepszym wyborem? To zależy od wielkości malowanego elementu. O ile sporadyczne malowanie niewielkich detali, np. malowanie samochodu, lub malowanie aerografem ma sens, używanie kompresora o małej pojemności do pokrywania farbą obszernych ścian mija się z celem. W takim przypadku lepiej użyć kompresora olejowego o pojemności 50, a nawet 100 litrów, zapewniającego znacznie większą wydajność.

Musisz jednak pamiętać o zastosowaniu filtrów, które zapobiegną dostawaniu się drobinek oleju do farby. Nie obędzie się też bez regularnej wymiany filtrów oraz serwisowania samego kompresora. W niektórych wypadkach będzie to konieczne nawet co 50 roboczogodzin.

Niemniej w kompresorach olejowych tłok musi być smarowany, gdyż tylko w ten sposób dochodzi do zredukowania tarcia. Należy też zauważyć, że tego typu urządzenia nie nagrzewają się zbyt szybko, a więc nadają się nawet do długiej pracy, o różnym stopniu intensywności. Pamiętajcie jednak, że decydując się na taki sprzęt, musicie zadbać o regularną konserwację. Według rad specjalistów należy wymieniać olej co około 100 godzin pracy. Na dodatek sprzęt trzeba jeszcze regularnie czyścić i przeglądać, a przy tym usuwać zabrudzenia po każdym użyciu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kompresora bezolejowego. Ten rodzaj został wyposażony w tłoki z plastikowym pierścieniem bądź też specjalną membranę, więc nie ma konieczności smarowania go olejem. Dedykowany jest do prac uznawanych za czyste, a więc takich, gdzie nie dochodzi do skażenia olejem. Wykorzystuje się go nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale także chemicznym.

Kolejną zaletą jest fakt, że takie modele są łatwe w obsłudze i można je wykorzystać nawet w warsztacie lakierniczym. Nadają się nawet dla osób lubiących majsterkowanie. Co także ważne, nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Są więc przyjazne środowisku.

Wielkości zbiornika kompresora

Warto wiedzieć, że kompresory mogą mieć różną wielkość zbiorników. Modele o zbiornikach od 25 do 100 litrów są przeznaczone do użytku domowego, wystarczą do malowania ścian w domu. Sprawdzą się także do zastosowań hobbystycznych, natomiast takie o zbiornikach od 150 do 500 litrów dedykowane są profesjonalistom. Jeszcze większe, a więc te o pojemności ponad 500 litrów – mają zastosowanie w firmach przemysłowych.

Jaką pojemność wybrać ze względu na rodzaj malowania?

  • Kompresor bezolejowy 24 l – sporadyczne malowanie drobnych elementów, malowanie aerografem, drobne zaprawki lakiernicze.
  • Kompresor olejowy 50 l, wydajność 150 l/min – malowanie większych elementów, np. błotników, malowanie felg, etapowe malowanie ścian.
  • Kompresor olejowy 100 l, wydajność powyżej 300 l/min – malowanie całego samochodu, malowanie ścian, gruntowanie ścian.
  • Kompresor olejowy 150-500 l - takiego kompresora będziemy używać do zastosowań przemysłowych.

Co musisz dokupić? Wybieramy pistolet lakierniczy

Sam kompresor to tylko „napęd” dla pistoletu. Drugim ważnym zakupem jest więc pistolet do malowania, którego jakość jest równie istotna. Powinien rozpylać farbę równomiernie, bez kapania i skokowego wystrzeliwania lakieru. Dobrej jakości pistolety wyposażone są w regulację ciśnienia, umożliwiającą dobranie parametrów do konkretnego rodzaju lakieru.

Kompresor i pistolet powinny mieć taką samą wydajność. Górny zbiornik ułatwi precyzyjną pracę z niskim ciśnieniem, natomiast dolny, najczęściej większy zbiornik, umożliwi malowanie dużych powierzchni.

Co zamiast kompresora?

Kompresor jest urządzeniem, które przyda ci się w wielu innych sytuacjach, nie tylko podczas malowania. Jeśli jednak kupujesz go jedynie w tym celu, warto rozważyć inne rozwiązania. Elektryczny pistolet lakierniczy jest bardziej mobilny i nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Choć raczej nie nadaje się do malowania całego samochodu, wykonanie drobnych poprawek lakierniczych nie sprawi ci problemu.

Zaletą elektrycznego pistoletu do malowania jest niska cena. Podstawowe modele kupisz już za ok. 150 zł, co nie jest nawet połową ceny najtańszego kompresora. Tego rodzaju pistolet lakierniczy świetnie nada się m.in. do gruntowania i malowania ścian, zabezpieczania drewnianych elementów lub malowania ogrodzenia. Dostępne są pistolety elektryczne zasilane akumulatorem lub sieciowo.

Bez względu na to, jak często zamierzasz korzystać z kompresorów do malowania, zachęcamy do unikania najtańszych urządzeń. Niektóre z nich zupełnie nie nadają się malowania, a uzyskany efekt pozostawi wiele do życzenia. Lepiej zainwestować w nieco lepszy model, który posłuży ci także do innych prac, np. piaskowania, pompowania kół, dokręcania śrub itd.

jaki kompresor do malowania

Ranking kompresorów do domu i warsztatu

Metabo Basic 250-50 W 601534000

Do użytku domowego i podstawowych prac warsztatowych, a więc także dla miłośników majsterkowania, doskonale sprawdzi się Metabo Basic 250-50 W 601534000. Wykonany jest on z najlepszej jakości materiałów, co zapewnia maksymalną żywotność. Do zalet można zaliczyć fakt, że jest zasilany prądem przemiennym i jednofazowym, a także to, że posiada zawór odciążający. Dzięki temu można go szybko uruchomić na zimno. Dodatkowo zabezpieczenie termiczne chroni silnik przed przeciążeniem.

Tagred Kompresor olejowy 50 l

Wśród polecanych modeli o pojemności 50 litrów warto wskazać także Tagred Kompresor olejowy 50 l. Posiada świetną wydajność, a także stopień sprężania powietrza wynoszący 9 barów. Dzięki powiększonym gniazdom zaworowym przepływ powietrza jest szybszy. Dodatkowo zachwyca swoją ergonomią. Posiada reduktor ciśnienia wyposażony w mechanizm regulacji, który można uznać za innowacyjny. Funkcjonalne koła zapewniają szybkie przemieszczanie tego sprzętu. Niewątpliwie jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, które sprawdzi się także do domowego warsztatu.

Kraft&Dele Kompresor 100 L KD1472

W rankingu kompresorów wysoką pozycję, jeśli chodzi o zainteresowanie i ocenę, zajmują także modele 100-litrowe, np. Kraft&Dele Kompresor 100 L KD1472. Jest to mocne urządzenie, które polecane jest nawet dla profesjonalistów. Posiada dwa mocne tłoki. Dzięki temu sprawdzi się nawet podczas długotrwałej i intensywnej pracy. Wyposażony jest w separator oleju z reduktorem ciśnienia, dlatego zatrzymuje w wydmuchiwanym powietrzu wodę i olej. Szybko się chłodzi, a także pobiera niedużą ilość energii, przy zachowaniu wysokich parametrów użytkowych.

Autor: Szymon Sonik