Data modyfikacji:

Wybieramy najlepszą farbę do włosów

Wybór odpowiedniej farby do koloryzacji włosów w domu to nierzadko wyzwanie. Na sklepowych półkach można znaleźć tak wiele jej rodzajów i kolorów, że łatwo się w tym pogubić. Jaka będzie zatem najlepsza farba do włosów? Czym kierować się podczas jej zakupu? Jaki odcień wybrać? Poniższy kompleksowy poradnik rozwieje wszelkie twoje wątpliwości na ten temat. Zapraszamy do lektury! 

najlepsza farba do włosów

Najlepsza farba do włosów – zwróć uwagę na skład 

Najlepsza farba do włosów powinna mieć przede wszystkim dobry skład. Tylko wtedy uzyskany efekt będzie zadowalający. Ponadto, jeśli wybierzesz farbę ze słabym składem, to zabieg koloryzacji może nadmiernie zniszczyć twoje włosy.

Zacznijmy od podstaw, czyli amoniaku. To składnik większości farb do włosów. Niektórzy zalecają unikanie amoniaku, a inni mówią, że nie jest on dla nas szkodliwy. Jak jest naprawdę? Jaka będzie najzdrowsza farba do włosów?

Amoniak otwiera łuski włosa, a więc dzięki niemu pigment może wniknąć do wnętrza kosmyka i zmienić jego kolor. Amoniak jest więc potrzebny. Większość farb do włosów, jakie znajdziemy na rynku, ma w składzie właśnie amoniak.

Czy amoniak jest bezpieczny? Jaka jest najzdrowsza farba do włosów? Przed farbowaniem musisz wiedzieć, że amoniak może wywoływać podrażnienia skóry, źle wpływać na kondycję włosów, a w skrajnych przypadkach może nawet powodować poparzenia.

A co z farbami bez amoniaku? Te wykorzystują sole amonowe (MEA). Mimo że te rzadziej uczulają i lepiej pachną, to nie są bez wad. Sole amonowe zostają na włosach znacznie dłużej niż amoniak. To może z kolei prowadzić do nadmiernego obciążania włosów, a w efekcie do ich wypadania czy łamliwości. 

Nie ma więc wyboru idealnego. Zarówno amoniak, jak i sole amonowe mogą mieć niekorzystny wpływ na twoje kosmyki. Bez nich jednak nie zafarbujemy włosów trwale. Pamiętaj więc, że każda koloryzacja nie jest twoim włosów obojętna.

Czego BEZWZGLĘDNIE unikać w farbach do włosów? 

  • PDA, PPD, PEED,
  • TDA,
  • APE,
  • niklu,
  • formaldehydu,
  • octanu ołowiu,
  • rezorcyny,
  • nadtlenku wodoru. 

Wszystkie z powyżej wymienionych substancji mają działanie rakotwórcze. Ponadto nie zalecamy stosować farb z siarczanami i parabenami – te substancje najczęściej uczulają.

Co z silikonami? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że silikony dodają włosom blasku i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Inni z kolei podkreślają, że silikony nadmiernie obciążają włosy. W tym przypadku również nie ma jednej racji – silikony mogą mieć na nasze włosy zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ.

Farby do włosów dla alergików. Czy istnieją farby, które nie uczulają?

Jeśli jesteście alergikami i większość farb do włosów wywołuje u was reakcję alergiczną, to szukajcie przede wszystkim produktów, które nie mają w składzie PDA, PPD, PEED, czyli p-Fenylenodiaminy. To właśnie ona najczęściej odpowiada za uczulenia. Ponadto unikajcie farb z siarczanami, parabenami, amoniakiem i niklem. Świetną alternatywą będą dla was farby ekologiczne. 

Ekologiczne farby do włosów bazują na naturalnych wyciągach roślinnych oraz ziołowych. Takie produkty nie niszczą łuski włosa i nie osłabiają jego cebulek. W ich składzie nie znajdziecie amoniaku tylko sole amonowe. Co z PDA? Niektóre z ekologicznych farb zawierają jego śladowe ilości. Są to jednak tak małe stężenia, że nie wywołują reakcji alergicznych. 

Dobrą alternatywą dla farb do włosów będzie też henna. To produkt w 100% naturalny, który zawiera wyłącznie składniki roślinne. Co więcej, nie tylko farbuje, ale i pozytywnie wpływa na kondycję włosa.

Henna wzmacnia kosmyki, pobudza je do wzrostu, tonizuje skórę głowy, działa przeciwzapalnie, odświeża oraz uzupełnia ubytki keratyny, co sprawia, że włosy stają się grubsze i mocniejsze. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Po pierwsze, farbując włosy henną, macie mniej odcieni do wyboru. Po drugie, henna ma niższą trwałość niż farby chemiczne. 

Jaka farba do włosów? Wybieramy kolor

Wybierając farbę do włosów, przede wszystkim zwracamy uwagę na jej kolor i efekt, jaki daje na naszych włosach. Pamiętajcie, że kolor z opakowania i kolor, który uzyskacie na swoich kosmykach mogą się od siebie diametralnie różnić! Jeśli chcecie więc dobrać odpowiedni odcień, to przede wszystkim zerknijcie na numery wybranej farby. 

Numer farby składa się z trzech cyfr, np. 4,53. Pierwsza cyfra oznacza poziom koloru, czyli to, jak jasna lub jak ciemna jest wybrana farba – wyższa cyfra daje zawsze jaśniejszy odcień. Do wyboru macie następujące numery farb i następujące kolory:

  • 1 - czarny
  • 2 - bardzo ciemny brąz
  • 3 - ciemny brąz
  • 4 - brąz
  • 5 - jasny brąz
  • 6 - ciemny blond
  • 7 - blond
  • 8 - jasny blond
  • 9 - bardzo jasny blond
  • 10 - bardzo, bardzo jasny blond

Przejdźmy do kolejnych cyfr, czyli numerów po przecinku – te oznaczają poziom refleksu, czyli odcień. Pierwsza cyfra po przecinku oznacza odcień dominujący, a druga uzupełniający. Do wyboru mamy następujące odcienie:

  • 0 - neutralny
  • 1 - popielaty (niebieski, chłodny)
  • 2 - opalizujący (fioletowy, chłodny)
  • 3 - złocisty (ciepły)
  • 4 - miedziany (ciepły)
  • 5 - mahoniowy (ciepły)
  • 6 - czerwony (wiśniowy, chłodny)
  • 7 - metaliczny (chłodny)

Chcesz, aby wybrany odcień był mocny i wyraźny? Zadbaj, aby ta sama liczba refleksu była na pierwszym i drugim miejscu po przecinku, np. 9,22. 

Skupmy się przez chwilę na cyfrze 0, czyli odcieniu neutralnym. Ta może pogłębić lub zmniejszyć wybrany refleks – wszystko zależy od tego, na którym miejscu po przecinku się znajduje. W przykładowej konfiguracji 8,04 liczba 0 zmniejsza intensywność refleksu nr 4, czyli miedzianego. Z kolei w konfiguracji 8,40 liczba 0 zwiększa intensywność refleksu miedzianego. 

UWAGA – każda farba do włosów rozjaśnia kosmyki o maksymalnie 4 tony! Jeśli więc chcesz z koloru czarnego przejść do bardzo jasnego, wręcz platynowego blondu, to farba sobie z tym nie poradzi. 

Ranking farb do włosów

Skoro na temat wyboru farb do włosów wiecie już wszystko, to teraz pora na polecenie konkretnych produktów i marek. Zerknij poniżej i sprawdź, które z farb są najlepiej oceniane w serwisie Ceneo.pl. Mamy nadzieję, że uda ci się spośród nich wybrać farbę dla siebie. 

Jeśli planujecie samodzielnie farbować włosy, to pamiętajcie, aby poświęcić dużo czasu na znalezienie farby idealnej. Analizujcie jej skład, zwracajcie uwagę na oznaczenia dotyczące koloru, ale i naturalną barwę waszych włosów – tylko w ten sposób uzyskacie oczekiwany efekt. I nie zapominajcie, że każda koloryzacja ma negatywny wpływ na wasze włosy. Nie wykonujcie jej zatem częściej niż raz na trzy miesiące. 

Autorka: Klaudia Borycka