Data modyfikacji:

Polskie kryminały, które musisz przeczytać

Jesteś fanem fabuły, w której główna oś wydarzeń krąży wokół zbrodni, dotarcia do prawdy oraz ujawnienia sprawcy? Jeśli twoja odpowiedź brzmi twierdząco, sprawdź, jakie polskie kryminały warto przeczytać. Bez wątpienia nasze propozycje sprawią, że wciągniesz się w fabułę na wiele godzin!
polskie kryminały które trzeba przeczytać

Poznaj interesujące polskie kryminały

Szukasz wciągającej powieści na weekendowe popołudnie? Sprawdź najlepsze kryminały, które dla ciebie przygotowaliśmy. Polscy autorzy kryminałów stworzyli mnóstwo interesujących książek, od których nie będziesz się mógł oderwać – gwarantujemy!
Nasze propozycje będą nie tylko doskonałym źródłem rozrywki, ale także szansą na odpoczynek od cyfrowego świata oraz pobudzą twoją wyobraźnię. Na naszej liście znajdziesz najlepszy polski kryminał, jak i polski kryminał z humorem. Gwarantujemy – dzięki naszej rozpisce nie będziesz się nudzić przez wiele nadchodzących wieczorów. Zapraszamy do lektury!

1. Katarzyna Bonda – Cykl o Hubercie Meyerze

Pisarka została okrzyknięta królową polskiego kryminału. W stwierdzeniu tym jest wiele prawdy, bo kolejne powieści Bondy zdobywają szczyty list bestsellerów i to właśnie ona jako pierwsza wprowadziła do świata polskiego kryminału postać profilera policyjnego, czyli psychologa pracującego przy tropieniu najgroźniejszych przestępców. Co ciekawe, pierwowzorem dla postaci Huberta Meyera był prawdziwy policyjny profiler, Bogdan Lach.
Choć fabuła cyklu toczy się dość wolno, ponieważ pisarka nie szczędzi nam obyczajowego tła dla kolejnych opisywanych wydarzeń, to właśnie ta wnikliwość i świetny styl sprawiają, że to znakomite książki kryminalne, od których nie sposób się oderwać. Dlatego jeśli chcesz przeczytać dobre kryminały, cykl o Meyerze sprawdzi się świetnie.

2. Zygmunt Miłoszewski – Trylogia o prokuratorze Szackim

„Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” to tytuły, jakie musi znać każdy fan książek kryminalnych. Bo powieści, których głównym bohaterem jest prokurator Teodor Szacki, wyróżniają się nie tylko wartką akcją, trzymającą w napięciu aż do ostatniej strony. Miłoszewski świetnie zarysowuje również tło społeczne dla opisywanych wydarzeń i tworzy postacie z krwi i kości. Zarówno sam Szacki, jak i jego antagoniści są bardzo wiarygodni.
Motywacja i postępowanie bohaterów dalekie jest od nonsensu, na jaki często możemy się zżymać w kryminałach z niższej półki. U Miłoszewskiego postacie dają się lubić, drażnią lub wręcz wzbudzają strach i każda z nich spełnia powierzoną sobie powieściową rolę w doskonały sposób. Na koniec trzeba też wspomnieć o znakomitej warstwie językowej – pisarsko Miłoszewski jest szalenie sprawny, dlatego przez powieść płynie się gładko i przyjemnie. Aż szkoda, że to tylko 3 tomy.
Zobacz także polecane skandynawskie kryminały.

3. Ryszard Ćwirlej – „Tylko umarli wiedzą”

Jest to co prawda druga część cyklu o Antonim Fisherze, jednak to właśnie „Tylko umarli wiedzą” najczęściej wskazuje się, jako najlepszą książkę kryminalną w dorobku pisarza. Rzecz dzieje się w latach 30. ubiegłego wieku, a poznański policjant ma za zadanie wspomóc swojego wieloletniego przyjaciela w rozwikłaniu zagadki morderstwa działacza komunistycznego.
Brzmi banalnie? To tylko pozory, bo całość okraszona jest klimatem retro, w którego realiach Ćwirlej porusza się świetnie. Do tego dochodzą jeszcze wątki polityczne i szpiegowskie. Zanim sięgniesz po drugi tom cyklu, koniecznie przeczytaj pierwszy i od razu zamów też ostatni – każda z tych historii to prawdziwa gratka dla fanów dobrych kryminałów.

4. Marek Krajewski – „Ludzkie zoo”

Mroczny przedwojenny Wrocław i kultowy bohater polskich kryminałów – Eberhard Mock, czyli policjant zgłębiający mroczne tajemnice swojego miasta. Marek Krajewski przyzwyczaił nas do powieści najwyższych lotów i tak jest również w tym przypadku.
W „Ludzkim zoo” czytelnik zagłębia się w brudnej i zdegenerowanej tkance ówczesnego miasta, wnika w naturę zbrodniarza i ma niepowtarzalną okazję towarzyszyć Mockowi na kolejnych etapach dochodzenia do prawdy. „Ludzkie zoo” jest już siódmą książką kryminalną opisującą śledztwa prowadzone przez wrocławskiego śledczego. Wszystko wskazuje na to, że Mock nie znudzi się czytelnikom jeszcze długo.

5. Gaja Grzegorzewska – „Kamienna noc”

Ostatni tom cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej to kolejny dobry kryminał, który należy przeczytać. Autorka przykłada wagę do tła psychologicznego, co dodaje jej postaciom wiarygodności, a co jednocześnie bardzo angażuje czytelnika.
Powieść momentami jest naprawdę mroczna, a cięty język i pikantne fragmenty fabuły dodatkowo dodają smaku całej historii. Czy warto sięgnąć po książki kryminalne sygnowane nazwiskiem Grzegorzewskiej? Zdecydowanie, ale ostrzegam – na jednej na pewno nie poprzestaniesz. 

6. Mariusz Czubaj – „Martwe popołudnie”

To pierwszy tom spośród książek kryminalnych opowiadających o perypetiach cynicznego byłego policjanta i detektywa Marcina Hłaski. Historia kręci się wokół zabójstwa polskiego parlamentarzysty, które budzi strach w sejmowych ławach.
Detektyw wyrusza na poszukiwania zaginionego dziennikarza i w tym celu wkracza w świat mrocznych zakamarków Warszawy, gdzie czekają na niego brudne porachunki i sieci politycznych uwikłań. Pierwszoosobowa narracja angażuje czytelnika, co w połączeniu ze sprawnym stylem sprawia, że to bardzo dobry kryminał.

7. Remigiusz Mróz – „Kasacja”

Młody pisarz jest jednym z najbardziej pracowitych autorów na rynku polskiego kryminału – trzydziestolatek ma na swoim koncie przeszło 30 książek. Od czego wato zacząć przygodę z książkami kryminalnymi Remigiusz Mroza? „Kasacja” będzie świetnym wyborem – po pierwsze książka ta otwiera ośmiotomowy cykl, więc przez długi czas nie będziesz się głowić, co by tu teraz przeczytać.
Po drugie czyta się ją znakomicie – Mróz sprawnie łączy wątki kryminalne z thrillerem prawniczym. Główną bohaterką książki jest adwokatka Joanna Chyłka, która staje się obrońcą mężczyzny podejrzanego o zamordowanie kilku osób. Czy Joanna wyborni swojego klienta? I czy przede wszystkim wierzy naprawdę w jego niewinność? Odpowiedzi szukaj na kartach książki.
Chcesz sięgnąć po inne książki z adwokatką Chyłką? Kolejność czytania najlepiej dostosować do dat wydania powieści.

8. Wojciech Chmielarz – „Żmijowisko”

Przyjaciele ze studiów jak co roku wyjeżdżają na wspólne wczasy do gospodarstwa agroturystycznego. Imprezują i starają się zapomnieć o trudzie codziennego życia w wielkim mieście, ale i o przeszłości… W trakcie jednej z imprez dochodzi do próby utopienia jednego z członków ekipy, a następnego dnia okazuje się, że zaginęła córka jednej z par – piętnastoletnia Ada. Kto zawinił? „Żmijowisko” to mrożąca w żyłach powieść o przyjaźni i zazdrości.

9. Katarzyna Puzyńska – „Martwiec”

„Martwiec” to trzynasty tom opowiadający o losach policjantów z Lipowa. Historie stworzone przez Katarzynę Puzyńską łączą w sobie elementy powieści kryminalnych oraz psychologicznych poprzez rozbudowanie historii obyczajowej. Styl oraz klimat, który buduje autorka, porównywane są do powieści stworzonych przez Agathę Christie oraz Camillę Läckberg. 
Ten polski kryminał opowiada historię aspiranta Daniela Podgórskiego, który próbuje powiązać dwie tajemnicze sprawy. Pierwszą z nich jest zaginięcie w niewyjaśnionych okolicznościach niewielkiego, lokalnego autobusu wraz z kierowcą oraz pasażerami. Gdy jeden z uczestników zdarzenia powraca, okazuje się, iż nic nie pamięta z tego feralnego dnia, co więcej – po kilku dniach zostaje zamordowany. Druga sprawa dotyczy natomiast matki, która twierdzi, iż jej córkę pochowano żywcem. Jednak to nie jedyne dziecko, które utraciła kobieta: rok wcześniej został zamordowany jej syn. Przed aspirantem Danielem Podgórskim niełatwe zadanie!

10. Piotr Kościelny – „Łowca”

„Łowca” to siódma powieść w dorobku Piotra Kościelnego. Zostało ona oznaczona jako książka dla osób powyżej osiemnastego roku życia – nic dziwnego. Polskie kryminały tego typu to zdecydowanie fabuły z dreszczykiem. 
„Łowca” opowiada o wymierzaniu sprawiedliwości na własną rękę w świecie, który jest przesiąknięty przemocą. Fabuła powieści rozpoczyna się w Karpaczu, gdzie dziesięcioletni chłopiec przebywający na kolonii ginie pod kołami ciężarówki. Gdy policja rozpoczyna śledztwo, okazuje się, że wychowawca kolonii być może jest zamieszany w to tragiczne wydarzenie. Od tego momentu na jaw wychodzą mroczne sekrety, które pogrążają rodzinę chłopca w jeszcze większej rozpaczy. Lata później, w zupełnie innej części kraju, zostaje znalezione ciało dziecka…

11. Aleksandra Jonasz – „I zbaw mnie ode złego”

Historia „I zbaw mnie ode złego” opowiada o młodej detektyw Rosalie Evans, którą nawiedzają niepokojąco realistyczne wizje. W tym samym czasie w Chicago dochodzi do wielu brutalnych morderstw dokonanych przez zwyrodnialca, który jest nieuchwytny dla organów ścigania. Możliwe, że to właśnie w wizjach Evans kryje się klucz do wytropienia mordercy…

12. Sylwia Brataniec – „Pułapka diabła”

Powyżsi twórcy to nie jedyni polscy pisarze kryminałów, do tego zaszczytnego grona wlicza się także Sylwia Brataniec, która stworzyła cykl książek „Uwikłana”. Autorka w 2021 roku wydała drugi tom o tytule „Pułapka diabła”, w którym główna bohaterka – Anna Rodan – jest więziona przez psychopatycznego Charliego.
Niestety, jej kłamstwa wychodzą na jaw, w tym także jej prawdziwa tożsamość. Z tego powodu szef mafii z Los Angeles postanawia ją odbić, zdecydowanie nie przebierając w środkach. Powieść „Pułapka diabła” to historia o świecie podziemia oraz o mrocznych śledztwach, która sprawi, iż nie będziesz mógł doczekać się kolejnej części!

13. Przemysław Piotrowski – Bagno

Naszą kolejną propozycją z cyklu „najlepsze polskie kryminały” jest książka „Bagno” Przemysława Piotrowskiego. Jest to 5. część cyklu „Igor Brudny”, która stała się jedną z najpopularniejszych książek kryminalnych 2022 roku. Jest to seria opowiadająca o komisarzu Igorze Brudnym rozwiązującym zagadki kryminalne.
Powieść „Bagno” rozpoczyna się od audycji radiowej, która zostaje przerwana przez tajemniczy telefon od człowieka, który określił się mianem „Sędzi”. W tym samym momencie w internecie pojawia się transmisja, w trakcie której zakapturzony człowiek torturuje bliskiego współpracownika władzy. Szokujące nagranie kończy egzekucja mężczyzny. W związku ze sprawą służby zostają postawione w stan najwyższej gotowości, a Brudny wraz z Zawadzką rozpoczynają swoje śledztwo, próbując odnaleźć się w zupełnie innym świecie – pełnym wielkiej polityki, zgniłych układów i tajnych służb. Powyższa książka to ponad 7 godzin czytania.

14. Maciej Siembieda – „Katharsis”

„Katharsis” to kolejny polski kryminał. Książka została napisana przez Macieja Siembiedę, który jest jednym z największych pisarzy powieści sensacyjnych. Jego najnowszy tytuł to polsko-grecka saga rodzinna, która toczy się przez ponad sześćdziesiąt lat, a dokładniej pomiędzy 1927 a 1990 rokiem.
W powieści znaleźć można – pozornie niezależne – historie czwórki bohaterów. Ich historie przecinają się w kopalni rudy uranu Kletnie mieszczącym się na terenie Sudetów. To właśnie tutaj w latach 1949–1952 Sowieci wydobywali surowiec do budowy własnej bomby atomowej. Powieść to historia pełna niesamowitych zwrotów akcji, których nie da się przewidzieć, miłości i sensacyjnych zdarzeń. „Katharsis” to ponad 9-godzinna powieść bazująca na historii przemytników, bandytów, agentów służb specjalnych, spolszczonych Greków i ukrywających się w Egipcie nazistów.
Interesują cię inne polskie kryminały? Książki, które prezentujemy w kolejnej części naszego artykułu, z pewnością zadowolą nawet najwybredniejszego czytelnika. Kryminały polskie charakteryzują się ogromną różnorodnością. Jesteśmy więc przekonani, że pośród naszej listy znajdziesz mnóstwo ciekawych tytułów.

15. Izabela Janiszewska – „Apartament”

Polska pisarka kryminałów Izabela Janiszewska w 2022 roku wydała swoją 7 książkę, którą zatytułowała „Apartament”. Powieść to psychologiczny thriller opowiadający „o bólu, który nie ustaje, i krzywdach, których echo słychać nawet po latach”. Szczęśliwe z pozoru małżeństwo – Nina i Tomasz Engelowie – przyjeżdżają do luksusowego karkonoskiego hotelu na weekend, aby odpocząć od codzienności i otaczających ich problemów.
Kurort jest wymarzonym miejscem na reset dla pary, jednak tylko do czasu, a dokładniej do momentu, w którym Nina znika bez śladu. Wydaje się, że Nina Engel rozpłynęła się w powietrzu. Jej mąż rozpoczyna poszukiwania, jednak dojście do prawdy okazuje się niezwykle trudne, gdyż wersje wydarzeń, które przedstawiają świadkowe, różnią się w znaczący sposób od tego, co zapamiętał sam Tomasz Engel. Co w takiej sytuacji jest prawdą, a co złudzeniem? Tego dowiesz się podczas 6 godzin czytania książki Izabeli Janiszewskiej.

16. Marcin Meller – „Czerwona ziemia”

Na ten polski kryminał czekało wielu. Dlaczego? „Czerwona ziemia” to debiut pisarski Marcina Mellera – znanego dziennikarza i prezentera telewizyjnego, który pracował między innymi dla magazynu „Polityka” i stacji TVN. Marcin Meller był także redaktorem naczelnym pisma „Playboy”. „Czerwona ziemia” to trzymająca w napięciu powieść sensacyjna o ojcowskiej miłości oraz o błędach przeszłości i konsekwencjach, jakie z nich wynikają.
Książka opowiada historię Wiktora Tilszera, który jako młody dziennikarz w 1996 roku przemierzył praktycznie całą Afrykę i przeżył najpiękniejszą, ale i najbardziej ryzykowną przygodę w swoim życiu. Po 24 latach, a więc w 2020 roku, Marcin Tilszer – syn Wiktora – rusza śladami ojca do Ugandy. Nie udaje mu się jednak dotrzeć do Gulu – miejsca, z którego 25 lat wcześniej jego ojciec ledwo uszedł z życiem. Wiktor postanawia porzucić śledztwo, nad którym pracuje wraz ze swoją redakcją i wyrusza w poszukiwaniu syna w świat, o którym chciał zapomnieć.

17. Robert Małecki – „Wiatrołomy”

Na liście „najlepsi polscy pisarze kryminałów” znajduje się także Robert Małecki, który w 2022 roku zapoczątkował kolejną serię kryminalną „Komisarz Maria Herman”. Tom pierwszy nosi nazwę „Wiatrołomy” i opowiada o sprawie prowadzonej prze Marię Herman, która pracuje dla bydgoskiego archiwum X specjalizującego się w rozwiązywaniu zapomnianych spraw sprzed lat.
Pani komisarz przechodzi przez osobiste piekło, próbując uwolnić się z nałogu, który niszczy jej życie prywatne i zawodowe. Wraz z zawodowym partnerem „ Olgierdem Borewiczem – wyrusza do Grudziądza, gdzie ich zadaniem jest wyjaśnienie tajemnicy porwania syna Witbergów. Chłopiec został uprowadzony w latach dziewięćdziesiątych przez gangsterów, mając zaledwie dwa miesiące. Niestety, przez wiele lat policji nie udało się rozwikłać tej zbrodni. Nikt do tej pory nie wie, co stało się z dzieckiem…
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura