Data publikacji:

Malowanie natryskowe – zastosowanie w domu

Każdego roku ludzie kupują farbę, ponieważ dom powinien być odświeżany regularnie co sezon. Tylko wtedy będzie piękny i zadbany. Każdy stara się, żeby jego dom wyglądał jak najlepiej, dlatego coroczne malowanie ścian nie jest wcale taka nowością. W sklepach istnieje bardzo wiele rodzajów malowania, począwszy od zwykłych pędzli, przez wałki aż po malowanie natryskowe. To nowy rodzaj malowania, jednak nie jest aż tak nowy, żeby ludzie o nim mało wiedzieli. Jeśli chodzi o ekonomię, to jest to najlepszy sposób na odświeżenie mieszkania czy domu.

Czym jest malowanie natryskowe?

To wciąż nowy i dla wielu osób mało znany sposób na malowanie pokoi. Do takich prac potrzebne jest specjalne urządzenie, które rozpryskuje farbę po ścianie. By prawidłowo natryskowo wykonać malowanie mieszkania, trzeba się wyposażyć w zestaw do malowania natryskowego. W jego skład wchodzi: 

Kompresor – to urządzenie, które umożliwia w ogóle malowanie ścian metodą natryskową, ponieważ dzięki niemu wytwarza się ciśnienie, które wydmuchuje farbę równomiernie.

Aparat ssący natryskowy – najlepszy do malowania małych elementów a nie ścian.

Aparat natryskowy grawitacyjny – służy do malowania ścian o różnej powierzchni.

Przewód ciśnieniowy – jest obowiązkowy, żeby połączyć kompresor z pistoletem natryskowym.

Gdy mamy już odpowiednie urządzenie oraz właściwego koloru farbę, można zacząć malowanie ścian. Podłączenie urządzenia jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, czy malowanie będzie proste, czy będą problemy. Na początku zawsze można poprosić o pomoc obsługę sklepu, w którym kupujemy urządzenie natryskowe a oni chętnie pomogą. 

Jak malować ściany?

Przede wszystkim do takiego malowania, potrzebne są specjalne farby natryskowe. Są one konieczne, ponieważ źle dobrana farba może zatkać przewód i nie tylko nie da się w danym momencie malować, ale potrzebna będzie wymiana przewodu. Dlatego odpowiednie wybranie farby jest w tym przypadku najważniejsze. Zbyt gęsta będzie potrzebowała rozcieńczenia, żeby nie zatkać przewodu lub dyszy pistoletu. Dobrze byłoby zapytać w sklepie, jak przygotować farbę do malowania natryskowego. Każdy sprzedawca doradzi, w jakich proporcjach dana farba musi być rozcieńczona, by malowanie ścian czy karoserii samochodu były dobre i skuteczne.

Po dobraniu farby i wlaniu jej do pojemnika pistoletu, można przystąpić do pracy. Należy przykryć wszystko dookoła miejsca racy, ponieważ farba będzie się rozpryskiwała. Jest to normalne, ponieważ uderzając w powierzchnię ściany, drobinkami będzie się dobijać i osiadać na meblach lub podłodze. Rozłożenie folii malarskiej na wszystkim, co się znajduje w malowanym pokoju, będzie rozsądnym rozwiązaniem. Przed malowaniem trzeba wyregulować zawór dopływu powietrza, by malowanie było równomierne.

Trzymając pistolet 15 do 20 cm od malowanej powierzchni, należy nacisnąć przycisk blokujący i równomiernie nakładać farbę na ścianę. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić nawet na kawałku kartonu, czy pistolet działa poprawnie, czy się nie blokuje i równomiernie kładzie farbę. Dopiero potem można zacząć malowanie. Farba musi być nakładana strumieniem i trzyma się pistolet w jednym miejscu tak długo, żeby był jednolity kolor bez przebijania innego. W zależności od rodzaju farby od 13 do 45 sekund. Nie ma co się spieszyć, ponieważ wtedy będzie ułożona nierównomiernie i malowanie na ścianie będzie bardzo nieładne i niedokładne.

Zalety malowania natryskowego

Bez wątpienia jest ich bardzo dużo. Zdecydowanie o wiele więcej niż wad. Takie malowanie na ścianie przede wszystkim ma tego rodzaju zaletę, że farba jest nakładana bardzo cienką warstwą, co powoduje, że potrzeba jej o wiele miej, niż na przykład przy malowaniu wałkiem lub pędzlem. To oznacza, że przy takiej technice, farby zostanie na o wiele większą powierzchnię niż w przypadku tradycyjnego malowania.

Druga zaleta jest fakt, że przy tego rodzaju techniką malowania, bałagan jest o wiele mniejszy, ponieważ farba rozpryskuje się tylko drobinkami a nie sporymi pasami, które bardzo często zostają po malowaniu tradycyjnym. Wygląd ścian po malowaniu natryskowym również jest sporą zaletą, ponieważ nie ma na nich żadnych zacieków czy śladów, że gdzieś wałek czy pędzel nie sięgnął, ponieważ pistoletem rozpryskującym farbę sięgniemy nawet między haki czy w miejscu żyrandola na suficie.

Bardzo często przy malowaniu wałkiem, nie wszędzie można sięgnąć, więc trzeba tam poprawić pędzlem. On zaś pozostawia nieładne smugi i od razu widać nierówności i niedokładność, jaka w tym miejscu powstała. Metoda natryskowa nie daje takich efektów, ponieważ strumień farby trafi dosłownie w każdy zakamarek i nie ma potrzeby poprawiania czymkolwiek innym.

Sprawdź również wady i zalety tapety natryskowej

Wady malowania natryskowego

Jak każde malowanie, to również ma wady. Jakie? Przede wszystkim takie, że do takiego malowania, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który z pewnością jest sporo droższy niż wałek czy pędzel. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenia kupowane są na wiele lat i na wiele malowań, dlatego czasem lepiej jest kupić lepsze urządzenia, które potem przyniosą wymierne korzyści w postaci oszczędności farby i czasu.

Kolejną wadą jest fakt, że jednak malowanie natryskiem nie należy do najprostszych, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z takim rodzajem odświeżania ścian. Bez wątpienia rozprowadzanie wałkiem farby jest o wiele prostszym zadaniem niż umiejętność łączenia poszczególnych elementów zestawu natryskowego i rozcieńczania farby, żeby pasowało do sprzętu i żeby farby starczyło na całą powierzchnię do malowania. Warto zauważyć jednak, że owa wada jest tylko na początku, ponieważ jak już się ktoś zapozna z funkcjonowaniem zestawu natryskowego i będzie umiał się nim posługiwać, nigdy nie wróci do malowania wałkiem, ponieważ natryskowe jest o wiele lepsze i bardziej ekonomiczne niż machanie wałkiem. Nie mówiąc już o tym, że pistolet się trzyma w jednym miejscu i równomiernie rozprowadza farbę, a nie jeździ kilkanaście razy w jednym miejscu po ścianie, żeby farba dobrze przylgnęła do ściany.


Malowanie ścian jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, jak będzie wyglądał dom. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, żeby wybrać dokładnie taki sposób malowania, żeby dom wyglądał pięknie bez nadmiaru pracy i farby. W dzisiejszych czasach można korzystać ze wszystkich rodzajów malowania, jakie oferuje rynek i wybrać takie, które będzie najbardziej pasowało dla danej osoby. Skoro rynek umożliwia prostsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie, to nie ma potrzeby się trzymać starej metody malowania ścian.

W życiu chodzi o to, żeby jak najbardziej ułatwić sobie pracę, więc malowanie natryskiem jest w tym przypadku najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Na początku może być bardzo trudno, ponieważ trzeba wiedzieć, jak podłączyć urządzenie natryskowe i jak dobrać ilość i konsystencję farby, jednak już przy pierwszym malowaniu się okazuje, że jest to bardzo proste i łatwe odświeżanie ścian.

Przeczytaj również