Data publikacji:

Malowanie natryskowe, czyli szybkie malowanie ścian bez zacieków

Wałek czy pędzel? Pistolet natryskowy! Choć malowanie natryskowe nie cieszy się największą popularnością, warto rozważyć je podczas domowego remontu. Jakie zalety ma malowanie ścian pistoletem natryskowym i kiedy warto się na nie zdecydować? Jak malować pistoletem bez zacieków? Jaką farbę do malowania natryskowego wybrać? Odpowiadamy!

malowanie natryskowe

Zalety malowania natryskowego

Malowanie natryskowe ścian czy sufitu ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.

Szybkość pracy

Wniesienie kompresora i podpięcie sprzętu natryskowego może trochę potrwać, ale samo malowanie jest błyskawiczne. Pomalowanie średniej wielkości pokoju zajmie ci kilkadziesiąt, a przy odrobinie wprawy – kilkanaście minut. Warto podkreślić, że malując natryskowo, wystarczy nałożyć jedną warstwę. To dodatkowa oszczędność cennego czasu.

Oszczędność farby

Agregat nakłada na tyle grubą warstwę farby, że do pełnego pokrycia ściany wystarczy jedno malowanie.

Równomierność malowania natryskowego

Korzystając z dobrego pistoletu natryskowego, uzyskasz równomierną warstwę farby. Na ścianie nie pozostaną zacieki ani ślady po pędzlu i wałku. To szczególnie przydatne, jeśli chcesz uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Przeczytaj, jaki kompresor do malowania wybrać.

Wygoda

Malując natryskowo, nie musisz co chwilę namaczać wałka w kuwecie malarskiej. Wystarczy co jakiś czas napełnić zbiornik na farbę. Profesjonalne agregaty do malowania same zasysają farbę z wiaderka.

Współpraca trudnymi powierzchniami

Pistoletem natryskowym nie odłupiesz farby ani tynku. W ten sposób łatwo pomalujesz także chropowate powierzchnie, cegłę, gzymsy, ozdoby i inne nieregularne elementy.

Ograniczenia malowania natryskowego ścian

Malowanie natryskowe nie jest, oczywiście, pozbawione wad.

 • Wysokie koszty początkowe – musisz zainwestować co najmniej kilkaset złotych w sprzęt do malowania natryskowego.
 • Konieczność dokładnego oklejenia elementów
 • Wysoka jakość farby – nie wszystkie rodzaje farb malarskich nadają się do malowania natryskowego.

Przygotowanie do malowania natryskowego

 1. Wynieś z pokoju lub przykryj szczelnie folią wszystkie meble oraz przedmioty znajdujące się w pokoju.
 2. Zabezpiecz folią i taśmą malarską elementy, które nie będą malowane, tj. podłogę, grzejniki, okna, gniazdka, włączniki, lampy itd.
 3. Załóż okulary, maseczkę, rękawiczki oraz kombinezon ochronny.
 4. Wstrząśnij puszką farby i dokładnie ją wymieszaj.
 5. Sprawdź lepkość farby za pomocą lepkościomierza. Jeśli farba jest zbyt gęsta, może zatkać dysze agregatu. Najlepszy efekt uzyskasz, dopasowując rodzaj dyszy do gęstości farby i odwrotnie.
 6. Przefiltruj farbę specjalnym filtrem. Pozwoli to wychwycić zanieczyszczenia oraz grudki farby.
 7. Przelej farbę do zbiorniczka pistoletu i szczelnie go zamknij.
 8. Upewnij się, że ściany są suche, odkurzone i odtłuszczone.

Jak malować natryskowo bez zacieków?

Jako pierwszy pomaluj najmniej widoczny fragment ściany. Przetestujesz na nim rodzaj dyszy i odpowiednią odległość pistoletu od ściany. Jeśli zbyt mocno zbliżysz dyszę do ściany, powstaną zacieki, natomiast jeśli będziesz prowadzić ją daleko, powstanie efekt ściany pokrytej pyłem. Ustawienia pistoletu możesz także przetestować na kawałku kartonu.

Jak malować natryskowo, by nie powstały zacieki? W pierwszej kolejności zadbaj o to, by cały czas utrzymywać ten sam kąt pistoletu oraz identyczną odległość od ściany (ok. 15-25 cm). Przy prowadzeniu pistolet po łuku zmienią się odległości, dlatego pracuj nie tylko ramieniem, ale i nadgarstkiem. Najlepiej malować jednorazowo powierzchnię ściany o szerokości ok. 1 metra. Pomoże ci to uzyskać równomierną powierzchnię.

Malowanie natryskowe powinno odbywać się na zakładkę, by nie powstały nieestetyczne przejaśnienia pomiędzy pasami. Zacznij od pomalowania narożników oraz zakamarków, a następnie przejdź do dużych fragmentów ścian. Prowadź pistolet pionowo, od podłogi aż do sufitu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie, możesz zdecydować się także na malowanie poziome.

Jaka farba do malowania natryskowego?

W malowaniu natryskowym duże znacznie ma gęstość farby, a także jej jednolita struktura. Z tego względu większość producentów farb zaznacza, czy dany rodzaj farby nadaje się do malowania natryskowego, a także, jaką dyszę do niej dobrać. Przed samym użyciem farby warto ją sprawdzić lepkościomierzem, czyli przyrządem mierzącym szybkość przepływu farby. Przykładowe wartości dla różnego rodzaju farb to:

 • farba akrylowa: 13-15 sekund,
 • farba emulsyjna: 40-45 sekund,
 • farba poliuretanowa: 35-40 sekund.

Jaki pistolet natryskowy wybrać?

Najtańszym sposobem na malowanie natryskowe jest zakup elektrycznego pistoletu malarskiego. Jest kompaktowy, wygodny w obsłudze, a wbudowana pompa tłokowa wytwarza wystarczające ciśnienie do malowania ścian (3 bary). Pompa tłokowa może być wbudowana w pistolet lub umieszczona na przewodzie. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze.

Jeśli masz już kompresor o pojemności min. 50 l, wystarczy, że dokupisz agregat natryskowy. Musi być jednak wyposażony w reduktor ciśnienia oraz filtr. Dotyczy to zwłaszcza kompresorów olejowych, których sprężone powietrze może być zanieczyszczone drobinami oleju. Do profesjonalnego użytku przeznaczone są profesjonalne agregaty malarskie, z dużym zbiornikiem oraz automatycznym poborem farby.

Pistoletem natryskowym możesz nakładać nie tylko farbę, ale też lakier, bejcę czy podkład gruntujący. Z pewnością znajdziesz więc dla niego więcej zastosowań. Użyjesz go m.in. do: malowania ogrodzenia, grzejników, drewnianych mebli ogrodowych, ażurowych przedmiotów czy elementów karoserii.

O tym musisz pamiętać!

Wyrzucana pod dużym ciśnieniem farba przybiera postać aerozolu i może dostać się do twoich płuc i oczu. Malując natryskowo, zawsze pracuj w okularach oraz maseczce lub przyłbicy ochronnej. Dobrym pomysłem jest także zakup pełnego kombinezonu malarskiego, który uchroni cię od długotrwałego zmywania drobin farby z ciała. To niewielki koszt, a oszczędzi ci sporo czasu.