Data publikacji:

Mata węchowa dla kota


Maty węchowe stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. W większości jednak są one pokazywane w kontekście psów. Tymczasem koty równie dobrze mogą korzystać z tego wynalazku. Dlaczego warto korzystać z maty węchowej dla kota? Jak zrobić ją samodzielnie? Dowiedz się więcej o matach węchowych dla kotów!
siedzący kot

Maty węchowe dla kota – po co?


Kot to drapieżnik, który w naturalnym środowisku tropi swoją ofiarę. Może ją usłyszeć ze znacznej odległości, zobaczyć, a także… wywąchać! W domowym zaciszu koty mają raczej niewiele sposobności do wykorzystywania węchu, który jest dla nich bardzo istotny. Mata węchowa to doskonały sposób na trenowanie tego zmysłu. To także świetna metoda zabawy z mruczkiem, który po włożonym wysiłku otrzyma nagrodę w postaci przysmaku. Mata węchowa sprawdzi się także dla nadmiernie aktywnych kotów. Jeśli twój mruczek wciąż biega po domu, zaczepia cię, drapie meble i ciągle próbuje się bawić, korzystanie z maty będzie dobrym sposobem na zmęczenie go. Praca węchowa może być dla kota bardzo wyczerpująca, ponieważ wymaga skupienia, konsekwencji i analizy wielu informacji. Jeśli więc chcesz, by twój futrzak smacznie zasnął, spraw mu matę węchową.

Gotowe maty węchowe dla kota


W sklepach stacjonarnych oraz online znajdziesz mnóstwo mat węchowych dla kotów i psów. Przy ich wyborze kieruj się przede wszystkim rozmiarem maty. Jeśli chcesz, aby korzystało z niej więcej kotów w tym samym czasie, postaw na większą matę węchową, aby zwierzaki nie „kłóciły się” podczas zabawy. W przypadku, gdy masz tylko jednego czworonoga, mała mata będzie wystarczająca.

Ceny mat węchowych wahają się w granicach od 20 do 200 zł w zależności od rozmiaru oraz wykorzystanego materiału do ich produkcji. Matę węchową możesz także wykonać samodzielnie.

Mata węchowa dla kota DIY


Wykonanie maty węchowej dla kota nie jest trudne. W sieci znajdziesz mnóstwo sposobów na jej samodzielne zrobienie. My podzielimy się naszym ulubionym pomysłem. Do wykonania maty potrzebna będzie gumowa wycieraczka z dziurkami oraz paski materiału – najlepiej bawełny lub polaru. Ważne, aby pasków było znacznie więcej niż dziurek. Teraz wystarczy tylko przewiązać materiał przez dziurki w wycieraczce i gotowe. Pamiętaj, by skrawki materiału szczelnie pokrywały całą wycieraczkę, aby utrudnić milusińskim znalezienie przysmaków.

Jak bawić się matą węchową z kotem?


Jeśli chcesz rozpocząć zabawę z mruczkiem przy pomocy maty węchowej, koniecznie zaopatrz się w przysmaki dla kota. Muszą być one dla niego interesujące – najlepiej sięgnij po takie, które futrzak już zna. Zadbaj też o to, by były one również zdrowe. Dobrym wyborem są te, mające w składzie głównie mięso, np. liofilizowane przekąski firmy Cosma.
Zabawa z matą węchową musi mieć swój czas. Nie możesz zostawiać maty w widocznym miejscu, ponieważ kot zacznie wykorzystywać ją do innych celów, np. do spania. Stały dostęp do maty węchowej sprawi też, że z czasem mruczek całkowicie straci nią zainteresowanie. Jeśli więc zależy ci na tym, by zabawa była efektywna, wyjmuj matę przed każdą sesją i chowaj ją tuż po jej zakończeniu.
Pamiętaj też, by nie chować w macie zbyt wielu przysmaków oraz o tym, aby były one ukryte w taki sposób, by kot miał szansę do nich dotrzeć. Jeśli mruczek zauważy, że jego wysiłki spełzły na niczym, może stracić zainteresowanie dalszą zabawą.

Mata węchowa dla kota to świetny gadżet, który może urozmaicić pupilowi codzienną rutynę. Warto jednak pamiętać, że nie każdy mruczek będzie zainteresowany nią w taki sam sposób. Jeśli stworzysz bądź kupisz matę węchową, a twój kot nie będzie chciał się nią bawić, nie musisz się martwić – nie ma w tym niczego dziwnego. Zwierzaki, tak jak ludzie, różnią się od siebie w znacznym stopniu. Mimo wszystko warto próbować zainteresować mruczka nową formą aktywności.
Autorka: Olga Sadowska