Modna i zadbana broda ‪— pielęgnacja 

Nie tylko na ulicy, lecz także w telewizji coraz częściej można zobaczyć panów z brodą. Zarost na twarzy stał się trendy już kilka sezonów temu i ciągle jest popularny. Jednak żeby móc pochwalić się elegancką, modną brodą, trzeba o nią zadbać we właściwy sposób.

Przez stulecia w wielu kulturach broda nie tylko była powodem do dumy, lecz także określała status społeczny. Na przykład w starożytnej Mezopotamii nikt nie mógł mieć dłuższego zarostu niż król, a im niżej w hierarchii znajdował się mężczyzna, tym krótszą miał brodę.

Ucięcie komuś brody było największą zniewagą. Długi zarost na twarzy może mieć też znaczenie symboliczne, religijne, jak w ortodoksyjnym judaizmie, lub być znakiem przynależności (na przykład kultura islamu).

Chociaż brodaci mężczyźni nie mieli łatwo w dziejach ludzkości (na przykład w Anglii Henryka VIII i w Rosji Piotra Wielkiego musieli płacić podatek od brody), nie znikli jednak z naszej kultury, a w ostatnich latach zarost na twarzy stał się po prostu modny.

Na szczęście dziś dzięki nowoczesnym kosmetykom i urządzeniom pielęgnacja brody stała się dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zanim jednak sprawdzimy, jaka maszynka do golenia brody i preparaty do jej pielęgnacji są najlepsze, warto w kilku zdaniach przybliżyć najpopularniejsze rodzaje i style zarostu na twarzy.

Ważna nie tylko pielęgnacja brody

Utrzymanie zarostu na twarzy w odpowiednim stanie jest istotne z punktu widzenia estetycznego i higienicznego, lecz działania pielęgnacyjne powinny być też dobierane do rodzaju owłosienia. 

W rzeczywistości broda brodzie nierówna. Na ulicach, w telewizji czy w prasie można zobaczyć panów mających na twarzy zarost w bardzo różnych stylizacjach, a każda z nich wymaga nieco innego podejścia do czynności higienicznych, chociaż pielęgnacja brody różnego rodzaju ma także wiele wspólnych aspektów, o czym za chwilę.

Przede wszystkim na początek mężczyzna musi zdecydować się, jaka broda będzie dla niego najodpowiedniejsza, jaka będzie wyrażała najlepiej jego charakter i styl. Do wyboru są różne kombinacje i wzory. 

Można zdecydować się na tzw. drwala. To stylizacja najlepsza dla panów, którzy mogą pochwalić się gęstym zarostem, porastającym całą twarz. Taką brodę nosił niegdyś na przykład Hubert Urbański. 

Bardzo dobrze prezentuje się też tzw. kontur, ale wymaga on poświęcenia więcej czasu na odpowiednie podcinanie zarostu, tak by nie był zbyt długi i dokładnie oddzielał się od policzków. W przypadku konturu broda łączy się z baczkami i biegnie po obrysie twarzy, często łącząc się z wąsami, jak na przykład u aktora Piotra Gąsowskiego. 

Mniejszym zainteresowaniem cieszy się tzw. kozia bródka — zarost tylko na podbródku — której długość może być bardzo różna w zależności od upodobań konkretnego pana. Taki zarost można było zauważyć na przykład u lidera zespołu Feel Piotra Kupichy. Oczywiście pojawia się bardzo wiele wariantów i kombinacji wymienionych rodzajów zarostu.

Gdy już wiadomo, w jakiej stylizacji będzie zapuszczana broda, warto od samego początku zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim zarost na twarzy musi być bezwzględnie zachowywany w czystości. Nie tylko należy brodę często myć, lecz także czesać i szczotkować.

Przeznaczone są do tego specjalne odpowiednio profilowane grzebienie, które ułatwiają rozczesywanie i układanie zarostu, ale nie powodują jego elektryzowania. Bardzo popularne są na przykład grzebienie z rogu bawoła —
 ręczne wykonywane, idealne do rozczesywania brody.

Oprócz tego należy koniecznie zadbać o odpowiednie odżywanie włosów i skóry, a także o regularną stylizację zarostu. Zanim sprawdzimy, jakie kosmetyki do brody warto mieć w swojej łazience, kilka słów na temat przycinania włosków na twarzy.

Maszynka do golenia brody to podstawa

Broda może być atrybutem modnego i eleganckiego mężczyzny, ale pod warunkiem że będzie odpowiednio zadbana. Zarost na twarzy nie może rosnąć, jak chce, musi zostać okiełznany. 

Dlatego wśród urządzeń, jakich mężczyzna używa do własnej pielęgnacji, musi pojawić się maszynka do golenia brody. Taki sprzęt nie tylko pozwala zachować równomierną, wybraną długość zarostu, lecz także umożliwia nadawanie mu pożądanego, nierzadko bardzo oryginalnego kształtu.

W przypadku pielęgnacji brody niezbyt dobrze sprawdzają się zwykłe maszynki do golenia. Lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalny trymer do stylizacji zarostu, który jest bardzo wąski, dzięki czemu zapewnia wysoka precyzję strzyżenia, a dodatkowo nierzadko ma różne stopnie lub specjalne nasadki umożliwiające przycinanie brody na wybraną długość. 

Trymer można kupić jako samodzielne urządzenie (czasami dodatkowo z nasadkami do usuwania owłosienia z uszu i nosa) lub może on być dodatkiem do elektrycznej maszynki do golenia, a nawet do maszynki do strzyżenia. Warto zwrócić uwagę na różne parametry takich urządzeń. 

Dla jednych panów lepsza będzie maszynka do golenia brody akumulatorowa (tutaj ważna jest długość czasu pracy bezprzewodowej), innym wystarczy zasilanie sieciowe. Należy też stawiać na modele, które mają w komplecie różne dodatkowe akcesoria ułatwiające przycinanie i stylizowanie brody.

Kosmetyki do brody

Odpowiedniej jakości urządzenie do przycinania zarostu to jednak zaledwie początek. Właściwa pielęgnacja brody to wyzwanie, ale trzeba konieczne poświęcić jej dużo czasu, żeby zarost na twarzy stał się dumą modnego mężczyzny, a nie powodem jego wstydu. 

Oprócz regularnego przycinania zarostu ważne są także kosmetyki do brody. Do pożądanego ułożenia wąsów idealny jest wosk. Jest dostępny na rynku w różnych wariantach zapachowych. 

Wosk jest dość twardy, dlatego przed nałożeniem warto go nieco rozetrzeć w palcach, aby rozmiękł, następnie nakłada się go w kilku warstwach, zaczynając od środkowej części wąsów, za każdym razem przeczesując delikatnie zarost.

pielęgnacji zarostu bardzo dobrze sprawdza się olejek do brody. Nawilża nie tylko same włoski, lecz także skórę. Pod wpływem olejku zarost staje się delikatny w dotyku i błyszczący, a do tego włoski są zdrowe i dobrze odżywione, skóra zaś przestaje swędzieć. 

Olejki sprzedawane są także w różnych wariantach zapachowych i z powodzeniem mogą zastępować męskie perfumy. Należy je jednak nakładać dopiero po umyciu i dokładnym wysuszeniu brody. 

Jeśli któryś z panów nie chce używać olejku, może zastąpić go balsamem do brody, który ma podobne działanie. Nakłada się go tak samo jak wosk, rozcierając wcześniej w palcach, zarost także powinien być umyty oraz wysuszony.

Kosmetyki do brody to tak naprawdę szeroka paleta preparatów i specyfików. Oprócz kosmetyków wymienionych wcześniej warto jeszcze zaopatrzyć się w specjalny szampon do brody. 

Zwykły szampon przeznaczony do włosów na głowie poradzi sobie z zapewnieniem higieny zarostu, lecz nie przyczyni się do jego pielęgnacji. Dlatego warto zaopatrzyć się w szampon do brody, który jednocześnie zmiękczy włoski, nada im połysk i nawilży skórę pod zarostem. Poza tym można także używać specjalnych toników i odżywek do brody.

Poddana odpowiedniej i regularnej pielęgnacji broda nie tylko będzie rosła zdrowo, mając gęste i silne włoski, lecz także stanie się ważnym atrybutem modnego mężczyzny, który podąża za najnowszymi trendami.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły