Data publikacji:

Jak dbać o monsterę?

Najmodniejsza roślina na Instagramie – to właśnie rozsławiona monstera. Jak o nią dbać roślinę? Czy jej pielęgnacja należy do skomplikowanych oraz co warto wiedzieć, decydując się na kupno monstery do swojego mieszkania? Zapraszamy do poradnika po garść przydatnych informacji. Dzięki naszym radom wyhodujesz piękną i pokaźną monsterę, która stanie się wspaniałą ozdobą twoich czterech kątów.

jak dbać o monstere

Monstera – jak dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej popularnej roślinie

Monstera to roślina pochodząca z Meksyku. Naturalnie występuje w lasach tropikalnych, gdzie najczęściej rośnie jako porośle na innych drzewach. Monstera nie prowadzi jednak pasożytniczego trybu życia. Aktualnie występuje blisko 50 gatunków monstery.

Do mieszkań najczęściej wybiera się monsterę dziurawą oraz odmianę monkey musk. Poszczególne gatunki mogą różnić się od siebie m.in. wielkością liści oraz ich wybarwieniem. Warto dodać, że każdy z gatunków monstery ma charakterystyczne ażurowe liście.

Dziury pojawiają się jednak dopiero u większych roślin – małe monstery mają pełne liście. Monstera to duża i rozłożysta roślina – przy prawidłowej pielęgnacji może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.

Podoba ci się monstera? Jak dbać o tę roślinę, aby cieszyć się pięknym i zdrowym kwiatem? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

Jak dbać o monsterę? Jaka ziemia do monstery, jak ją podlewać, nawozić i przesadzać?

Monstera prezentuje się naprawdę zjawiskowo, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednio o nią zadbasz. Poniżej podpowiadamy, jak ją podlewać, czy warto ją nawozić, kiedy ją przesadzać oraz jaką ziemię do niej wybrać.

Monstera – jaka ziemia?

Monstery najbardziej lubią przepuszczalne podłoże torfowe. Wybierając ziemię, zwróć również uwagę na dodatek zrębek kokosowych – te pozwolą utrzymać odpowiednią wilgotność w donicy. W sklepach znajdziesz też podłoża z nawozami, które powoli się uwalniają. To świetna propozycja dla osób nie znających się na nawożeniu.

Podlewanie

Latem monsterę podlewa się raz w tygodniu. Zimą możecie podlewać ją jeszcze rzadziej, np. raz na półtora tygodnia lub raz na dwa tygodnie. Pod tym względem monstera nie jest dość wymagająca. Nie zapominajcie o regularnym zraszaniu – należy robić to dwa razy w tygodniu i używać do tego miękkiej, przegotowanej letniej wody.

Liście twojej monstery robią się brązowe na końcach? Być może za rzadko ją zraszasz. Liście twojej monstery żółkną? Prawdopodobnie ma nadmiar wody.

Mimo prawidłowego podlewania, wasza monstera marnieje w oczach? Skorzystajcie z kuli do nawadniania roślin. Najczęściej korzysta się z nich podczas dłuższych wyjazdów, ale śmiało możecie używać też ich na co dzień. Jak to działa? Monstera po prostu sama pobiera odpowiednią ilość wody z wbitej w ziemię kuli. Wygodne, prawda? A jakie skuteczne!

Przesadzanie

Młode monstery przesadza się raz w roku. Starsze i bardziej pokaźne okazy należy przesadzać raz na dwa lub trzy lata. Kiedy najlepiej przesadzać monsterę? W marcu lub kwietniu. W przesadzaniu istotny jest nie tylko wybór odpowiedniej ziemi, ale także dobrej doniczki. Ta musi mieć otwory na samym dole i podstawkę na nadmiar wody.

Przed wsypaniem ziemi, na dnie doniczki ułóż drenaż, czyli warstwę z mniejszych kamyków lub keramzytu. Dzięki temu roślina będzie optymalnie nawodniona, a nadmiar wody swobodnie wyleci na podstawkę. Liście twojej monstery są już duże i opadają? Podczas przesadzania włóż do doniczki podporę, np. drewniany lub bambusowy kijek.

Nawożenie

Jeśli nie kupiliście ziemi z wolno uwalniającymi się nawozami, to musicie nawozić monsterę samodzielnie. Jak? Raz na dwa, trzy tygodnie podlejcie roślinę nawozem przeznaczonym do roślin o ozdobnych liściach. Należy to robić od wiosny aż do późnego lata, np. do końca sierpnia.

Kwiat monstera – jak dbać? Gdzie postawić monsterę?

Monstera powinna stać w jasnym pokoju. Nie może być jednak bezpośrednio wystawiona na słońce, dlatego najlepiej nie stawiać jej w oknie. Roślina nie może stać również blisko kaloryferów – w sezonie grzewczym powietrze przy grzejniku będzie dla niej zbyt suche, co spowoduje wysuszenie rośliny. Kwiat ten nie lubi też przeciągów.

Co z temperaturą otoczenia? Monstera najlepiej rośnie w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Nie może stać w pomieszczeniach, gdzie temperatura spada poniżej 13 stopni Celsjusza – wówczas jej liście będą mieć nieestetyczne plamy.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując monsterę?

Liście monstery należy raz w tygodniu oczyszczać z kurzu. Mimo że jest to dość odporna i trwała roślina, to nadmiar kurzu może wysuszyć jej liście.

Monstera to roślina tropikalna, więc ceni sobie dużą wilgotność powietrza. W waszym mieszkaniu powietrze jest wyjątkowo suche? Postawcie przy monsterze nawilżacz. Pod rośliną możecie położyć też pojemnik wypełniony wodą.

Nie możecie też dopuścić do tego, aby na spodku doniczki, w której jest monstera, znajdowała się woda. Gdy po podlaniu zobaczycie jej wyciek, wylejcie wodę ze spodka. Następnie co jakiś czas sprawdzajcie, czy woda ponownie się tam nie zgromadziła i w razie konieczności ponownie ją wylejcie. Czy monsterę trzeba podcinać? Nie. W tym przypadku roślina nie jest skomplikowana.

Monstera to idealna roślina do mieszkań czy biur. Nie wymaga zbyt częstego podlewania ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym jest wytrzymała, a więc wdzięczna w uprawie – nawet dla osób, które nie mają tzw. „ręki do roślin”. A wy, macie monstery w swoich domach? Jak o nie dbacie? Stosujecie się do powyżej opisanych zasad?

Autorka: Klaudia Borycka