Najlepsze książki psychologiczne: Mowa ciała


Komunikacja niewerbalna, często potocznie ujmowana jako mowa ciała, budzi coraz większe zainteresowanie psychologów. Wiedza z tego obszaru jest bardzo użyteczna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak panować nad mową ciała i jak ją interpretować? Przyjrzyjmy się wartościowej literaturze.

Mowa ciała – zwierciadło emocji

Formułowane przez nas komunikaty w ponad 50% są niewerbalne. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest nasza postawa, gesty czy mimika twarzy. Chcąc nie chcąc, permanentnie oceniamy i jesteśmy oceniani. Słynne pierwsze wrażenie jest w dużym stopniu zdeterminowane właśnie niewerbalnymi komunikatami.

Co ciekawe, do języka naszego ciała zalicza się również higiena osobista i strój. W ten sposób komunikujemy nasz stan psychiczny i emocjonalny (co potwierdza Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne). Badania dotyczące mowy ciała są bardzo obszernym i głębokim obszarem. Coraz bardziej jednak potwierdzają jej istotną wagę zarówno w relacjach biznesowych, jak i prywatnych. Dzieje się tak, ponieważ nasze zachowania niewerbalne należą do tych najbardziej pierwotnych. Nasze ciało reaguje instynktownie. W sytuacjach niekomfortowych czy stresujących nie jesteśmy w stanie panować nad ruchami mięśni.

Emocje malują się na naszych twarzach niekontrolowanie, nawet gdy jesteśmy sami. Każdy z nas stroi miny czytając książkę! Dlaczego? Ponieważ tak decydują odpowiadające za zewnętrzne bodźce związane z emocjami tzw. mózg gadzi i układem limbicznym, elementy ludzkiego mózgu. Tak, cały czas mówimy o mowie ciała. Jak zatem rozwikłać jej zagadkę?

Literatura niewerbalna

Żeby przyjrzeć się bliżej temu problemowi, najlepiej sięgnąć do fachowej literatury. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich pozycji książkowych. Odkąd temat mowy ciała stał się chwytliwy, w popularnonaukowym świecie zaczęły pojawiać się amatorskie poradniki, które mogą mącić w głowie.

Na początek kursu języka ciała powinniśmy skupić się na jego wymiarze podstawowym. Zrozumieć istotę i rolę mowy ciała w codziennej komunikacji pomogą Allan i Barbara Paese. Ci australijscy badacze w latach 80. opublikowali książkę „Mowa ciała”, która do dzisiaj zajmuje miejsce w czołówce wydań dotyczących tego tematu. Nie jest to ich jedyna praca. Prowadząc sukcesywnie badania, państwo Paese opracowali również pozycje podzielone na konkretne obszary. Dostępne są też tytuły takie, jak „Mowa ciała w pracy”, „Mowa ciała w miłości”.

Znakomitym ekspertem w dziedzinie mowy ciała jest agent FBI Joe Navarro. Jego fascynacja tym obszarem rozpoczęła się w momencie, gdy jako młody Kubańczyk trafił do Stanów Zjednoczonych kompletnie nie znając języka. Obecnie Joe Navarro jest ekspertem w dziedzinie analizy ludzkich zachowań. Przeszło 25 lat pracował w służbach wywiadowczych, wykorzystując w praktyce swoją wiedzę z obszaru komunikacji niewerbalnej. Jego książki to ogrom profesjonalizmu i fantastycznych anegdot. „Mowa ciała”, „Mowa ciała w pracy” to bezdyskusyjne MUST HAVE na niewerbalnej liście.

Grono zaufanych autorów dopełnia Paul Ekman. Wybitny psycholog, który poświęcił życie badaniom nad emocjonalnością człowieka. W jego pracach głównym obszarem zainteresowań są ekspresje mimiczne i ich kontekst w komunikacji międzyludzkiej. Fantastycznie analizuje je w książce o nieco mylnym tytule „Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie”. Sięgając po dzieła Paula Ekmana warto również zahaczyć o fundamenty, czyli ludzkie emocje. Ich znaczenie i wspominane na początku połączenie z mową naszego ciała są wyjaśnione w książce „Emocje ujawnione”, na podstawie przełomowego eksperymentu w Nowej Gwinei.

Swoistym kompendium tematycznym i zarazem dobrym wstępem do tematu jest książka „Komunikacja niewerbalna, czyli mowa ciała od A do Z”. Francuski badacz Jean-Claude Martin stara się przedstawić szeroki kontekst w przystępny sposób.

Siła mowy ciała

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, jak potężnym informatorem jest mowa ciała, pierwszy krok do sukcesu za nami. Skrupulatna lektura i baczna obserwacja pozwoli nie tylko na panowanie nad własnym zachowaniem, ale też interpretowanie postępowań innych.

Randka, rozmowa kwalifikacyjna czy wystąpienie publiczne - świadomy język ciała pozwoli poczuć się pewniej w każdej z tych sytuacji. Pamiętajmy jednak, że po przeczytaniu jednej psychologicznej książki nie staniemy się ekspertami! Mimo to, warto przyjrzeć się podstawowym aspektom komunikacji niewerbalnej i mieć świadomość, że to jak siedzimy czy stoimy naprawdę ma znaczenie!

Aleksandra Chojenta

Psychologia pozytywna doprawiana szczyptą jazzu i bossa nova, to mój przepis na udany dzień za dniem. Bacznie obserwując przestrzeń piszę o ludziach i o świecie. Krytykuję, hiperbolizuję, bawię się słowem i nieustannie uczę. Otwarte oczy, otwarty umysł i radość z "drobnostek, od których zależy doskonałość". 
 dieta gaps

Dieta GAPS - zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

2021-07-26
Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy, to sposób żywienia, którego grupa zwolenników wciąż rośnie. GAPS polecany jest w przypadku stwierdzonych zespołów psychologicznych, autyzmu czy depresji. Jej celem jest poprawa życia osoby dotkniętej konkretną przypadłością. Podstawowymi produktami w diecie GAPS jest rosół, kiszonki, warzywa oraz owoce.
regina brett ksiazki

Regina Brett. Książki motywacyjne dla każdego

2021-07-25
Przeżywasz kryzys w życiu osobistym, zmagasz się z chorobą, szukasz pracy lub czujesz, że przyszedł czas na ważne zmiany? Poznaj Reginę Brett – książki motywacyjne, które pisze, są pełne ciepła i mądrych słów, koją oraz pomagają znaleźć i mówić prawdę. Nie rozwiążą problemów, ale dają nadzieję, chęć do życia i wiarę we własne siły.
stare polskie bajki

Najlepsze stare polskie bajki dla dzieci

2021-07-25
Te bajki oglądał w dzieciństwie każdy nas. Kto nie pamięta przygód Bolka i Lolka, profesora Baltazara Gąbki czy zabawnego Koziołka Matołka? Wiele z tych postaci ma już ponad 50 lat! Stare bajki dla dzieci mają swój niepowtarzalny klimat i przywołują wiele miłych wspomnień. Są ponadczasowe, a dzieci nadal chętnie oglądają przygody bohaterów polskich bajek. Stare polskie bajki dla dzieci to źródło humoru, zabawy, ale też dobrych przykładów - dlatego nadal warto oglądać je ze swoimi dziećmi. Oto lista najlepszych polskich bajek dla dzieci.
urban fantasy

Najlepsze książki urban fantasy

2021-07-23
Czytelnicy bardzo często szukają książek wpisujących się w konkretny nurt danego gatunku literackiego, który uważają za atrakcyjny. Może się więc okazać, że miłośnicy fantasy nie będą zainteresowani takimi dziełami, jak „Władca Pierścieni” czy „Wiedźmin”, co jednoznacznie pokazuje, jak rozległy jest to gatunek. Jeśli nie kręcą was bitwy wielkich armii czy quasi-średniowieczny setting, to koniecznie powinniście zainteresować się powieściami urban fantasy, które znacząco wyłamują się z utartych schematów.