Data publikacji:

Jaki procesor do laptopa wybrać?

Nie jest żadną tajemnicą to, że kupując nowy komputer przenośny, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego podzespoły. Jednym z najważniejszych z nich jest oczywiście procesor, który w dużym stopniu zdeterminuje jego wydajność oraz przydatność w pracy. Radzimy, jaki procesor do laptopa wybrać.

procesor do laptopa
Procesor (lub inaczej CPU) słusznie uznaje się za mózg całego komputer. Ten niezwykle kompleksowy układ miliardów tranzystorów stale komunikuje się z wszystkimi podzespołami PC, zarządzając ich pracą oraz dokonując kalkulacji niezbędnych do uruchomienia i funkcjonowania wszystkich procesów systemowych oraz programów. Dotyczy to zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych komputerów, w których na jego barkach bardzo często spoczywa nawet jeszcze więcej obowiązków. Jaki procesor do laptopa więc wybrać?

Procesory w laptopach i komputerach stacjonarnych – czy jest jakaś różnica?

Laicy mają czasami wątpliwości, jakie różnice istnieją pomiędzy procesorami w laptopach oraz w komputerach stacjonarnych. CPU przeznaczone dla obu typów urządzeń to pod względem konstrukcji różne układy, nawet jeżeli producenci stosują w ich przypadku podobne nazewnictwo oraz oznaczenia numeryczne.

CPU w laptopach odznaczają się też stosunkowo mniejszą mocą w porównaniu do swoich desktopowych odpowiedników. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego poziomu energii elektrycznej, jaką zużywają, co wpływa na wydłużenie pracy baterii. Podczas pracy przy maksymalnym obciążeniu układy wydzielają też dużo ciepła, które musi być skutecznie odprowadzane z komputera i to bez użycia solidnych radiatorów i wentylatorów zainstalowanych w zwykłych pecetach.

Wiele osób zastanawia się też, czy da się wymienić procesor w laptopie. Tutaj odpowiedź jest przecząca. Jedynymi podzespołami, które podmienimy w wybranych laptopach, są dyski HDD lub SSD oraz kości pamięć RAM. Dodajmy, że podobne ograniczenie dotyczy też podkręcania procesorów w laptopie. Teoretycznie jest to możliwe w niektórych modelach, ale zyski w mocy są w takim przypadku minimalne, przy dużym niebezpieczeństwie uszkodzenia sprzętu. Uważaj też, bowiem w profesjonalnych testach podzespołów, jeżeli nie jest to zaznaczone inaczej, testuje się zazwyczaj standardowe wersje CPU, a nie ich mobilne warianty.

Czy potrzebujesz szybkiego procesora w laptopie?

Przed dokonaniem zakupu laptopa powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, do jakich zadań będziesz go na co dzień wykorzystywał. Ułatwi ci to nie tylko wybór odpowiedniego procesora, ale także pozostałych podzespołów maszyny. Jeżeli komputera używasz do oglądania filmów i surfowania po sieci, nie musisz specjalnie przejmować się modelem procesora. Większość tanich maszyn bez problemu spełni twoje oczekiwania i nie sprawi dużych problemów.

W przypadku, gdy będziesz korzystać z komputera w pracy, wiele zależy od tego, jakie konkretne zadania będziesz na nim wykonywać. Dobre procesory ze średniej i wyższej półki przydadzą się podczas korzystania z programów do projektowania, edycji grafiki oraz zdjęć, a także do streamowania wideo oraz szybkiej edycji klipów filmowych. Droższa maszyna z szybszym CPU z pewnością ułatwi ci wykonywanie obowiązków, a w wolnych chwilach pozwoli na zabawę z najnowszymi grami.

Z najbardziej wydajnych procesorów do laptopa korzystają profesjonaliści, tacy jak np. architekci lub inżynierowie, a także entuzjaści nowych technologii i zapaleni gracze. Ceny komputerów wyposażonych w tego typu CPU mogą przekraczać nieraz próg ponad 10 tysięcy złotych.

Procesor Intel czy AMD w laptopie?

Poza MacBookami, które obecnie korzystają z dedykowanych procesorów zaprojektowanych przez Apple'a, reszta dostępnych na rynku laptopów napędzana jest układami dwóch konkurujących ze sobą od dekad firm – Intel lub AMD. Producenci oferują modele CPU w każdym segmencie wydajnościowym.

Procesory obu rywali, które instalowane są w laptopach z tej samej półki cenowej, pozostają dość zbliżone do siebie pod względem wydajności i możliwości. Produkty Intela zyskują jednak zazwyczaj przewagę w najdroższych komputerach przenośnych. AMD jest z kolei królem, jeżeli chodzi o układy dla graczy oraz najtańsze laptopy.

Ostatecznie wybór chipów któreś z firm jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji oraz konfiguracji komputera, w jakiej się znajdują. Procesor jest bowiem tylko jedną ze składowych wpływających na decyzję o zakupie laptopa. Niezwykle ważny dla większości użytkowników jest też bowiem układ graficzny, ilość pamięci RAM, wielkość dysku, a także ekran oraz design i ergonomia obudowy.

Jak zatem szybko rozpoznać procesor do laptopa, który odpowie na twoje potrzeby? Chociaż długie alfanumeryczne nazwy poszczególnych CPU mogą przyprawiać o zawrót głowy, producenci ułatwiają zadanie, stosując od lat standardowy sposób oznaczania swoich produktów.

Mobilne procesory Intela (Intel Core) i AMD (Ryzen) podzielone są na cztery rodziny, które docelowo przeznaczone są dla klientów o innych potrzebach i zasobności portfela. Dzięki temu łatwo zidentyfikujemy idealny procesor. Pomiędzy układami w rodzinie istnieją oczywiście pewne różnice, dlatego warto zapoznać się z ich szczegółową dokumentacją techniczną.

Procesory Intel do laptopów

  • Intel Core i9 – najbardziej zaawansowane i najszybsze układy przeznaczone dla profesjonalistów oraz entuzjastów nowych technologii. 
  • Intel Core i7 – bardzo szybkie i wydajne procesory do zastosowań profesjonalnych i do gier. 
  • Intel Core i5 – solidne procesory ze średniej półki, idealne do gier, codziennej pracy z komputerem oraz zastosowań półprofesjonalnych. 
  • Intel Core i3 – tanie i najmniej wydajne procesory do codziennej pracy z komputerem oraz do surfowania w sieci i rozrywki.

Rodziny procesorów AMD do laptopów

  • AMD Ryzen 9 – najbardziej zaawansowane układy przeznaczone dla profesjonalistów oraz entuzjastów nowych technologii. 
  • AMD Ryzen 7 – bardzo szybkie i wydajne procesory do zastosowań profesjonalnych i do gier.
  • AMD Ryzen 5 – solidne procesory ze średniej półki, idealne do gier, codziennej pracy z komputerem oraz zastosowań półprofesjonalnych. 
  • AMD Ryzen 3 – tanie i najmniej wydajne procesory do codziennej pracy z komputerem oraz do surfowania w sieci i rozrywki.
autor: Michał Kułakowski