Data modyfikacji:

Jay Z jako producent i dokument nagrodzony Oscarem - Najciekawsze seriale „true crime”

Seriale cieszą się niesłabnącą popularnością i coraz większą rozmaitością gatunkową. Dziś zaprezentujemy kilka najlepszych odcinkowych produkcji typu „true crime”. Są to seriale o charakterze dokumentalnym, opowiadające o prawdziwych zbrodniach, śledztwach.

Produkcje tego typu są coraz lepsze, ambitniejsze i nagradzane. Większość z nich obnaża słabości wymiaru sprawiedliwości oraz niedociągnięcia w postępowaniach karnych i śledztwach. Z pewnością nie są tak przyjemne w odbiorze jak typowe, fabularne taśmowce, ale dostarczają wyjątkowych wrażeń i przypominają o sprawach zamiatanych pod dywan. 

O.J.: Made In America

To pięcioodcinkowy mini serial, który wyprodukowany także jako film, zdobył w 2017 roku Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Tematem serialu jest jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Ameryce, która doskonale obnażyła społeczno- polityczne przemiany końca lat 90. To nie tylko historia  futbolisty i celebryty Orenthala Jamesa Simpsona- jego życia, kariery i upadku, ale także diagnoza tła historycznego. Reżyser stworzył wielowymiarowy,  drobiazgowy obraz epoki i demaskując narodowe obsesje amerykanów wytłumaczył widzom dlaczego sławny zbrodniarz został uniewinniony. 
(fot. metacritic.com)


Time: The Kalif Browder Story

Producentem tego serialu jest zaangażowany społecznie, znany raper- Jay Z. Ten sześcioodcinkowy serial stacji Spike skupia się nie na samej zbrodni, ale na systemie, którego ofiarą padł 17 latek . Niesłusznie aresztowany spędził 3 lata (z czego 2 w izolacji) w jednym z najniebezpieczniejszych więzień w Stanach. Po pobycie w areszcie nastolatek popełnił samobójstwo. Serial przygląda się dramatycznej sprawie i systemowi, którego działania pochłonęły już wielu niewinnych, młodych ludzi. 
(fot. etonline.com)

Shadow of Truth

W styczniu tego roku na platformie Netflix pojawił się mini serial dokumentalny izraelskiej produkcji. Opowiada o sprawie zamordowanej 13- letniej dziewczynki. Rzekomy oprawca został ujęty, przyznał się do winy i został oskarżony, jednak w jego winę nie wierzy jego obrońca i matka zamordowanej dziewczynki. Zarówno sprawa jak i serial wywołały falę krytyki pod adresem izraelskiego wymiaru sprawiedliwości. 
(fot. vimeo.com)
Tekst: Nadia Pietrzak