Data modyfikacji:

Najlepsza karma dla maltańczyka

Jaka karma dla szczeniaka maltańczyka będzie najlepsza? Sucha czy mokra? Czego maltańczyki potrzebują w swojej codziennej diecie? Jak rozpoznać dobrą karmę dla małego psa? Sprawdź, co musisz wiedzieć o żywieniu maltańczyków.
 pies

Maltańczyk. Opis rasy

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka będzie najlepsza karma dla psa tej rasy, przyjrzyjmy się najważniejszym cechom charakterystycznym maltańczyków.

  • Pochodzenie: obszar basenu Morza Śródziemnego
  • Długość życia: 14-20 lat
  • Wielkość: 21-25 cm psy, 20-23 cm suki
  • Waga: 2-4 kg
  • Szata: długa, obfita i prosta (długość około 22 cm)
  • Maść: biała, kość słoniowa dopuszczalna
  • Usposobienie: zwierzę żywiołowe, pełne energii, wesołe, przyjaźnie nastawione do ludzi, psów i innych zwierząt, wrażliwy, inteligentny i szybko się uczący nowych rzeczy

Dobra karma dla maltańczyka – czym się kierować podczas zakupu?

Ranking karm dla psów najczęściej zawiera karmy uniwersalne, dla wielu ras, z dobrym składem. Czym się powinny charakteryzować produkty dla tej rasy? Maltańczyki są żywiołowe, dlatego wbrew pozorom potrzebują karmy o nieco zwiększonej ilości kalorii w porównaniu do psów typowo kanapowych, o niskim dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym. Karma dla maltańczyka musi być bogata w białko, ponieważ wszystkie psy z włosami zużywają o wiele więcej białka na utrzymanie włosów i skóry w dobrej kondycji, w porównaniu do psów z sierścią.

Upewnij się, że karma jest przeznaczona dla psów ras małych lub miniaturowych. To bardzo ważne, by granulki były odpowiednio małe.

Cechy odpowiedniej karmy dla maltańczyka

  • dopasowana do wieku maltańczyka,
  • dopasowana do stopnia aktywności psa,
  • dopasowana do masy ciała czworonoga,
  • pełnowartościowa,
  • bogata w białko,
  • świeża i bezpieczna do spożycia,
  • smakowita.

Karma dla szczeniaka maltańczyka. Jak często karmić małego maltańczyka?

Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? Suki karmią swoje potomstwo nawet 6-12 razy dziennie w ciągu doby. Jeśli jesteś hodowcą i chcesz rozpocząć rozszerzanie diety szczeniąt, możesz to zrobić już od 3. tygodnia życia szczeniąt. To w tym momencie możesz podawać małym maltańczykom karmę dla szczeniąt. W kolejnych tygodniach życia pieski powinny przestawić się z mleka suki na pokarm stały, by w wieku 8-12 tygodni mogły trafić do nowych, kochających domów.

Szczenięta maltańczyka w wieku 6-8 tygodni powinny być karmione 4-5 razy dziennie, a te powyżej ósmego tygodnia życia do szóstego miesiąca życia należy karmić 3-4 razy dziennie o stałych porach. Maltańczyki, które mają powyżej sześciu miesięcy, można karmić 2-3 razy dziennie.

Maltańczyk z hodowli trafia do nowego domu z wyprawką lub listą produktów, które hodowca zaleca kupić od razu po przyjeździe z czworonogiem do domu. Na liście powinna znaleźć się także karma, którą piesek był karmiony przez ostatnie tygodnie życia. Jeśli chcesz wprowadzić nową karmę dla szczeniaka maltańczyka, musisz zrobić to stopniowo.

Na całkowite przejście z jednej karmy na drugą potrzebujesz około 7-10 dni. Każdego dnia zwiększaj udział procentowy nowej karmy w żywieniu pupila, zmniejszając jednocześnie podaż starej karmy. Dzięki temu, że będziesz robić to powoli, układ pokarmowy młodego psa będzie miał więcej czasu, by oswoić się z nowym pokarmem.

Wybierz karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras małych lub miniaturowych. Kąski pokarmowe takich karm będą wówczas odpowiednio małe, dopasowane do potrzeb maluchów.

Mokra karma dla maltańczyka

Mokre karmy są przeważnie bardzo atrakcyjne dla psów, ponieważ bardzo dobrze pachną i są smakowite. Zawierają dużo wody, co korzystnie wpływa na drogi moczowe psów. Są polecane dla psów w każdym wieku, szczególnie dla szczeniąt, które dopiero uczą się jeść, dla psów po sanacji jamy ustnej lub innych zabiegach w jamie ustnej oraz dla wszystkich psów starych, które mają trudności z przyjmowaniem karmy suchej lub nie mają apetytu.

Mokrą lub wilgotną karmę możesz jednak podawać także psom dorosłym oraz seniorom. Ważne, by myć zęby psom po posiłku, ponieważ lepka konsystencja karmy może przyczyniać się do odkładania się płytki nazębnej. Jeśli nie chcesz lub nie jesteś w stanie umyć pupilowi zębów, warto zmniejszyć udział mokrej karmy w jadłospisie czworonoga na rzecz suchej karmy. Mokrą karmę możesz wówczas podawać od czasu do czasu, np. raz w tygodniu. Taki system sprawi, że pies będzie mniej narażony na choroby przyzębia.

Sucha karma dla maltańczyka

Twój maltańczyk bierze udział w wystawach lub planujesz, by brał w nich udział w przyszłości? Mokra karma, niestety, może odbarwiać jasną okrywę włosową pupila, dlatego zaleca się, by psy wystawowe dostawały pełnowartościową karmę suchą. Możesz, oczywiście, próbować odgarnąć włosy pieska z okolicy pyska, ale jest to bardzo trudne. Sucha karma sprawdzi się po prostu lepiej.

Przysmaki dla maltańczyka

Małe pieski często cierpią na dolegliwości związane z chorobami przyzębia. Częściej odkłada im się kamień nazębny czy wypadają zęby, niż w porównaniu do psów rasy średnich czy dużych. Zęby maltańczyków wymagają specjalnej uwagi. Możesz o nie dbać, najlepiej szczotkując je codziennie, ale możesz też wspomóc codzienną rutynę, podając psu przysmaki dentystyczne.

Pamiętaj, by odpowiednio dobrać rozmiar gryzaków czy przysmaków do rozmiaru czworonoga. Zbyt duży przysmak nie zainteresuje pupila, bo nie będzie mógł go swobodnie podgryzać, a znów zbyt mały smakołyk nie zadowoli go dostatecznie.

Karma dedykowana tylko maltańczykom

Czy wiesz, że Royal Canin przygotował gotową karmę specjalnie dla maltańczyków? To mieszanka przygotowana przez specjalistów, która zaspokaja wszystkie potrzeby tej rasy. Karma jest bogata zarówno w kwasy tłuszczowe EPA i DHA, popiół i włókno surowe oraz oleje i tłuszcze surowe.

Przebarwienia sierści u maltańczyka – jak sobie z nimi poradzić?

Kolor okrywy włosowej maltańczyków nie jest zależy od ich diety. Jest on uwarunkowany genetycznie, ale może też odbarwiać się przez kontakt okrywy z jedzeniem lub pod wpływem promieni słonecznych.

Co zrobić? Zmień karmę na suchą, jeśli twój pupil jest karmiony mokrym pokarmem. Ułatwi to znacznie zapobieganie przebarwieniom w przyszłości. Możesz też wiązać psie włosy za pomocą gumeczek czy spinek. Psy niewystawowe możesz też przystrzyc w taki sposób, by włosy dookoła pyska nie wchodziły czworonogowi do miski podczas pobierania pokarmu.

Jeśli twój pies ma odbarwione włosy w okolicy pyska, możesz spróbować je umyć kilkukrotnie za pomocą szamponu przeznaczonego do pielęgnacji maltańczyków.

Maltańczyk – ciekawostki

Czy wiesz, że Julian Ursyn Niemcewicz napisał „Odę do Kasperka” ku pamięci i czci psa maltańczyka? Kiedyś wierzono, że maltańczyk przejawia mistyczne moce, które pozwalają uzdrawiać przeróżne choroby, np. pies położony na stawach miał leczyć reumatyzm.

Autorka: Natalia Ciszewska