Najlepsza kuweta dla kota


Odpowiedni wybór kuwety dla kota ma ogromne znaczenie — komfortowa toaleta, którą kot zaakceptuje, uchroni nas przed problemem bałaganu w mieszkaniu. Wybierając kuwetę, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników — przede wszystkim jej wielkość (kuweta nie może być za mała, zawsze lepiej kupić za dużą niż za małą), preferencje naszego kota (czy woli kuwetę krytą czy odkrytą) oraz jego wiek (osobniki starsze lub cierpiące na choroby stawów powinny mieć kuwetę z obniżonym rantem). Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to warto zwrócić uwagę na to, z czego kuweta jest zrobiona, czy łatwo ją wyczyścić oraz umyć, czy można ją bez problemu przenosić. Na rynku dostępne są też kuwety z dodatkowymi funkcjami i akcesoriami. Jaką kuwetę w takim razie wybrać?

Kuweta odkryta — uniwersalny wybór

Kuwety odkryte są bardzo dobrze tolerowane przez koty, szczególnie te strachliwe, które w zamkniętej kuwecie czują się jak w potrzasku. Otwarte toalety dla kotów są zwykle prostokątne lub kwadratowe (także w wariancie narożnym zajmującym mniej miejsca) i zrobione z gładkiego tworzywa sztucznego.

Kupując kuwetę, mamy do wyboru te z niskim i wysokim rantem (wysoki rant jest przydatny, jeśli kot rozsypuje żwirek lub podczas korzystania brudzi wysoko ścianki kuwety), w opcji ze zdejmowanym rantem oraz z niskim wejściem dla kociąt i osobników starych lub chorych.

Przy wyborze otwartej kuwety dla kota należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej wielkość i wysokość ścianek. Małe kuwety przeznaczone są dla kociaków, nigdy dla dorosłych osobników, dlatego najlepiej kupić od razu kuwetę w docelowym rozmiarze.


Kuweta kryta — wygoda i estetyczny wygląd

Kryte kuwety w swojej standardowej wersji składają się z misy na żwirek oraz zdejmowanego daszku, do którego przymocowane są wahadłowe drzwiczki. Modele te zwykle mają też uchwyt do wygodnego przenoszenia kuwety oraz filtr węglowy do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Decydując, że kuweta kryta będzie dobrym wyborem dla naszego kota, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób mocowania drzwiczek. Klapka powinna być zamocowana luźno, tak aby kot mógł swobodnie do kuwety wejść, a także z niej wyjść.

 Najlepszym rozwiązaniem jest zupełny demontaż drzwiczek lub podniesienie ich na stałe do góry, co jest możliwe w niektórych modelach. Dzięki temu do kuwety dostaje się więcej powietrza i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo kumulowania się w niej nieprzyjemnych zapachów.

 Mimo że wiele modeli ma filtry węglowe, w ciągle zamkniętej kuwecie wytwarza się zaduch, a takie warunki mogą być dla zwierząt nieprzyjemne i zniechęcać je do korzystania z kuwety dla kotów. Kot korzysta z tego, co jest dla niego atrakcyjne, i kuweta te standardy atrakcyjności także powinna spełniać, dlatego warto zadbać o jak najlepszą wentylację w kuwecie.

Kuweta kryta ma wiele zalet z perspektywy właścicieli — przede wszystkim zapobiega bałaganowi wokół kociej toalety, szczególnie jeśli nasz kot przed załatwieniem potrzeb fizjologicznych intensywnie kopie. Chroni także ściany mieszkania, w przypadku gdy mamy kota, który oddaje mocz na stojąco. W takich sytuacjach otwarte kuwety często zawodzą.

Dodatkowo taka kuweta wygląda bardziej estetycznie niż otwarta. Jeśli kot bez problemów zaakceptuje krytą kuwetę, to nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy kotu spodoba się kryta toaleta, warto zdjąć na jakiś czas daszek, a potem założyć go obserwować reakcje zwierzęcia. 

Niestandardowe toalety dla kotów — kuwety kryte z dodatkowymi funkcjami

Oprócz standardowych akcesoriów, które powinniśmy kupić razem z kuwetą, takich jak łopatka do wybierania zużytego żwirku czy dywanik przed kuwetę zapobiegający roznoszeniu się żwiru po mieszkaniu, istnieje wiele dodatków dołączanych do kuwet lub od razu w niej zabudowanych. Jedną z takich opcji są kuwety przesiewowe ze żwirkiem lub bez niego.

Bezżwirkowe kuwety dla kota są polecane przede wszystkim przy problemach z łapaniem moczu do badania u weterynarza. Nie nadają się raczej do codziennego stosowania, ponieważ wymagają natychmiastowego sprzątnięcia, w innym wypadku od razu zaczynają wydzielać brzydki zapach. Kuwety przesiewowe do żwirku mają w zestawie siatkę z drobnych oczek, która oddziela czysty żwirek od brudnego.

Wybierając taką kuwetę, trzeba odpowiednio dobrać wielkość oczek siatki do stosowanego przez nas żwirku, bo może się okazać, że sporo czystego żwirku będzie nam się marnować albo brudny zacznie mieszać się z czystym. Jeśli kot oddaje mocz na ścianki kuwety, przez co zbierają się tam grudki przyklejonego żwirku, to nadal będziemy musieli łopatką wstępnie wyczyścić przesiewową kuwetę.

Ostatnio bardzo popularne stały się kapsułkowe toalety dla kotów. Zamiast standardowego wejścia z przodu wyposażone są w wejście od góry. Mają wiele zalet dla właścicieli — przede wszystkim całkowicie zapobiegają roznoszeniu się żwirku po mieszkaniu, jednak z kociego punktu widzenia nie są to uniwersalne kuwety i nadają się tylko dla wybranej grupy zwierząt. Takie toalety nie są odpowiednie dla małych kociąt, osobników starych, nerwowych lub chorych. Małe koty nie będą mogły swobodnie do niej wskakiwać z powodu swojego wzrostu.

 Koty w podeszłym wieku, które mają już mniej energii i siły niż młode osobniki, potrzebują kuwety z niskim rantem i wygodnym wejściem. Nerwowe koty w zamkniętych kapsułach mogą nie być w stanie w ogóle się załatwiać. Stres jest największym kocim wrogiem, a niepewny siebie kot po wejściu do kuwety kapsułkowej poczuje się jak w potrzasku.

Korzystanie z kuwety kapsułkowej nie jest również dobrym pomysłem, jeśli mamy kota cierpiącego na choroby stawów, nerek, układu pokarmowego lub otyłego. W przypadku choroby stawów korzystanie z takiej kuwety może być dla zwierzęcia bolesne — ciągłe wspinanie się, żeby skorzystać z kuwety, nie będzie dla niego odpowiednie.

Także koty, które z powodu przewlekłej choroby lub nawet chwilowego zatrucia muszą częściej korzystać z kuwety, nie powinny mieć w mieszkaniu tylko takiego modelu. Chore zwierzę może nie być w stanie z niej skorzystać i załatwi się w innym wygodnym dla niego miejscu. A jeśli chodzi o otyłe koty, to mogą się one po prostu w kuwecie nie zmieścić, co będzie potęgowało w nich stres i niechęć do korzystania z niej. Kuweta kapsułkowa może być dodatkiem do innych kuwet. Najlepiej mieć na stanie standardowe toalety dla kotów (odkrytą lub krytą z podniesionymi drzwiczkami), a kuwetę kapsułkową traktować jako dodatkową, a nie podstawową kuwetę dla kota.

Uznając, że kuweta kryta jest dla nas dobrym wyborem, często napotykamy modele w różnych niecodziennych kształtach. Czy warto takie kupić? Kuwety zrobione z plecionek lub plastiku udającego wiklinowy wzór wyglądają ciekawie, jednak są bardzo niepraktyczne, jeśli chodzi o czyszczenie i mycie.

Zdarzają się też kuwety okrągłe oraz bardziej przypominające domek dla kota niż toaletę. W takim wypadku pupil może dojść do wniosku, że nowa kuweta jest jego legowiskiem, i nie zechce z niej korzystać. Kuweta ma być przede wszystkim czysta i praktyczna, więc lepiej czasami zrezygnować z efektu wizualnego, a postawić na prostotę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na kuwetę w oryginalnym kształcie, jeśli spełnia ona wszystkie wymagania tak jak kuweta klasyczna.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły