Najlepsza poduszka do karmienia niemowląt — jak ją wybrać?

Moda na stosowanie specjalnych poduszek do karmienia pojawiła się w Polsce całkiem niedawno. Tego typu poduszki znacząco ułatwiają mamie trzymanie noworodka podczas karmienia. Są one doskonałą podporą, dzięki czemu odciążają plecy i ramiona karmiącej kobiety, a także pomagają przyjąć taką pozycję, która będzie optymalna i wygodna zarówno dla mamy, jak i maluszka. Najczęściej mają one kształt rogala i są tak duże, aby swobodnie można było opasać nimi talie. Przykładem tego typu poduszki może być Cebuszka.

Poduszki te zazwyczaj wypełnione są miękkim materiałem umożliwiającym ich doskonałe dopasowanie się do kształtu ciała zarówno mamy, jak i dziecka. Poduszki do karmienia mogą doskonale sprawdzić się także w wielu innych sytuacjach.

Tak zwany rogal do karmienia warto kupić już będąc w ciąży, gdyż w tym okresie może on doskonale pomóc ciężarnej mamie w przyjęciu odpowiedniej i komfortowej pozycji podczas snu.

Oprócz tego takie poduchy sprawdzą się doskonale także kiedy dziecko już podrośnie i będzie uczyło się samodzielnie siadać. Miękka podpora poduszki ułatwi mu tą czynność i sprawi, że będzie ona dla niego o wiele przyjemniejsza.

Rogal do karmienia można też wykorzystać jako specjalny leżaczek bądź miniaturowy kojec dla naszego malucha. Przyda się on również w sytuacji kiedy będziemy chcieli zabezpieczyć naszą pociechę przed spadnięciem z łóżka.

Poduszki do karmienia mogą okazać się nieodzowną pomocą podczas codziennej opieki nad dzieckiem. Aby jednak mogły one dobrze spełniać swoją funkcję, powinny być odpowiednio dobrane.

Jakie cechy powinna mieć dobra poduszka do karmienia?

Obecnie na rynku akcesoriów niemowlęcych możemy znaleźć wiele poduszek do karmienia. Różnią się one od siebie kształtem i rodzajem wypełnienia.

Wybierając najlepszą poduszkę, warto zwracać uwagę na to, by mogła się ona jak najlepiej dopasować do kształtu ciała naszego i maluszka.

 

Odpowiednio wypełniona

Materiał, jakim wypełniony jest środek każdej poduszki do karmienia, odgrywa ogromnie ważną rolę. To on odpowiada za kształt, wielkość, miękkość i plastyczność każdej poduchy tego typu.

Na rynku możemy znaleźć poduszki do karmienia wypełnione między innymi styropianem, włóknem silikonowym, pianką czy też mikroperełkami.

Dobrze dobrane wypełnienie poduszki gwarantuje, że będzie ona odpowiednio dostosowywała się do kształtu ciała, dzięki czemu zapewni mamie i dziecku ergonomiczną pozycję podczas karmienia.

Wiele mam bardzo chwali sobie poduszki do karmienia wypełnione włóknami silikonowymi. Niestety, tego typu poduszki nie są wystarczająco elastyczne, aby dobrze sprawdzały się także jako poduszki ciążowe.

Bardzo dobrą plastyczność poduszki zapewnia wypełnienie styropianowe. Ma ono jednak kilka istotnych wad. Jedną z nich jest fakt, że styropian nie przepuszcza powietrza.

Innym problemem może być to, że przesypujące się w poduszce kuleczki styropianu bardzo szeleszczą, co może być uciążliwe.

Doskonałą alternatywą dla wypełnienia styropianowego i silikonowego są mikroperełki. Poduszki do karmienia, które są nimi wypełnione, gwarantują doskonałe dopasowanie się do kształtu ciała mamy i dziecka, a także odpowiednią plastyczność.

Wielu producentów tego typu poduszek przewidziało też możliwość samodzielnej regulacji ilości wkładu.

W zależności od potrzeb można swobodnie wyjąć część wypełnienia, tak aby zmniejszyć rozmiar poduszki, bądź też dosypać mikroperełek, jeśli będziemy potrzebowali poduszki większej i szerszej. Taką poduszką jest właśnie Cebuszka.

Gwarantuje ona odpowiednią plastyczność i optymalny kształt, znacznie ułatwiający karmienie dziecka.

Dobrze wyprofilowana

Przed zakupem poduszki do karmienia warto sprawdzić, czy rogal do karmienia, który chcemy kupić, został ukształtowany tak, że ułatwi nam ułożenie dziecka w taki sposób, aby miało ono nieco uniesioną główkę i aby można było położyć je lekko ukośnie.

Jeśli podczas karmienia będziemy układać naszego malucha w taki sposób, pomoże nam to ograniczyć do minimum występowanie częstych u niemowląt kolek i gazów, a także refluksu oraz zapaleń ucha.

Łatwa do utrzymania w czystości

Jak wiadomo, w czasie karmienia dziecka mogą przydarzyć nam się różne przygody, które sprawią, że nasza poduszka do karmienia bardzo szybko pokryje się niechcianymi i nieestetycznymi plamami.

Aby tego uniknąć, warto od razu wybierać poduszkę, która ma łatwo zdejmowany pokrowiec, wykonany z plamoodpornego materiału. Znacznie ułatwi nam to jej czyszczenie i codzienne użytkowanie.

Doskonale dopasowana w taki sposób, aby dobrze trzymała się w talii

Każdy rogal do karmienia powinien być wykonany w taki sposób, aby jak najlepiej trzymał się w talii karmiącej mamy. Nie powinien się zsuwać ani przekręcać na boki.

Stworzenie poduszki, która idealnie dopasowywałaby się do talii każdej kobiety i była przy tym całkowicie uniwersalna, jest zadaniem niezwykle trudnym. Właśnie dlatego wielu producentów wprowadziło do swoich poduszek możliwość przymocowywania ich za pomocą rzepów bądź innych zapięć.

Z jednej strony jest to bardzo użyteczne rozwiązanie, jednak z drugiej warto zauważyć, że nie każda mama może przed karmieniem wygospodarować wystarczająco dużo czasu, aby mocować się zapinaniem poduszki.

W związku z tym warto wybierać poduszki do karmienia takie jak Cebuszka, które dzięki swojemu wypełnieniu mają duże właściwości plastyczne.

Rodzaje poduszek do karmienia

Rodzajów poduszek do karmienia jest naprawdę wiele. Mogą się one różnić między sobą nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, i rodzajem wypełnienia, lecz także kształtem.

Najprostszym rozróżnieniem poduszek do karmienia jest podział na poduszki klasyczne i niestandardowe. Te klasyczne mają zwykle kształt litery U lub C bądź też nerki. Niektóre z nich nazywane bywają fasolkami.

Przykładem poduszki klasycznej w kształcie litery C, wypełnionej odpowiednim, przyjaznym dla zdrowia matki i dziecka granulatem, jest Cebuszka.

Poduszki klasyczne mogą być pokryte różnymi materiałami. Najlepiej wybierać taki, który jest jak najbardziej miły w dotyku i ma przyjemną kolorystykę. Dzięki temu nasze dziecko bardzo szybko polubi tę poduszkę i będzie o wiele chętniej przystępowało do karmienia.

Oprócz tradycyjnych poduszek do karmienia w wielu sklepach z akcesoriami dla dzieci znajdziemy również poduszki o zabawnych formach.

Możemy na przykład kupić rogal do karmienia w kształcie zabawnej kury czy też węża. Tego typu poduszki z pewnością spodobają się naszemu maluchowi, jednak musimy mieć świadomość, że nie zawsze są one odpowiednio wyprofilowane, tak aby zapewnić nam jak największy komfort podczas karmienia.

Jeśli chcemy kupić taką nietypową poduszkę, obejrzyjmy ją najpierw dokładnie i zastanówmy się, czy na pewno jest ona wystarczająco praktyczna, by spełnić swoje zadanie, czy też stanie się jedynie ciekawym gadżetem.

Kupując poduszkę do karmienia, warto dokładnie się jej przyjrzeć i zadać sobie pytanie, czy będzie ona w stanie idealnie dopasować się do kształtu naszego ciała.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły