Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza zabawka dla kota?

Koty to urodzeni drapieżcy, dlatego uwielbiają się bawić. Gonienie i zagryzanie zabawki to dla nich najlepszy sposób na zaspokojenie łowczych instynktów. Szczególnie istotne jest to dla kotów niewychodzących, które nie mogą polować naturalnie. Jaka jest najlepsza zabawka dla kota? Oto kilka naszych propozycji.

zabawka dla kota

Drapak – najważniejsza zabawka dla kota

Drapak to jedna z tych zabawek, której nie może braknąć w żadnym kocim domu. Ścieranie pazurków to dla kotów ważny zabieg pielęgnacyjny oraz sposób na odstresowanie. Jeśli kot nie będzie miał dostępu do drapaka, zacznie drapać meble, kanapy lub drzwi. Co istotne, drapak powinien być na tyle duży, by pupil mógł się swobodnie na nim wyciągnąć. Zbyt niskie lub wąskie drapaki nie zdadzą egzaminu. Koci drapak może być jednocześnie leżanką lub miejscem ukrycia.

Wędki dla kota

Wędka z piórkami, piłką lub myszką to dużą frajda nie tylko dla kota, ale i jego właściciela. Wspólna zabawa nie jest tak schematyczna, jak zabawka zwykłą zabawką, dlatego nie znudzi się pupilowi zbyt szybko. Jednocześnie zabawa wędką zapewni kotu sporą dawkę ruchu, co pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Szczególnie uwielbianą zabawą jest ukrywanie przynęty za narożnikiem ściany lub bieganie z wędką po schodach. Doskonałą alternatywą dla wędki jest laser.

Piszczące myszki

Inną uwielbianą przez koty zabawką są piszczące, miękkie myszki. To interaktywna zabawka dla kota, bowiem dźwięk pojawia się w momencie poruszenia pluszaka. Ten rodzaj zabawki docenią także koty niewidzące lub niedowidzące, gdyż będą mogły łatwiej ją zlokalizować. Alternatywną dla zasilanej bateryjnie piszczałki jest grzechotka.

Piłka ze smakołykami

Kula na przysmaki dla kota jednocześnie bawi, jak i rozwija mózg pupila. Aby wydobyć ulubione chrupki, kot musi odpowiednio obracać piłką lub wańką-wstańką. To zdecydowanie ciekawszy sposób podawania frykasów niż rzucanie ich na podłogę. Pamiętaj jednak o tym, by rozmiar chrupek był dobrze dobrany do otworu zabawki. Nie powinny one wypadać zbyt łatwo, ale jeśli wydobycie ich będzie bardzo trudne, kot poczuje się sfrustrowany.

Tunel

To jedna z tych zabawek dla kota, na której będzie on mógł ćwiczyć moment ataku na ofiarę. Koty potrafią i lubią się skradać, a wąski tunel to idealne miejsce polowania. Szczególnie popularne są tunele szeleszczące, dodatkowo stymulujące ciekawskiego zwierzaka.

Interaktywne zabawki dla kota

Najwięcej radości zapewniają interaktywne zabawki dla kota. Łamigłówki, po rozwiązaniu których kot otrzyma smakołyk, to dla małego pupila wielkie wyzwanie. Ciekawym wyborem są także latające motyle, zdalnie sterowane lasery, tunele z piłką i inne ruchome zabawki, wymagające od kota szybkiej reakcji.

Poduszki ze stymulantami

O psychoaktywnych właściwościach kocimiętki wie chyba każdy miłośnik kotów. Jak się jednak okazuje, na niektórych milusińskich znacznie lepiej działa jednak waleriana. Poduszki ze stymulantem mogą być więc świetną nagrodą dla kota. Niektóre kociaki reagują bardzo żywiołowo, dlatego po skończonej zabawie schowaj zabawkę w bezpieczne miejsce.

Maty sensoryczne

Koty uwielbiają ocierać się o różnego rodzaju przedmioty. Odpowiednią dawkę stymulacji zapewnią im specjalne maty sensoryczne, z różnego rodzaju wypustkami. Znajdziesz na nich trzonek, w który mogą wbić kły, drapak, miękką poduszkę do wbijania pazurków czy tarkę do ocierania policzkami. Jeśli dodatkowo zabawka ma zasobnik na kocimiętkę, kot pokocha ją całym sercem.

Wybierając najlepszą zabawkę dla kota, pamiętaj, że koty są wielkimi indywidualistami i mają różne preferencje. Jedne koty wolą wędki, inne lasery i kolejne wolą bawić się same, bez udziału towarzysza. Jeśli kot nie reaguje na zabawkę, nie ma sensu go do niej zmuszać. Wcześniej czy później odkryjesz, jaki typ kocich zabawek jest jego ulubionym.
Autor: Michał Kułakowski