Najlepsze buty do biegania

Właśnie postanowiłeś, że zaczniesz regularnie biegać? To świetnie! Zanim jednak rozpoczniesz treningi, pamiętaj o kupnie odpowiedniego obuwia. Dobre buty do biegania to podstawa wyposażenia każdego sportowca, który zamierza zajmować się tą dyscypliną. Powinny one być nie tylko wygodne, lecz przede wszystkim zapewniać dobrą przyczepność, aby bieganie było maksymalnie bezpieczne. Dobre obuwie sportowe pozwoli ci uniknąć bolesnych pęcherzy, zwichnięć i innych kontuzji. Sprawi też, że bieg będzie znacznie mniej męczący, za to o wiele przyjemniejszy i bardziej komfortowy. Sprawdź więc, jak wybrać idealne buty do biegania!

Dlaczego warto kupić buty do biegania?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że bieganie jest sportem, który można uprawiać w zwykłych dresach i pierwszych lepszych adidasach, trampkach lub tenisówkach.

Oczywiście, przy sporadycznym i amatorskim trenowaniu taki ekwipunek z pewnością wystarczy. Jeśli jednak planujemy biegać regularnie, wówczas warto zaopatrzyć się w nieco lepsze buty. Sprawią one, że stopa nie będzie się tak bardzo męczyć, a ryzyko wystąpienia kontuzji znacznie się zmniejszy.

Biegając w nieodpowiednich butach, narażamy się na liczne urazy nie tylko stóp, lecz także stawów oraz kręgosłupa — but musi zapewnić dobre usztywnienie, a zwykłe tenisówki lub adidasy nie zawsze są w stanie sprostać temu zadaniu.

Poza tym dobrze dobrane obuwie sportowe znacznie poprawi komfort i wygodę podczas uprawiania tej dyscypliny sportu.

Dobierz rozmiar

Każdy but, nie tylko ten przeznaczony do biegania, powinien być jak najlepiej dobrany pod względem rozmiaru. Obuwie sportowe należy jednak wybierać ze szczególną rozwagą.

Nie może być ono ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, gdyż nieodpowiedni rozmiar może powodować nie tylko bolesne opuchnięcia, lecz także poważne kontuzje. Pamiętaj, że podczas biegu twoja stopa porusza się i wysuwa nawet o centymetr do przodu.

W trakcie mierzenia upewnij się więc, że największy palec nie dotyka czubka buta — pozostawienie choćby kilku milimetrów wolnej przestrzeni może okazać się zbawienne. Najlepiej jest sprawdzać buty wieczorem, kiedy stopa jest nieco opuchnięta — podczas biegu również taka będzie, więc tak otrzymany wynik będzie najbardziej miarodajny.

Warto także przymierzyć obuwie w skarpetkach, w których zamierzasz biegać. Niezależnie od rozmiaru i typu buta zawsze musisz czuć się w nim swobodnie i czuć, że jest naprawdę wygodny — jeśli choćby intuicyjnie przeczuwasz, że jest on zbyt ciasny lub za luźny, lepiej zrezygnować z tego modelu.

Przy zakupie obuwia sportowego nie należy oczekiwać, że zbyt mały but się rozchodzi — jest on zazwyczaj wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów, które nie ulegają odkształceniom. Powinien być on więc od razu dobrze dopasowany.

Pamiętaj, by zawsze przymierzyć oba buty i pokonać w nich choćby krótki dystans, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, czy rzeczywiście są wystarczająco wygodne.

Buty sportowe należy dobierać nie tylko według rozmiaru stopy, lecz także indywidualnej wagi. Zupełnie inne modele będą zalecane osobom drobnej postury niż tym nieco cięższym.

Jeśli twoja waga przekracza 80 kilogramów, powinieneś wybrać obuwie z wyjątkowo dobrą amortyzacją — będzie ono wówczas bardziej wytrzymałe i nie zużyje się zbyt szybko. Wyróżnia się także wersje produkowane specjalnie dla mężczyzn oraz dla kobiet.

Gdzie planujesz biegać?

Wybór butów sportowych musisz uzależnić także od powierzchni, po jakiej zamierzasz biegać. Jeśli planujesz bieg po drogach utwardzonych, przydadzą ci się takie, które mają dobrą amortyzację. Zdecyduj się na tego typu buty wówczas, gdy mieszkasz w mieście i najprawdopodobniej będziesz poruszać się głównie po asfalcie oraz chodniku.

Do biegania w terenie, czyli po drogach polnych lub leśnych, najlepiej nadają się buty z ząbkowaną podeszwą, które lepiej poradzą sobie z pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód naturalnych. Mają one, co prawda, słabszą amortyzację, ale dzięki kołkom i wypustkom na podbiciu świetnie poradzą sobie w niełatwych warunkach.

Możesz także zdecydować się na nieco bardziej wytrzymałe buty terenowe, które są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie kostki — sprawdzą się dobrze głównie podczas biegu w trudnym terenie, poza wytyczonymi ścieżkami.

Jeśli masz taką możliwość, przebiegnij się choć przez chwilę w danych butach przed ich zakupem i sprawdź, czy odpowiada ci ich amortyzacja i elastyczność. Najważniejsze, abyś czuł się w nich komfortowo i stabilnie — musisz samodzielnie ocenić, czy dane obuwie ci odpowiada.

Jaki jest twój cel?

Szukając idealnych butów, odpowiedz sobie także na zasadnicze pytanie: po co biegam? Jeśli zajmujesz się tym tylko rekreacyjnie, najprawdopodobniej wystarczą ci uniwersalne buty sportowe ważące około 300‒400 gramów.

Zapewnią ci one niezbędną stabilność oraz umożliwią bieganie po różnych typach podłoża. Jeśli jednak zamierzasz brać udział w zawodach, w tym przypadku duże znaczenie będzie miała ich wydajność — buty do biegania powinny być wtedy znacznie lżejsze, czyli ważyć nie więcej niż 200 gramów.

Czy marka ma znaczenie?

Niekoniecznie — nie istnieje firma, która idealnie spełniałaby wymagania wszystkich sportowców. Warto więc wziąć pod uwagę różnych producentów, uwzględniając nie tylko rozmiar i wygląd obuwia, lecz przede wszystkim jego jakość.

Niezależnie od wybranej marki powinno ono spełniać pewne standardy, aby zapewnić użytkownikowi niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo. Nie musisz więc decydować się na zakup u znanego producenta, jednak dobrym wyjściem będzie wybór marki, do której masz zaufanie.

Warto więc zapoznać się z asortymentem kilku firm oraz zasięgnąć opinii na ich temat wśród internautów lub znajomych, którzy byli użytkownikami ich produktów.

Buty do biegania najlepiej jest kupować w profesjonalnych sklepach dla biegaczy ze względu na sprawdzony asortyment i kompetentną obsługę.

Osoby w nich pracujące zazwyczaj nie są przypadkowymi sprzedawcami, lecz prawdziwymi pasjonatami tego sportu. Potrafią więc udzielić właściwej porady i świadomie pokierować kupującego w stronę odpowiedniej dla niego amortyzacji oraz elastyczności.

Często sklepy takie mają też specjalne bieżnie, na których można przetestować buty.

Kiedy wymienić buty do biegania na nowe?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od ich stanu oraz liczby przebytych w nich kilometrów. Aby ocenić ich kondycję, należy przede wszystkim przyjrzeć się zgięciom podeszwy i sprawdzić, czy się nie rozklejają ani nie pękają.

W przypadku zaobserwowania rozdarć lub innych uszkodzeń należy je wymienić — bieganie w wyeksploatowanych i zniszczonych butach sportowych może być niebezpieczne, dlatego nie warto bagatelizować pierwszych oznak ich zużycia.

Przyjmuje się, że uniwersalne buty do biegania powinno się zmienić po 1500 kilometrów, natomiast obuwie lekkie przeznaczone do brania udziału w zawodach co 500‒800 kilometrów. Jest to jednak skala orientacyjna — najlepiej jest obserwować sprzęt i wymienić go, gdy tylko zauważymy zniszczenia bądź też poczujemy dyskomfort podczas biegu.