Najlepsze książki dla dzieci (i nie tylko)


Co roku, 2 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To święto, obchodzone w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, ma na celu promowanie literatury i zachęcenie najmłodszych do czytania. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestaw najlepszych książek dla dzieci i nie tylko. Być może niektóre z nich sami pamiętacie ze swojego dzieciństwa i czasem zdarza się Wam do nich wracać.

Jak wiadomo, im wcześniej sięgniemy po książki, tym lepiej. Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i słownictwo, ma również wspaniały wpływ na rozwój dziecka. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. 

Kubuś Puchatek - A.A. Milne

Mimo, że Kubuś Puchatek kojarzy się wielu z nas z głupiutkim misiem z bajek Disneya, jego literacki pierwowzór to tak naprawdę miś-filozof o potarganym, wypłowiałym futerku. A skąd właściwie wziął się Kubuś – miś kochany przez wszystkie dzieci na świecie?

Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy angielski pisarz Alan Alexander Milne podarował na urodziny swojemu synkowi, Christopherowi, pluszowego misia. Z czasem miś dostał imię Kubuś i stał się ulubioną zabawką Christophera. Wtedy Milne postanowił wymyślić dla syna opowieść, w której występowałby nie tylko sam Krzyś i jego ulubiony miś, ale także inne maskotki – tygrys, osioł, kangurzyca i mały kangurek.

Tak właśnie powstała książka „Kubuś Puchatek” – jedna z najpopularniejszych powieści dla dzieci w historii. W 1926 roku trafiła ona do księgarni i szybko stała się popularna. Dwa lata później, została wydana druga część przygód misia, zatytułowana „Chatka Puchatka”.

Od tamtego czasu dzieła pisarza przetłumaczono na wiele języków i sprzedano w nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy. Na podstawie książek powstało również wiele adaptacji filmowych i teatralnych.

Akcja książki „Kubuś Puchatek” dzieje się w Stumilowym Lesie, w którym mieszka miś i jego przyjaciele - chłopiec Krzyś, lękliwy Prosiaczek, mądra Sowa, nerwowy Królik, mama Kangurzyca z Maleństwem i refleksyjny osioł Kłapołuchy. Razem przeżywają niezwykłe przygody.

W roku 1961 koncern Disney nabył prawa do ekranizacji i handlu produktami z Kubusiem Puchatkiem. W 1966 roku do kin trafił pierwszy film wytwórni Disney zatytułowany „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, który na dobre ugruntował wizerunek Kubusia jako łakomego misia o małym rozumku.

Ponieważ miś literacki różni się znacznie od filmowego, warto sięgnąć po książkę, od której wszystko się zaczęło. Książka „Kubuś Puchatek” to mądra, ciepła i wzruszająca opowieść, która w filozoficzny, a zarazem zabawny sposób porusza tematykę przyjaźni, miłości i dorastania.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - J.K. Rowling

Serię książek o Harrym Potterze spokojnie możemy określić hitem wszechczasów. Powieści J.K. Rowling opowiadające o młodym czarodzieju sprzedały się w 250 milionach egzemplarzy na całym świecie, otrzymały dziesiątki nagród literackich, a co najważniejsze – dzięki nim miliony dzieci pokochały czytanie.

Nauczycielka Joanne Rowling wymyśliła postać Harry’ego jadąc pociągiem do Londynu, w którym chciała znaleźć mieszkanie. Zanim dojechała do celu, miała już w głowie gotową fabułę pierwszej części cyklu. Książka była odrzucana przez kolejne wydawnictwa, jednak ostatecznie Bloomsbury Publishing zdecydowało się na jej wydanie.

26 czerwca 1997 roku w księgarniach ukazała się pierwsza część cyklu o młodym czarodzieju - książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Oczekiwania nie były wielkie – początkowo wydano zaledwie tysiąc egzemplarzy powieści.

Tytułem szybko zainteresowały się wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych. Dziś uważa się serię za wydawniczy fenomen. Książki Rowling zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy. Na podstawie serii książek o młodym czarodzieju powstało też osiem filmów, z których każdy znalazł się w czołówce najbardziej dochodowych hitów wszechczasów.

Książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” opowiada o młodym chłopcu mieszkającym u wujostwa, któremu wciąż przytrafiają się niezwykłe i niewytłumaczalne rzeczy. W dniu swoich jedenastych urodzin Harry dowiaduje się od półolbrzyma Hagrida, że jest czarodziejem. Chłopiec wyrusza z domu aby uczyć się w szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam poznaje przyjaciół, przeżywa niezwykłe przygody i musi zmierzyć się z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem na świecie – Voldemortem.

Książka „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to początek niezwykłej, magicznej i wciągającej opowieści o przyjaźni i walce dobra ze złem, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie.

„Hobbit – czyli tam i z powrotem” – J. R.R Tolkien

Książka „Hobbit – czyli tam i z powrotem” cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Z pewnością miała w tym swój udział głośna, trzyczęściowa ekranizacja w reżyserii Petera Jacksona, której pierwsza część pojawiła się w kinach 2012 roku. Jednak powieść świetnie radziła sobie też bez głośnej kampanii reklamowej. Już od prawie osiemdziesięciu lat przygodami Bilba Bagginsa zachwycają się czytelnicy z całego świata.

John Ronald Reuel Tolkien to angielski pisarz oraz profesor filologii i literatury, który spopularyzował literaturę fantasy dzięki swoim niezwykłym książkom. A wszystko zaczęło się od jednego małego hobbita.

Jak powstała książka „Hobbit – czyli tam i z powrotem”? Jeśli wierzyć anegdotce, pewnego dnia, podczas sprawdzania prac studentów, doktor Tolkien natknął się na kartkę, która była prawie pusta. Tolkien zamiast wpisać leniwemu uczniowi brak zaliczenia, machinalnie napisał pod tekstem: „W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”. Zdanie do tego stopnia mu się spodobało, że postanowił dopisać do niego historię. Tworzył ją prawie dziesięć lat, a jego czworo dzieci przed zaśnięciem uwielbiało słuchać o przygodach dzielnego hobbita.

Książka „Hobbit, czyli tam i z powrotem” została wydana w 1937 roku i podbiła serca czytelników. Została także nagrodzona kilkoma prestiżowymi nagrodami. Kiedy Tolkien został poproszony przez wydawcę o napisanie drugiej części, powstała legendarna powieść „Władca Pierścieni”, przeznaczona dla nieco starszych czytelników. „Hobbit” został zekranizowany przez Petera Jacksona w trzech częściach: „Hobbit: niezwykła podróż”, „Pustkowie Smauga” i „Bitwa Pięciu armii”.

Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll

„Alicja w krainie czarów” to książka uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Do niezwykłej, magicznej i wielowymiarowej powieści nawiązywały już setki piosenek i filmów (choćby film „Matrix” czy album Marlina Mansona „Eat me, Drink me”). Została ona zekranizowana wielokrotnie – do najpopularniejszych filmów należy „Alicja w krainie czarów” z 2010 roku w reżyserii Tima Burtona.

Opowieść miała swój początek, kiedy wielebny Dodgson – wybitny matematyk, fotograf, pisarz i poeta, a także diakon kościoła anglikańskiego, wziął udział w wycieczce łodzią po Tamizie wraz z wielebnym Robinsonem Duckworthem i trzema córkami Henry'ego George'a Liddella: Loriną Charlotte, Alicją i Edith Mary. Charles Dodgson podczas przeprawy opowiadał towarzyszom historię o dziewczynce, która wpadła do króliczej nory.

Dziewczynkom opowieść bardzo się spodobała, a ich matka namówiła Dodgsona do jej spisania. Cztery lata później, w roku 1865, ukazała się „Alicja w krainie czarów” autorstwa niejakiego Lewisa Carolla. Książka szybko stała się znana i rozchwytywana, czytali ją nawet młody Oscar Wilde i królowa Wiktoria. W 1871 roku ukazała się druga część powieści - "Alicja po drugiej stronie lustra", również wydana pod pseudonimem. „Alicja w krainie czarów” została przetłumaczona na 125 języków. W Polsce jak dotąd opublikowano dziesięć jej przekładów.

„Alicja w krainie czarów” opowiada o siedmioletniej dziewczynce, która zauważa w ogrodzie białego królika w kamizelce i z zegarkiem. Podążając za nim, wpada do króliczej nory, która okazuje się wejściem do zupełnie innego świata. W alternatywnej rzeczywistości Alicja może zmieniać rozmiar, poznaje baśniowe postacie i przeżywa wiele przygód.

„Alicja w krainie czarów” to powieść utrzymana w poetyce snu. Wypełniona wierszami, zagadkami i rebusami, a także filozoficznymi rozważaniami. Surrealistyczna i zabawna, głęboka i mądra – to wspaniała powieść zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry

Książka „Mały Książę” to jedna z najpoczytniejszych powieści na świecie (wyprzedza ją tylko „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa i „Władca pierścieni” Tolkiena). Sprzedała się w ponad 150 milionach egzemplarzy. „Małego Księcia” przetłumaczono na 270 języków i dialektów, co czyni książkę najczęściej tłumaczonym dziełem literatury światowej zaraz za Biblią. Książka była ekranizowana wiele razy - najnowszy film pod tytułem „Mały Książę” w reżyserii Marka Osborne’a trafił na ekrany w 2015 roku.

Powszechnie uważa się, że do napisania książki zainspirował autora wypadek lotniczy na Saharze, z którego z trudem uszedł z życiem. 30 grudnia 1935 roku, Antoine Saint-Exupéry -autor książki i zawodowy pilot - wraz z nawigatorem André Prévotem rozbili się samolotem na Pustyni Libijskiej na Saharze. Po czterech dniach odwodnionych i wykończonych rozbitków znalazła karawana Beduinów. Książka „Mały Książę” powstała podczas dwuipółletniego pobytu autora w Ameryce i trafiła do księgarni w 1943 roku – osiem lat po wypadku.

Początek bajki przypomina historię autora – zmuszony przez awarię samolotu pilot  przymusowo ląduje na pustyni Sahara. Mając zapas wody zaledwie na osiem dni, możliwie szybko próbuje naprawić awarię silnika. Pewnego dnia wieczorem zasypia na piasku. O świcie budzi go jasnowłosy chłopiec, który przedstawia się jako mieszkaniec asteroidy B-612 i prosi pilota, żeby narysował mu baranka. Tak zaczyna się ich przyjaźń.

Książka „Mały Książę” to baśń filozoficzna ilustrująca różnice w postrzeganiu świata przez dzieci i dorosłych. Opowiada o dorastaniu, miłości, prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. 

Sara Antczak

Pisaniem zajmuje się od zawsze. Debiutancką powieść „Wolny i De Klesz” wydała w 2011 roku, kolejną, pod tytułem „Klatka”, rok później. Lubi wszystko co wiąże się z ucieczką od rzeczywistości - zwłaszcza uwalnianie się z zamkniętych pomieszczeń, pogo i książki Chucka Palahniuka.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły