Data modyfikacji:

Najlepsze książki dla dzieci

Im dziecko zacznie szybciej obcować z książkami, tym łatwiej będzie mu w dorosłym życiu samodzielnie sięgać po literaturę. Autorzy z całego świata nieustannie wydają kolejne pozycje przystosowane do konkretnych grup wiekowych. W tym zestawieniu przyjrzymy się wartościowym książkom dla dzieci w różnym wieku. Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje, na pewno znajdziecie coś ciekawego dla waszej pociechy. Zobaczcie najlepsze książki dla dzieci.

książki dla dzieci

Książki z serii Pucio

W tym przypadku rodzice raczej nie będą mieli dzieciom zbyt wiele do czytania, ponieważ w książeczkach o tytułowym Pucio jest niewiele treści. Nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najlepszych książek dla małych dzieci, które dopiero poznają świat i podstawowe przedmioty życia codziennego.

Dzięki książeczkom z Pucio w roli głównej opowiecie swoim dzieciom m.in. o tym, na czym polega siedzenie na krześle, a także czym jest samo krzesło. To od rodziców zależy, jak dobrze wykorzystają książeczki z tej serii.

Cykle Mały chłopiec i Mała dziewczynka

„Mały chłopiec” i „Mała dziewczynka” to seria francuskich książeczek, które pozwalają dzieciom identyfikować się z ich bohaterami. Każda część posiada imiennego bohatera oraz jeden konkretny motyw. Niektóre książeczki stawiają na ciekawą grę słowną, inne zaś mają wartość edukacyjną.

Dzieci mogą dowiedzieć się z nich, na czym polega praca listonosza, o co chodzi w samochodach elektrycznych oraz do czego służy śmieciarka. Te polecane książki dla dzieci opatrzone są także ciekawymi rysunkami, mocno przykuwającymi uwagę małych czytelników.

Seria Wykrojnik

Jeżeli wasze dziecko kocha zwierzątka, to z pewnością polubi także serię „Wykrojnik” od Grupy Wydawniczej Foksal. Każda książeczka opowiada o innym zwierzaku lub owadzie, który posiada konkretną cechę charakteru – konik jest rozbrykany, biedronka miła, kotek nieśmiały, a tygrysek odważny.

Wartościowe książki dla najmłodszych dzieci składają się z rymów, dzięki czemu maluchy lepiej je przyswajają. Na końcu każdej opowieści znajduje się trafne podsumowanie, dające pretekst do ciekawej rozmowy pomiędzy pociechą a rodzicem.

Seria Moje pierwsze pytania

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, gdy zaczyna zadawać coraz to bardziej wnikliwe pytania. Jeśli czujecie, że wasza kreatywność powoli zaczyna zanikać, to obowiązkowo wesprzyjcie się serią jednych z najlepszych książek dla dzieci „Moje pierwsze pytania”.

Twórcy postanowili wyręczyć rodziców i opowiedzieć w nich o rzeczach, które nurtują ciekawe świata dzieci. Niektóre tematy są proste („Po co jest nocnik?”), inne natomiast wymagają bardziej abstrakcyjnego podejścia („Co to jest sen?”).

Cykl Magiczne Drzewo

„Magiczne Drzewo” to seria polskich książek dla dzieci, za które odpowiada ceniony pisarz Andrzej Maleszka. Do sprzedaży łącznie trafiło dwanaście fascynujących powieści dla młodych czytelników. Każda z nich opowiada o przygodach grupki przyjaciół poszukujących zaczarowanych przedmiotów, do których stworzenia wykorzystano tytułowe Magiczne Drzewo.

Jeżeli szukacie dobrych książek fantasy dla najmłodszych, to koniecznie kupcie tę serię. Poszczególne tomy balansują pomiędzy gatunkami science-fiction a fantasy, dzięki czemu dzieciaki nie mogą narzekać na nudę podczas czytania.

Seria Franklin

Uroczego żółwia Franklina możecie kojarzyć z serialu animowanego, emitowanego dawniej na kanale telewizyjnym MiniMini. Okazuje się, że cykl bazuje na serii ciekawych książek dla dzieci, która również opowiada o życiu prywatnym i szkolnym tytułowego bohatera oraz jego leśnych przyjaciół.

Choć „Franklin” jest cyklem typowo edukacyjnym, to można w nim znaleźć również ciekawie rozpisanych bohaterów oraz ekscytujące przygody, jakie z pewnością wciągną młodszych czytelników. Czasami żółw boryka się z własnymi lękami wynikającymi ze spania poza domem, a innym razem musi opanować swój paniczny strach przed burzą.

Seria Muminek

Wśród najlepszych książek dla dzieci nie mogło zabraknąć tych sympatycznych bohaterów. Rodzicom wychowującym się w latach 80. i 90. ubiegłego wieku raczej nie trzeba przedstawiać rodziny Muminków. Jeżeli macie więc dobre wspomnienia z tym fascynującym serialem animowanym, to przedstawcie swoim dzieciom serię książek o przygodach Muminka.

Historie są stosunkowo krótkie, ale niezwykle intensywne. Te trzydzieści-czterdzieści stron w zupełności wystarczy, żeby zachęcić dzieci do czytania, ale przy tym ich zbytnio nie przemęczać skomplikowanymi i rozbudowanymi fabułami. Przygody Muminków będą też znakomitymi książkami na prezent dla najmłodszych.

Seria Król Gromoryk

Twórcy serii „Król Gromoryk” odkryli złoty środek pomiędzy książką edukacyjną a beletrystyką. Cykl posiada ciekawego, charakterystycznego bohatera, którego przygody zachęcają dzieci do nauki i kombinowania.

Jeden tom skupia się na zadaniach matematycznych, drugi rozwija u młodych czytelników umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Edukacja przez zabawę? Zdecydowanie tak to powinno wyglądać!

Cykl Przygody w świecie Minecrafta

Jeśli wasze dziecko gra już na konsoli lub komputerze, to z pewnością miało do czynienia z bardzo popularnym Minecraftem od studia Mojang AB. Użytkownicy rozwijają świat gry na własną rękę, lecz od zawsze był w nim potencjał na stworzenie fascynującej fabuły.

Do takich samych wniosków doszedł pisarz S.D. Stuart, który przygotował aż kilkanaście powieści fabularnych osadzonych w uniwersum Minecrafta. Niektóre historie bywają delikatnie mroczne, dlatego cykl skierowany jest do starszych dzieciaków.

Cykl Harry Potter

Gdybyście szukali wartościowych książek dla dzieci, to zdecydowanie sięgnijcie po cykl o czarodzieju Harrym Potterze. Książki J.K. Rowling prezentują fantastyczny świat magii, w którym bohaterowie przeżywają fascynujące przygody, a także dorastają razem z czytelnikami.

W pierwszych tomach czytelnicy śledzą losy grupki dzieciaków, która z każdą kolejną częścią boryka się z coraz poważniejszymi problemami okresu dojrzewania. Zdecydowanie nie znajdziecie w sprzedaży drugiej serii, mającej tak duży wpływ na popkulturę i dzieci jak „Harry Potter”. Dobrym uzupełnieniem jednych z najlepszych książek dla dzieci jest seria filmów z Danielem Radcliffem w roli głównej.

Hobbit, czyli tam i z powrotem

Cykl „Władca Pierścieni” zalecam czytać dopiero w wieku nastoletnim, żeby lepiej zrozumieć fabułę i motywacje bohaterów. Wcześniej natomiast warto zapoznać się z cudownym „Hobbitem” będącym swoistym prologiem do wielkiej sagi opowiadającej o walce sił dobra z mrocznym Sauronem.

W tej wartościowej i ciekawej książce dla dzieci czytelnicy śledzą losy Bilbo Bagginsa, który razem z czarodziejem Gandalfem i grupką krasnoludów wyrusza w niebezpieczną podróż w celu wykradnięcia złota pilnie strzeżonego przez smoka Smauga.

Cykl Opowieści z Narnii

Jeżeli chcecie wprowadzić swoją pociechę do realiów fantasy, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie klasyka literatury dziecięcej, czyli „Opowieści z Narnii”, które zamykają nasze zestawienie najlepszych książek dla dzieci. C.S. Lewis podczas tworzenia świata czerpał garściami z mitologii greckiej oraz rzymskiej, a także baśni brytyjskich i irlandzkich.

Z tego nietypowego połączenia uzyskał magiczną krainę pełną symboliki i wielkich wartości. Cykl „Opowieści z Narnii” to przede wszystkim wciągająca opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem – a wszystko to obserwujemy z perspektywy czwórki dzieci.