Najlepsze lustrzanki do nagrywania filmów wideo

Jeszcze kilka lat temu kręceniem filmów zajmowali się raczej profesjonaliści, którzy do tego celu wykorzystywali wyłącznie kamery. Obecnie zapanowała prawdziwa moda na filmowanie, której rezultatem jest choćby przepełniony amatorskimi filmami Internet. Videoblogi, video tutoriale, relacje z różnych wydarzeń i podróży — takie i inne filmy chcą kręcić niemal wszyscy, by potem dzielić się nimi w sieci. Niektórzy swoją pasję do kręcenia filmów przekuwają w sposób na zarabianie pieniędzy, bo przecież wideoreportaże z różnych uroczystości są nadal niezmiernie popularne. Sprawę ułatwia fakt, że wysokiej jakości filmy HD można dzisiaj nagrywać po prostu lustrzanką cyfrową. Co więcej, wielu specjalistów uważa, że te nowoczesne aparaty DSLR pozwalają na uzyskanie lepszych efektów niż niejedna kamera. 

Dlaczego filmowanie lustrzanką stało się tak popularne?

Przyczyną tego, że cyfrowe aparaty fotograficzne są wykorzystywane do filmowania nawet przez profesjonalistów, jest zastosowana w nich nowoczesna technologia, która umożliwia kręcenie filmów na najwyższym poziomie, przy stosunkowo niskich wydatkach poniesionych na sprzęt. 

Zamiast wydawać pieniądze na kamerę robiącą przeciętnej jakości materiały wideo, można za podobną cenę zaopatrzyć się w lustrzankę, która daje dużo lepszy obraz. 

Wszystko dlatego, że nowoczesny aparat cyfrowy ma dużo bardziej czułą matrycę, można w nim zmieniać obiektywy o różnym współczynniku przesłony i rejestrować filmy w wysokiej jakości full HD, a także bez przeszkód nagrywać dźwięk. 

W zależności od potrzeb lustrzanka do filmów wymaga niekiedy zainwestowania w dodatkowy sprzęt, jak choćby wspomniane już dodatkowe obiektywy czy solidny statyw, jednak dotyczy to raczej osób profesjonalnie zajmujących się filmowaniem np. imprez okolicznościowych. 

Amatorzy mogą spokojnie wybrać sprzęt uniwersalny, dzięki któremu będą mogli rozwijać swoją pasję tworzenia efektownych materiałów wideo.

Najlepsza lustrzanka do filmów

Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór aparatów DSLR, którymi można realizować wysokiej jakości filmy. 

Wśród nich można znaleźć całkiem niedrogi sprzęt, który zadowoli osoby zajmujące się tworzeniem nagrań hobbystycznie, jak również aparaty z wyższej półki, dla profesjonalistów, za które trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Poniżej przedstawiamy propozycje aparatów, którymi można kręcić dobrej jakości filmy HD i które reprezentują najpopularniejsze marki sprzętu fotograficznego. 

Podane opisy nie wyczerpują informacji na temat możliwości poszczególnych modeli, lecz kładą nacisk na ich najważniejsze atuty, głównie te dotyczące robienia filmów.
 

Canon EOS 5D Mark III Body

Po ten aparat mogą spokojnie sięgnąć profesjonaliści. W niewielkiej i zgrabnej obudowie ukryty jest cały wachlarz możliwości, dzięki m.in. procesorowi obrazu DIGIC 5+, szerokiemu zakresowi czułości (ISO 100–25600), 61-punktowemu autofocusowi, czy wreszcie światłoczułej matrycy o rozdzielczości 22,3 megapiksela.

 Jest to wręcz idealna lustrzanka do filmów, ponieważ umożliwia tworzenie materiałów wideo w standardzie full HD o rozdzielczości 1080p, które zachwycają kinowymi efektami wizualnymi dzięki rozbudowanemu sterowaniu ręcznemu i sporej ofercie dodatkowych obiektywów. 

Ponadto aparat pozwala na rejestrację dźwięku stereo z częstotliwością 48 kHz, także z wykorzystaniem mikrofonów zewnętrznych.

Nikon D5300 Czarny + 18-105mm

Filmowanie lustrzanką Nikona jest wyjątkowo przyjemne i w dodatku nie rujnuje kieszeni, ponieważ sprzęt jest dostępny za bardzo rozsądną cenę, przystępną dla każdego. 

To aparat przede wszystkim dla ludzi aktywnych, którzy lubią utrwalać na zdjęciach i filmach różne miejsca w rozmaitych okolicznościach. 

Wyjątkową szczegółowość i ostrość obrazu zapewnia tu matryca o rozdzielczości 24,2 mln pikseli oraz precyzyjny autofocus. Nagrywanie filmów w rozdzielczości full HD ułatwiają: szybki i wydajny procesor, ciągły autofocus działający w trybie podglądu na żywo oraz duży wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości i szerokim kącie oglądania. 

Nagrywane filmy HD można urozmaicić efektami specjalnymi oraz dźwiękiem o wysokiej jakości, nagrywanym wbudowanym mikrofonem stereofonicznym.

Sony SLT-A58K

 To kolejna niedroga lustrzanka do filmów i robienia zdjęć, która może spodobać się szczególnie osobom stawiającym pierwsze kroki w filmowaniu.

 Aparat ma przetwornik obrazu o rozdzielczości 20,1 megapiksela i szerokim zakresie czułości (ISO od 100 do 16 000), a także procesor obrazu o wysokiej wydajności, który skutecznie eliminuje szumy i zakłócenia. 

Sprzęt umożliwia nagrywanie filmów w standardzie full HD z prędkością nawet 25 klatek na sekundę i zapisywanie ich w formatach AVCHD lub MP4. Dużą gratką dla początkujących filmowców jest dostęp do efektów artystycznych, które pozwalają na eksperymentowanie z obrazem. 

Filmowanie lustrzanką Sony daje mnóstwo satysfakcji, ponieważ nagrania są bardzo dobrej jakości jak na tę półkę cenową aparatów. 

Jednak w celu udoskonalenia efektu końcowego warto dokupić lepszy mikrofon, ponieważ ten, który jest wbudowany w aparacie, nie zapewnia dobrych efektów.

Canon EOS 70D

Aparat ten spełni oczekiwania każdego amatora filmowania. Umożliwia on rejestrację filmów full HD z różną liczbą klatek na sekundę i wykorzystuje przy tym technologię Dual Pixel CMOS AF, która pozwala na szybką i dokładną regulację ostrości w trybie AF podczas filmowania.

 Sprzęt ma wbudowany mikrofon stereo oraz odchylany ekran dotykowy. Aparat można bez trudu dopasować do swoich potrzeb przez zmianę obiektywu.

Jest to bardzo dobra lustrzanka do robienia filmów i zdjęć, którą można kupić za rozsądne pieniądze.

Panasonic Lumix DMC-GH4

Na koniec propozycja, która tylko częściowo zgodna jest z tematem artykułu, gdyż ten model aparatu nie jest lustrzanką, lecz bezlusterkowcem z wymienną optyką. 

Znalazł się on w tym zestawieniu, ponieważ jest niemal stworzony do robienia filmów. Dzięki niemu można robić filmy HD w jakości 4K o kinowym formacie 4096 x 2160 z prędkością 24 klatek na sekundę oraz QFHD 4K w rozdzielczości 3840 x 2160z prędkością do 30 kl./s.

 Aparat nie ma limitu czasu nagrywania i dodatkowo oferuje wiele funkcji do rejestracji materiałów wideo. Uzyskanie jakości w rozdzielczości 4K umożliwia czterordzeniowy procesor obrazu, a także bardzo wydajny układ redukcji szumów. Urządzenie oferuje ISO w zakresie 200-25600 oraz kontrastowy system AF z technologią DFD, który znacznie skraca czas ustawienia ostrości. 

Do aparatu można dopasować jeden z wielu obiektywów, co jeszcze bardziej zwiększa jego funkcjonalność.

Jeśli kogoś interesuje filmowanie lustrzanką, to z wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie nie powinien mieć problemu. 

Przytoczone modele aparatów są jedynie przykładami, ponieważ równie dobrych urządzeń jest na rynku o wiele więcej, a ich producenci każdego roku oferują coś nowego.

 Kupując aparat fotograficzny do kręcenia filmów, warto zawsze zwracać uwagę także na jego parametry techniczne dotyczące robienia zdjęć, bo przecież do tego przede wszystkim ten rodzaj sprzętu jest stworzony.