Najlepsze seriale roku 2015

Kto z nas nie kocha seriali? To najlepszy relaks po męczącym dniu, sposób na spędzenie samotnego wieczoru, lekarstwo na zły nastrój i zmęczenie. Dzięki serialom możemy uciec od własnych problemów i przenieść się do innego, ciekawszego świata. A najlepsze seriale wciągają nas do tego stopnia, że losy bohaterów śledzimy całymi latami. W ostatnich latach seriale przeżywają prawdziwy renesans. Telewizyjne i internetowe produkcje reprezentują coraz wyższy poziom i biją kolejne rekordy popularności. Budżety się zwiększają, a główne role grają coraz bardziej znani aktorzy. Co więcej, najlepsze seriale są często bardziej odważne niż filmy kinowe i oglądamy w nich rzeczy, których nie moglibyśmy zobaczyć na dużym ekranie. I mimo, że nie wszystkie zagraniczne seriale możemy obejrzeć w łatwo dostępnych źródłach, cieszą się one coraz większą popularnością.

Gra o tron

Serial „Gra o tron”, wyprodukowany przez telewizję HBO zajmuje na liście popularnych seriali niekwestionowane, pierwsze miejsce. Serial został stworzony na podstawie sagi fantasy „Pieśni lodu i ognia”, autorstwa Georga R.R Martina oraz trafił na ekrany w 2011 roku i błyskawicznie odniósł ogromny sukces na całym świecie.

Każdy odcinek „Gry o tron” ogląda około 18 milionów widzów. Oczywiście, nie licząc osób, którzy ściągają serial z Internetu i oglądają go online. A takich widzów również jest całkiem sporo. W 2014 roku „Gra o tron” pobiła rekord Guinnessa w kategorii najczęściej piratowanego serialu w historii. Serial został doceniony również przez krytyków – w 2015 roku zgarnął aż 12 statuetek Emmy – prestiżowych nagród nazywanych „telewizyjnymi Oscarami”. Obecnie widzowie czekają na 6 sezon serialu.

Serial „Gra o tron” rozgrywa się w Siedmiu Królestwach, państwie mieszczącym się na kontynencie Westeros, gdzie kilka królewskich rodów toczy zażartą walkę o władzę.

Skąd wziął się fenomen „Gry o tron”? Chodzi o wielomilionowy budżet, spektakularne efekty specjalne, świetne aktorstwo, dużą dawkę seksu i przemocy, czy może niezwykłą i wielowątkową historię stworzoną przez George R.R Martina? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne – „Gra o tron” to jeden z najlepszych seriali w historii.


The Walking Dead

Zombie zawsze świetnie radziły sobie w popkulturze, ale w ciągu kilku ostatnich lat praktycznie zawojowały świat. Są wszędzie – w grach komputerowych, serialach, filmach, komiksach (całe szczęście – nie widać ich jeszcze na ulicach). 

Serial „The Walking Dead”, wyprodukowany przez stację AMC został oparty na kultowym komiksie. Opowiada on historię ludzi, którzy przeżyli apokalipsę, po której świat opanowały zombie. Szeryf jednego z hrabstw, Rick Grimes, podróżuje wraz z rodziną i garstką ocalałych w bezustannym poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Jeśli lubicie się bać, serial będzie dla was idealny. Warto jednak zwrócić uwagę, że twórcom nie chodzi wyłącznie o krwawą jatkę – intencją serialu jest pokazanie przede wszystkim przemiany ludzkiej psychiki w ekstremalnych warunkach.

„The Walking Dead” trafił na ekrany w 2010 roku i doczekał się już 6 sezonów (siódmy sezon wciąż jest w produkcji). Ostatni z nich przyciągnął przed ekrany ponad 14 milionów widzów. Obok wielu wyróżnień „The Walking Dead” otrzymało nominację do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszy serial dramatyczny.

House of Cards

Świat polityki wydaje ci się nudny? Nic bardziej mylnego. Serial „House of cards” udowadnia, że polityczne gry mogą być wciągające niczym kryminały.

Serial „House of Cards” powstał na podstawie trylogii thrillerów politycznych autorstwa Michalea Dobbsa. Sam autor – brytyjski polityk związany z Partią Konserwatywną, były doradca Margaret Thatcher i były szef sztabu Partii Konserwatywnej ukazał w powieściach bezlitosne mechanizmy rządzące światem polityki.

Głównym bohaterem „House of Cards” jest Francis Underwood, bezwzględny polityk próbujący zemścić się na prezydencie, który pominął go przy obsadzeniu stanowiska sekretarza stanu. Główną rolę w serialu gra dwukrotny zdobywca Oscara, znakomity Kevin Spacey, który z pewnością przyczynił się do ogromnego sukcesu serialu.

„House of Cards” został wyprodukowany w przez kanał Netflix - amerykańską platformę oferującą za stały abonament dostęp do seriali i filmów. Serial trafił na stronę internetową Netflix w 2013 roku. Co ciekawe, producenci zamiast publikować serial raz w tygodniu, udostępnili wszystkie 13 odcinków pierwszej serii jednego dnia. Jak się okazało, ryzykowny zabieg był strzałem w dziesiątkę, a widzowie błyskawicznie uzależnili się od intryg Franka Underwooda.

Sam serial otrzymał trzy statuetki Emmy, a główni aktorzy – Kevin Spacey i Robin Wright (filmowa żona Francisa) zostali nagrodzeni Złotymi Globami. Na początku kwietnia w sieci dostępny jest już czwarty sezon serialu.

Dardevil

Nie od dziś wiadomo, że wszyscy kochają superbohaterów. Bohaterowie obdarzeni niezwykłymi mocami od pół wieku goszczą na ekranach kin, przyciągając tłumy fanów. Teraz zawojowali również światem seriali. „Dardevil” to drugi, najczęściej ściągany z Internetu serial na świecie (pierwsze miejsce zajmuje „Gra o tron”). O co tyle zamieszania? I kim jest Dardevil?

To niewidomy prawnik, który dzięki wyczulonym zmysłom, zwalcza przestępczość na ulicach Nowego Jorku jako zamaskowany superbohater. Daredevil (a tak naprawdę Matt Murdock) to postać stworzona w komiksach przez wydawnictwo Marvel Comics.

Pierwszy sezon Dardevila składał się z 13 odcinków, które miały swoją premierę na stronie Netflix 10 kwietnia 2015 roku.

Wikingowie

Co właściwie wiemy o wikingach? Z lekcji historii możemy pamiętać, że to skandynawscy wojownicy, którzy ruszali na wyprawy do Europy, aby rabować, lub zajmować ziemię. Dzięki serialowi, który podbił serca widzów na całym świecie możemy dowiedzieć się o nich dużo więcej.

Serial „Wikingowie” to irlandzko-kanadyjska koprodukcja stworzona przez firmę A+E Networks na zlecenie kanału History.

To widowiskowa opowieść o fascynującym życiu i niezwykłych przygodach wojowniczych ludów Północy, którzy siali postrach w średniowiecznej Europie. Główną postacią jest Ragnar Lothbrok, legendarny i charyzmatyczny przywódca Wikingów, który żył w VIII wieku.

W serialu zobaczymy nie tylko krwawe walki, ale też kulturę i zwyczaje wikingów, a także relacje rodzinne. Serial „Wikignowie”, trafił na ekrany w 2013 roku i widzowie doczekali się już czterech sezonów. Każdy odcinek serialu ogląda ponad cztery miliony widzów. 

Podobne artykuły

Sara Antczak

Pisaniem zajmuje się od zawsze. Debiutancką powieść „Wolny i De Klesz” wydała w 2011 roku, kolejną, pod tytułem „Klatka”, rok później. Lubi wszystko co wiąże się z ucieczką od rzeczywistości - zwłaszcza uwalnianie się z zamkniętych pomieszczeń, pogo i książki Chucka Palahniuka.Ostatnio dodane artykuły