Najlepszy aparat kompaktowy firmy Sony

Historia aparatów kompaktowych sięga lat 30. ubiegłego stulecia. Pierwsze urządzenia tego typu miały za zadanie po prostu wykonać zdjęcie, nie musiały mieć specjalistycznych dodatków. W niewielkiej formie zawarto podstawowe elementy umożliwiające robienie także podstawowych ujęć.
Jednak czasy się zmieniły. Popularne bezlusterkowce znacząco zwiększyły swoją funkcjonalność przy jednoczesnym obniżeniu ceny, a także zachowaniu niewielkich wymiarów.

Warto zatem zainwestować w skromny aparat kompaktowy, który zaskoczy nas funkcjonalnością, oszczędzając jednocześnie nasz portfel i miejsce w torbie.

Chcąc zakupić popularny kompakt, mamy do wyboru wiele wiodących marek, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na sprzęt japońskiego producenta — aparat Sony.

Tani aparat Sony

DSC-W810 jest najtańszym modelem japońskiego producenta. Jest prostym, a zarazem funkcjonalnym bezlusterkowcem w swojej grupie cenowej.

Rozdzielczość 20,1 Mpix pozwala na robienie ciekawych zdjęć, które w przyszłości możemy bez problemu wywołać w formacie B1 (zdjęcia średniej jakości).

Mimo niewielkich rozmiarów ma wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala (podobnie jak w wielu lustrzankach). Nie powinniśmy obawiać się robienia zdjęć na odległość. Aparat ma także sześciokrotny zoom optyczny oraz dwunastokrotny cyfrowy.

Dzięki cyfrowej stabilizacji obrazu oraz technologii wykrywania twarzy nie musimy martwić się niewyraźnymi lub zamazanymi zdjęciami.

Dodatkowe funkcje to: kompatybilność z kartą Eye-Fi (karta umożliwia połączenie z siecią bezprzewodową), technologia wykrywania twarzy, a także automatyczna regulacja jasności wyświetlacza.

Sprzęt ma procesor BIONZ (odpowiedzialny za przetwarzanie danych). Urządzenie może pełnić także funkcję kamery (ma możliwość nagrywania filmów z dźwiękiem).

Niestety Cyber-Shot DSC-W810 nie ma modułu Wi-Fi (nadrabiane kompatybilnością z kartą Eye-Fi) ani wyjścia HDMi czy AV.

Łączność z innymi urządzeniami osiągniemy jednak przez wyjście USB. Zdecydowaną zaletą jest intuicyjne menu w języku polskim, a także szeroka gama kolorystyczna modelu (dostępny jest nawet różowy).

Cena tego kompaktu to około 350 zł.

Funkcjonalny aparat Sony

Sięgając na nieco wyższą półkę kompaktów, warto zwrócić uwagę na model Cyber-Shot DSC-HX60, przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników, którzy liczą na szeroką gamę rozwiązań w niewielkim kompaktowym opakowaniu.

Cyber-Shot DSC-HX60 ma podobną rozdzielczość jak jego poprzednik (20,4 Mpix), jednak różni się w znaczący sposób pozostałymi parametrami oraz funkcjonalnością.

Na uwagę zasługuje mocny zoom optyczny — 30x (cyfrowy to już zaledwie 4x). Kompakt ma także bardzo duży, bo aż 3-calowy wyświetlacz, umożliwiający dostrzeżenie praktycznie każdego szczegółu na zdjęciu.

Oczywiście, jak na aparat kompaktowy przystało, urządzenie oferuje możliwość tworzenia filmów, jednak tym razem już w jakości full HD (1920x1080).

Kompakt wyposażony został także we wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu bez problemu możemy umieszczać zdjęcia bądź filmy od razu w sieci. Ma także wyjście micro HDMI typu D.

Doskonałym rozwiązaniem (rzadkim u bezlusterkowców) jest ręczna możliwość ustawienia ekspozycji (przez zewnętrzne pokrętło).

Tym samym możemy wybrać dowolny plan — portret, sport, mikro oraz wiele innych, bez konieczności wchodzenia w menu.

Użytkownicy tego modelu mają możliwość ustawienia preselekcji czasu TV oraz przysłony AV.

Prezentowany Cyber-shot ma także wiele funkcji dodatkowych: możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej, funkcję HDR, tryby kreatywne oraz efekty artystyczne, a nawet możliwość sterowania za pomocą smartfona.

Cena kompaktu to już około 1000 złotych.

Aparat Sony dla podróżników

Wyjeżdżając w podróż, warto zadbać o funkcjonalny, a zarazem kompaktowy aparat, który pozwoli nam na dłużej zachować wspomnienia z wyjazdu.

Doskonałym wyborem może być najlepszy europejski podróżny aparat kompaktowy 2015-2016 (wg EISA), czyli Cyber-Shot DSC-HX90.

Producent wyposażył urządzenie w niepowtarzalną kombinację rewelacyjnych elementów: obiektyw ZEISS, rozdzielczość 18,2 Mpix z przetwornikiem CMOS Exmor R i trzydziestokrotny zoom optyczny. A ponadto wizjer OLED Tru-Finder i wyświetlacz o kącie odchylenia do 180 stopni sprawiają, że to już nie jest zwykły kompakt.

Co więcej, ma on pięcioosiową stabilizację obrazu SteadyShot, dzięki której nie tylko zdjęcia, lecz także filmy będą wyraziste. Również zewnętrzne pokrętło ekspozycji sprawi, że szybko i bez problemu dostosujemy ustawienia do sytuacji i potrzeb scenerii.

Innymi słowy, model ten jest znacznie ulepszoną wersją DSC-HX970, jednak modyfikacje te kosztują i to niemało.

Na ten podróżniczy aparat kompaktowy będziemy musieli przeznaczyć około 1500 złotych.

Dla profesjonalistów: Sony Cyber-Shot DSC-RX100 III

Dla osób, które liczą na doskonałe zdjęcia, wartym polecenia modelem jest Cyber-Shot DSC-RX100 III, który w latach 2014‒2015 uzyskał tytuł Europejskiego profesjonalnego systemu aparatu kompaktowego (również według EISA).

Jak na bezlusterkowca model ten ma bardzo ciekawy obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T 24-70 F1,8 — 2,8. Uwagę zwracają także strefowe osłabianie szumów, kompensacja dyfrakcji i reprodukcja szczegółów, dzięki którym uzyskamy zdjęcia imponującej jakości.

Aparat ten ma rozdzielczość 20,1 Mpix, jednak wielkość zoomów już nie jest tak imponująca, jak w poprzednich modelach: zoom optyczny — 2,9x, cyfrowy — 5,8x. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy: automatyczny wybór programu tematycznego, technologie rozpoznawania twarzy i wykrywania uśmiechu, funkcję HDR i panoramy, tryby kreatywne oraz efekty akustyczne.

Oczywiście kompakt pozwala na nagrywanie filmów z dźwiękiem w jakości full HD (do 24 kl/s). Jednak w przeciwieństwie do poprzednich modeli ma także wbudowany żyroskop oraz funkcję NFC (pozwalającą na przesyłanie danych z innymi urządzeniami zawierającymi ten moduł, w bliskiej odległości).

Bezlusterkowiec ten pod wieloma względami przypomina lustrzankę. Także jeśli chodzi o cenę. Decydując się na zakup, musimy liczyć się z kosztem około 3000 złotych.

Bezlusterkowce Sony

Aparaty firmy Sony cenione są za wysoką jakość wykonania oraz doskonałe parametry. Od wielu lat walczą z najpoważniejszymi konkurentami, takimi jak Nikon, Canon, czy Olympus, dzielnie zaznaczając swoją pozycję na rynku.

Faktem jest jednak, że często za przystępną cenę możemy uzyskać dobre urządzenie wraz z: instrukcją obsługi w języku polskim, kablem USB, ładowarką, paskiem na rękę oraz smyczą na szyję, które są standardowym wyposażeniem każdego opakowania (w zależności od typu aparatu dostępny jest też akumulator).

Przedział cenowy, jeśli chodzi o aparaty kompaktowe, jest ogromny. Najtańsze modele kupimy już za 300 złotych, przy najdroższych zaś koszt zakupu wyniesie nawet 5000.

Oglądając popularne bezlusterkowce, stawiamy przede wszystkim na łatwość obsługi, minimalizm oraz funkcjonalność. W zależności od ceny uzyskujemy lepsze parametry oraz dodatkowe funkcje, które w wielu przypadkach mogą się równać niejednej lustrzance.