DSC-W810 jest najtańszym
modelem japońskiego producenta. Jest prostym, a zarazem funkcjonalnym
bezlusterkowcem w swojej grupie cenowej.
Rozdzielczość 20,1 Mpix pozwala na
robienie ciekawych zdjęć, które w przyszłości możemy bez problemu wywołać w
formacie B1 (zdjęcia średniej jakości).
Mimo niewielkich rozmiarów ma wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala (podobnie jak w wielu lustrzankach). Nie powinniśmy obawiać się robienia zdjęć na odległość. Aparat ma także sześciokrotny zoom optyczny oraz dwunastokrotny cyfrowy.
Dzięki cyfrowej stabilizacji obrazu oraz technologii
wykrywania twarzy nie musimy martwić się niewyraźnymi lub zamazanymi zdjęciami.
Dodatkowe funkcje to: kompatybilność z kartą Eye-Fi (karta umożliwia połączenie
z siecią bezprzewodową), technologia wykrywania twarzy, a także automatyczna
regulacja jasności wyświetlacza.
Sprzęt ma procesor BIONZ (odpowiedzialny za przetwarzanie danych). Urządzenie może pełnić także funkcję kamery (ma możliwość nagrywania filmów z dźwiękiem).
Niestety Cyber-Shot DSC-W810 nie ma modułu Wi-Fi (nadrabiane
kompatybilnością z kartą Eye-Fi) ani wyjścia HDMi czy AV.
Łączność z innymi urządzeniami osiągniemy jednak przez wyjście USB. Zdecydowaną zaletą jest intuicyjne menu w języku polskim, a także szeroka gama kolorystyczna modelu (dostępny jest nawet różowy).
Cena tego kompaktu to około 350 zł.Sięgając na nieco wyższą półkę kompaktów, warto zwrócić uwagę na model Cyber-Shot DSC-HX60, przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników, którzy liczą na szeroką gamę rozwiązań w niewielkim kompaktowym opakowaniu.
Cyber-Shot DSC-HX60 ma podobną rozdzielczość jak jego
poprzednik (20,4 Mpix), jednak różni się w znaczący sposób pozostałymi
parametrami oraz funkcjonalnością.
Na uwagę zasługuje mocny zoom optyczny — 30x (cyfrowy to już zaledwie 4x). Kompakt ma także bardzo duży, bo aż 3-calowy wyświetlacz, umożliwiający dostrzeżenie praktycznie każdego szczegółu na zdjęciu.
Oczywiście, jak na aparat kompaktowy przystało, urządzenie
oferuje możliwość tworzenia filmów, jednak tym razem już w jakości full HD
(1920x1080).
Kompakt wyposażony został także we wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu bez problemu możemy umieszczać zdjęcia bądź filmy od razu w sieci. Ma także wyjście micro HDMI typu D.
Doskonałym rozwiązaniem (rzadkim u bezlusterkowców) jest
ręczna możliwość ustawienia ekspozycji (przez zewnętrzne pokrętło).
Tym samym możemy wybrać dowolny plan — portret, sport, mikro oraz wiele innych, bez konieczności wchodzenia w menu.
Użytkownicy tego modelu mają możliwość ustawienia
preselekcji czasu TV oraz przysłony AV.
Prezentowany Cyber-shot ma także wiele funkcji dodatkowych: możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej, funkcję HDR, tryby kreatywne oraz efekty artystyczne, a nawet możliwość sterowania za pomocą smartfona.
Cena kompaktu to już około 1000 złotych.Wyjeżdżając w podróż, warto zadbać o funkcjonalny, a zarazem
kompaktowy aparat, który pozwoli nam na dłużej zachować wspomnienia z wyjazdu.
Doskonałym wyborem może być najlepszy europejski podróżny aparat kompaktowy 2015-2016 (wg EISA), czyli Cyber-Shot DSC-HX90.
Producent wyposażył urządzenie w niepowtarzalną kombinację
rewelacyjnych elementów: obiektyw ZEISS, rozdzielczość 18,2 Mpix z
przetwornikiem CMOS Exmor R i trzydziestokrotny zoom optyczny. A ponadto wizjer
OLED Tru-Finder i wyświetlacz o kącie odchylenia do 180 stopni sprawiają, że to
już nie jest zwykły kompakt.
Co więcej, ma on pięcioosiową stabilizację obrazu SteadyShot, dzięki której nie tylko zdjęcia, lecz także filmy będą wyraziste. Również zewnętrzne pokrętło ekspozycji sprawi, że szybko i bez problemu dostosujemy ustawienia do sytuacji i potrzeb scenerii.
Dla osób, które liczą na doskonałe zdjęcia, wartym polecenia modelem jest Cyber-Shot DSC-RX100 III, który w latach 2014‒2015 uzyskał tytuł Europejskiego profesjonalnego systemu aparatu kompaktowego (również według EISA).
Jak na bezlusterkowca model ten ma bardzo ciekawy obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T 24-70 F1,8 — 2,8. Uwagę zwracają także strefowe osłabianie szumów, kompensacja dyfrakcji i reprodukcja szczegółów, dzięki którym uzyskamy zdjęcia imponującej jakości.
Aparat ten ma rozdzielczość 20,1 Mpix, jednak wielkość zoomów już nie jest tak imponująca, jak w poprzednich modelach: zoom optyczny — 2,9x, cyfrowy — 5,8x. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy: automatyczny wybór programu tematycznego, technologie rozpoznawania twarzy i wykrywania uśmiechu, funkcję HDR i panoramy, tryby kreatywne oraz efekty akustyczne.
Oczywiście kompakt pozwala na nagrywanie filmów z dźwiękiem w jakości full HD (do 24 kl/s). Jednak w przeciwieństwie do poprzednich modeli ma także wbudowany żyroskop oraz funkcję NFC (pozwalającą na przesyłanie danych z innymi urządzeniami zawierającymi ten moduł, w bliskiej odległości).
Aparaty firmy Sony cenione są za wysoką jakość wykonania
oraz doskonałe parametry. Od wielu lat walczą z najpoważniejszymi konkurentami,
takimi jak Nikon, Canon, czy Olympus, dzielnie zaznaczając
swoją pozycję na rynku.
Faktem jest jednak, że często za przystępną cenę możemy uzyskać dobre urządzenie wraz z: instrukcją obsługi w języku polskim, kablem USB, ładowarką, paskiem na rękę oraz smyczą na szyję, które są standardowym wyposażeniem każdego opakowania (w zależności od typu aparatu dostępny jest też akumulator).