Data modyfikacji:

Najpiękniejsze rośliny i dekoracje do akwarium

Akwarium rybne to nie tylko kolorowe rybki, a akwarium holenderskie to nie tylko rośliny. Aby akwarium było prawdziwą ozdobą salonu czy biura, powinniśmy zadbać o odpowiednie dodatki, które nie tylko przyciągną oko, lecz także będą kryjówką dla ryb, uregulują właściwości wody i zneutralizują szkodliwe związki chemiczne. Zobacz, jakie dekoracje i rośliny do akwarium wybrać.

dekoracje do akwarium

Jakie rośliny i dekoracje do akwarium?

Trudno sobie wyobrazić akwarium bez roślin i dekoracji. Jakie dodatki wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi na aranżacje akwarium.

Zacznijmy od podstaw, czyli podłoże do akwarium

Jest ono istotnym elementem każdego zbiornika, ponieważ od jego zawartości i ułożenia zależy stan żywych roślin do akwarium, a dodatkowo hamuje rozwój bakterii i wzrost twardości lub zasadowości wody. Jaki podłoże do akwarium wybrać?

Zazwyczaj stosuje się 2-3 cm warstwy specjalnego substratu na dno zbiornika, na to zaś 3-5 cm żwiru. Dobrze, aby podłoże nie miało zbyt jasnego koloru, w połączeniu ze światłem może on być niekorzystny dla niektórych rybek. Podłoże powinno być ułożone w delikatny spad w stronę przedniej ściany.

Bardzo ciekawym sposobem aranżacji dna jest stworzenie „plaży” przy przedniej szybie. Należy oddzielić sztywną kartką obszar, na którym chcemy stworzyć plażę, z tyłu ułożyć płaskie, nieduże kamienie do akwarium, w część za kartką wsypać podłoże do akwarium według wspomnianych zasad, przed kartką zaś wysypać specjalny piasek kwarcowy. Nie powinniśmy używać do tego celu piasku morskiego, gdyż jest pełen zanieczyszczeń i ostrych kawałków muszelek, które mogą zranić ryby.

Jakie rośliny do akwarium holenderskiego?

Charakteryzujące się niewielką obsadą rybek lub ich całkowitym brakiem akwarium holenderskie to pewnego rodzaju podwodny ogródek. Hoduje się w nim rośliny w dekoracyjnych kompozycjach, które doświadczonym akwarystom wychodzą naprawdę widowiskowo.

Powierzchnia takiego zbiornika powinna być starannie zaplanowana. W tylnej części akwarium rosną rośliny najwyższe, obok siebie nie rosną rośliny o podobnym kolorze, podobnej wielkości i o podobnym kroju liści. Największe akwarium holenderskie może zamieszkiwać nawet kilkadziesiąt gatunków.

Oto łatwo dostępne, a jednocześnie bardzo efektowne rośliny akwariowe:

  • Alternanthera reineckii (bzowa) – bardzo popularna dzięki intensywnej czerwonej barwie kontrastującej z zielenią akwarium.
  • Grzybień egipski (lotos tygrysi) – duże okrągłe liście naznaczone ciemnymi plamkami sprawiają, że wygląda jak roślina doniczkowa.
  • Mech jawajski – bardzo żywy zielony kolor i delikatne rozgałęzione łodyżki po przymocowaniu do kamienia akwariowego lub korzenia dają doskonały efekt.
  • Limnofila wodna – nazywana „lisim ogonem” roślinka o jasnozielonych liściach i długiej łodydze może wyrosnąć nawet ponad taflę wody.
  • Rotala wspaniała – jedna z pięknych roślinek z gatunku rotal, przybiera purpurowe i różowe barwy. Jest prawdziwą dekoracją do akwarium.
  • Wywłócznik rdzawy – wyglądający jak miniaturowa choinka lub przerzedzony kłos, o rdzawym lub pomarańczowym kolorze.
  • Ludwigia płożąca – szybko rosnąca roślinka akwariowa, a zarazem jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu, przy dużej ilości światła przechodzi z żółci w intensywną czerwień.
  • Gałęzatka kulista – przybiera kształt kulki przytwierdzonej do podłoża akwarium, złożonej z cienkich, poplątanych krzaczków. Może osiągnąć nawet 100 lat!
  • Grążel japoński – ma szerokie, jasnozielone liście i rośnie w charakterystycznych krzaczkach. W pełnej krasie pokazuje swój urok w dużych akwariach.
  • Onowodek kędzierzawy – jego pofałdowane, cienkie podłużne liście mogą wyrosnąć nawet na 30 cm wysokości i przybrać wszelkie odcienie zieleni.

Wzrost i zdrowie akwariowej roślinności wspomóc mogą specjalne nawozy, które są dla niej w pełni bezpieczne i dostosowane do jej zapotrzebowania na minerały.

Dekoracje do akwarium

Ozdoby i dekoracje do akwarium stanowią wykończenie naszego dzieła, mogą też nadać akwarium określony charakter.

Tło w akwarium

Bardzo popularny i pasujący do każdego akwarium holenderskiego i słodkowodnego jest wykonany z tworzywa sztucznego motyw skalny, czasem ze wplecionymi korzeniami. Najbardziej realistycznie wyglądają trójwymiarowe tła strukturalne, do złudzenia przypominające prawdziwe skały.

Tła umieszczane w środku zbiornika zajmują trochę przestrzeni i mogą utrudniać czyszczenie akwarium, jednak wyglądają najbardziej efektownie, natomiast te umieszczane z tyłu kurzą się i wymagają częstego czyszczenia szyby. Sami musimy zdecydować, który rodzaj bardziej nam odpowiada.

Dostępne są też tła-naklejki, wśród których przeważają te imitujące błękit wody, częściej wybierane do akwarium morskiego, oraz fototapety, przedstawiające dno jeziora lub morza oraz rośliny akwariowe. Nadają akwarium głębię, są zdecydowanie tańsze od strukturalnych i bezproblemowe w użytkowaniu, jednak nie tak efektowne.

Dekoracje do akwarium. Korzenie

Subtelnym dodatkiem są różnokształtne korzenie do akwarium, będące jednocześnie dobrą kryjówką dla rybek. Z akwariowego korzenia można także zrobić dość oryginalną dekorację w formie drzewka bonsai – wystarczy do obróconego korzenia ukształtowanego w sposób przypominający drzewko nicią akwarystyczną przymocować mech i przytrzymać kamykami u podłoża akwarium.

Gotowe korzenie i konary możemy kupić lub zamówić w sklepach akwarystycznych lub samodzielnie „spreparować” znaleziony fragment drzewa, do czego trzeba jednak mieć sporo cierpliwości i czasu. Niektórzy akwaryści robią ozdoby akwariowe z łupiny orzecha kokosowego przekrojonej na pół lub bambusa, które też wymagają spreparowania.

Kamienie do akwarium

Kamienie do akwarium również pozwalają na ciekawe zaaranżowanie wnętrza zbiornika. Pięknie prezentują się azjatyckie kamienie Manten Stone, Dragon Stone czy Lunar Stone, z których można układać groty, tunele lub schodki. Dodatkowo mogą porastać je rośliny akwariowe w formie mchów.

Teoretycznie możliwe jest też umieszczenie w akwarium kamieni samodzielnie znalezionych w rzekach czy na polu. Należy jednak zrobić przedtem prosty test, oblewając kamień octem – jeśli zacznie się pienić, oznacza to, że zbytnio zmieni parametry wody i nie nadaje się na kamień do akwarium.

Wymienione dekoracje do akwarium to jednak nie wszystko. Sklepy akwarystyczne oferują szeroką gamę figurek, dzięki którym zamienimy nasze akwarium w mały podwodny świat. W akwarium morskim ładnie prezentują się kamienie imitujące rafę koralową, kamienie napowietrzające w kształcie otwierającej się muszli, sztuczne muszelki czy też zatopione statki.

Nie zaleca się wkładania do akwarium prawdziwych muszli, gdyż zatwardzają wodę. Wedle własnego uznania możemy stworzyć na dnie akwarium zatopione miasto i umieścić w nim starożytne potłuczone wazy, ruiny, kolumny czy rzeźby lub średniowieczny zamek. Miłośnikom mrocznych klimatów na pewno spodobają się czaszki i szczątki.

Pamiętajmy, by nie przesadzić z liczbą dekoracji w akwarium. Powinny być one subtelne i zaplanowane (zwłaszcza w przypadku akwarium holenderskiego), przecież ma ono jak najlepiej imitować naturalne środowisko i być miejscem, w którym swobodnie pływają rybki. Ponadto do akwarium nadają się jedynie figurki ze sklepów akwarystycznych. W produkcji zwykłych figurek często wykorzystywane są substancje szkodliwe dla mieszkańców akwarium.