Data publikacji:

Jak namierzyć telefon? Sposoby na namierzanie telefonu

Smartfon jest dla większości z nas nieodłącznym towarzyszem życia. Służy on do komunikowania się ze światem, robienia zdjęć lub klipów wideo i słuchania muzyki lub oglądania wideo, a co najważniejsze przechowuje bardzo wrażliwe informacje, które nie powinny powinny wpaść w ręce niepowołanych osób. Dlatego też, kiedy nie możemy go znaleźć bardzo często zaczynamy panikować, zwłaszcza jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że został on skradziony lub zgubiony z dala od domu. Na szczęście istnieją szybkie sposoby na namierzenie urządzenia, podpowiadamy jakie.
namierzanie telefonu

Jak namierzyć zgubiony lub skradziony telefon?

Jeżeli nie możesz znaleźć swojego telefonu, nie ma sensu od razu podnosić alarmu, w pierwszej kolejności spróbuj przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz korzystałeś z urządzenia. Zawsze warto sprawdzić jeszcze raz wszystkie kieszenie, torebki, plecaki lub inne miejsca, w których zazwyczaj jest przechowywane urządzenie. Mogło się również zdarzyć, że smartfon spadł z półki lub utknął za meblami lub pod poduszką w salonie. Jeżeli nadal nie możesz zlokalizować sprzętu pora skorzystać z innych metod.
To, jak łatwo namierzysz telefon, zależy przede wszystkim od tego, czy jest on włączony lub wyłączony. Znacznie łatwiej odnajdziemy urządzenie w tym pierwszym przypadku. Czas działa na naszą niekorzyść, bowiem bateria smartfona prędzej czy później się rozładuje.

Namierzanie włączonego telefonu

Namierzenie włączonego telefonu jest względnie proste, możemy do tego celu wykorzystać kilka różnych metod, ich skuteczność uzależniona jest jednak od konkretnej sytuacji.

Namierzanie telefonu przy pomocy sygnału dźwiękowego

Jeżeli jesteśmy pewni, że smartfon jest gdzieś w domu lub w naszym otoczeniu możemy skorzystać z opcji znajdowania sprzętu. Najprostszym sposobem możemy być zwyczajne zadzwonienie pod nasz numer, dzwonek zazwyczaj jest na tyle donośny, że pozwoli on odkryć miejsce, w którym ukryła się nasza zguba.
Jeżeli z telefonem sparowany jest smartband lub smartwatch możemy skorzystać dodatkowo z funkcji odnajdywania sprzętu, który jest wbudowana w wiele urządzeń tego typu. Najpierw sprawdzamy, czy w zasięgu opaski lub zegarka cały czas znajduje się telefon, jeżeli jest on widoczny w menu możemy zdalnie uruchomić w nim wibrację lub włączyć ciągły sygnał dźwiękowy. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy w ten sposób swój smartfon.

Namierzanie telefonu za pomocą przeglądarki internetowej

Metoda ta sprawdza się zwłaszcza, gdy smartfon zostawiliśmy poza domem, pozwala ona z poziomu przeglądarki komputerowej namierzyć urządzenie w dowolnym miejscu świata. Uwaga! Aby lokalizacja sprzętu przebiegła właściwie, w telefonie musi być aktywny moduł GPS. Warto pamiętać, że przyspiesza on zużycie baterii, dlatego warto działać dość szybko, zwłaszcza, gdy mamy podejrzenie, że nasza własność została skradziona.
W przypadku telefonów z systemem Android telefon namierzymy, wchodząc na stronę www.google.com/android/find lub szybko wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „znajdź mój telefon”. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Google powiązanego ze smartfonem. Następnie musimy wybrać model urządzenia z listy wszystkich sprzętów sprzęgniętych z naszym loginem.
Jeżeli wszystko przebiegnie poprawnie, Google wyświetli mapę z zaznaczonym miejscem, w którym znajduje się aktualnie telefon. Pamiętajmy, że GPS nie jest bardzo dokładny, margines błędu wynosi nawet kilkadziesiąt metrów, lokalizator nie pomoże nam też jeżeli urządzenie znajduje się w dużym wielopiętrowym budynku.
Z poziomu przeglądarki możemy dodatkowo wymusić w telefonie włączenie dzwonka, który będzie słyszalny przez kilka minut. Możemy też zdalnie wymazać z pamięci wszystkie wrażliwe dane, w tym zapisane loginy i hasła. Pomocna jest też opcja włączenia wyświetlania na ekranie wiadomości tekstowej (np. prośby o zwrot z danymi kontaktowymi).
W urządzeniach firmy Apple z systemem iOS proces przebiega podobnie. Namierzanie iPhone’a wykonujemy jednak z poziomu witryny https://www.icloud.com/find.

Namierzenie telefonu przy pomocy aplikacji GPS

Dodatkową pomoc mogą stanowić darmowe lub płatne aplikacje służące do lokalizacji telefonów, polegają one jednak na tej samej zasadzie i wymagają, by telefon pozostawał włączony i miał aktywny tryb GPS. Wiele z nich oferuje jednak szereg dodatkowych funkcji, wysyłają np. powiadomienia, kiedy urządzenie opuści ustalona wcześniej strefę lub automatycznie blokują dostęp do informacji zapisanych w jego pamięci.

Namierzanie wyłączonego telefonu

Namierzenie wyłączonego lub rozładowanego telefonu jest znacznie większym wyzwaniem. W sieci spotkamy się osobami lub firmami, które obiecują, że przy pomocy specjalnego oprogramowania mogą znaleźć tego typu urządzenie. Wprowadzają one jednak świadomie konsumentów w błąd. Istnieje tylko jedna sprawdzona metoda lokalizacji nieaktywnego urządzenia mobilnego z karta SIM, korzysta ona z numeru IMEI. Dostęp do niej jest jednak ograniczony.

Namierzanie smartfona z pomocą numeru IMEI

Nazwa IMEI to skrót od angielskiego wyrażenia Mobile Equipment Identity. Wszystkie urządzenia mobilne mają swój unikalny numer IMEI, przypisany do zainstalowanej w nim karty SIM. Korzystając z numeru oraz specjalistycznych narzędzi, można skutecznie namierzyć telefon musi one jednak znajdować się w zasięgu co najmniej trzech wież GSM. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, ekspert jest w stanie określić położenie smartfona z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.
Możliwość namierzenie sprzętu z pomocą numeru IMEI mają wyłącznie przedstawiciele służb bezpieczeństwa oraz policja. Decyzje o identyfikacji urządzenia może podjąć jedynie prokuratora, procedura wymaga bowiem ścisłej współpracy z naszym operatorem komórkowych, który udostępnia dane karty SIM oraz pozwala skorzystać
Jak więc skorzystać z IMEI? Niestety możliwość lokalizacji sprzętu przy pomocy tej metody mają wyłącznie służby bezpieczeństwa i policja. Zgodnie z przepisami mogą one podjąć kroki jednak dopiero po decyzji prokuratora. Poszukiwania przebiegają w ścisłej współpracy z operatorem komórkowych, który udostępnia dane karty SIM i jego infrastruktury telekomunikacyjnej.
Właściciel telefonu zmuszony jest więc wybrać się na najbliższy posterunek policji i zgłosić oficjalnie jego zaginięcie. Nie ma jednak gwarancji, że służby podejmą wystarczająco szybko działania, by odnaleźć zgubę.
Podkreślmy jeszcze raz, że nieaktywny telefon znajdziemy włącznie z pomocą numeru IMEI, nie zastąpi go żadna aplikacja lub oprogramowanie dostępne na rynku. Nie dajmy się więc nabrać na jakiekolwiek zapewnienia, że jest inaczej.
Zdjęcie: Envato Elements