Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o napowietrzaniu akwarium?

Zwierzęta akwariowe potrzebują nie tylko odpowiedniej temperatury wody i pokarmu, ale również tlenu – bardzo ważne jest zatem, aby regularnie im go dostarczać. Sprawdź, na czym dokładnie polega napowietrzanie akwarium, w jaki sposób je przeprowadzać i w jakich przypadkach można z niego zrezygnować.

akwarium

Na czym polega napowietrzanie akwarium?

Aranżacje akwarium masz już za sobą? To nie koniec twojej pracy. Rybki akwariowe potrzebują odpowiednich warunków, które musisz im zapewnić.

Napowietrzanie akwarium to dostarczenie wodzie, a zarazem żyjącym w niej stworzeniom, odpowiednich ilości tlenu. Należy jednak pamiętać, że w procesie tym bardzo ważną rolę odgrywa mieszanie wody, dzięki któremu zwiększa się natleniona powierzchnia.

Dodatkowymi korzyściami płynącymi z napowietrzania jest usuwanie z wody szkodliwych gazów, które także mogą wpłynąć na kondycję roślin i zwierząt. Niwelowanie gazów odbywa się głównie w godzinach nocnych.

Napowietrzanie akwarium – czy jest konieczne w każdym przypadku?

Wbrew pozorom dodatkowe napowietrzanie wody w akwarium nie zawsze jest konieczne. Możesz z niego zrezygnować, jeżeli masz dobrej jakości filtry (a więc to, jaki filtr do akwarium wybierzesz, ma znaczenie) – urządzenia to wprawiają wodę w szybki ruch, a niektóre mają nawet funkcję napowietrzania.

Jeżeli natomiast masz mały, ale bogato wyposażony zbiornik – innymi słowy, gdy zamieszkuje w nim dużo ryb i rośnie mało roślinek – urządzenie jest absolutnie niezbędne. Jego brak może doprowadzić do szybkiego pogorszenia się stanu wody, a w późniejszym czasie nawet do obumierania małych lokatorów akwarium.

Napowietrzanie wody w akwarium – metody

Dostarczyć tlen do wody możesz na kilka różnych sposobów. Najłatwiejszym jest oczywiście ograniczenie liczby rybek w akwarium przy jednoczesnym zwiększeniu liczby roślin. Hodowcom zazwyczaj jednak nie podobają się takie rozwiązania (zwłaszcza to pierwsze), dlatego też chętnie sięgają po specjalistyczne sprzęty. Są nimi specjalne pompki do napowietrzania.

Pompka membranowa

Ten rodzaj urządzenia nieprzypadkowo ma też drugą nazwę: „brzęczyk”. Pompka membranowa jest bardzo głośna – na tyle, że może nawet utrudniać cichą rozmowę. Jest jednak stosunkowo tania. Dlatego też hodowcy (zwłaszcza początkujący) decydują się na nią i zmniejszają poziom głośności, umieszczając urządzenie w pudełku wypełnionym pianką izolacyjną.

Uwaga! Jeśli postanowisz skorzystać z tego sposobu, to pamiętaj, że temperatura dookoła pompki (pudełka) musi być dość niska.

Pompka tłokowa

Jeśli nie przepadasz za hałasem i w grę wchodzi tylko ciche napowietrzanie akwarium, to na pewno spodoba ci się pompka tłokowa. Emitowane przez nią dźwięki z pewnością nie będą przeszkadzały ci ani podczas snu, ani podczas rozmowy. Musisz jednak przygotować się na dość spory wydatek – pompa tłokowa może być nawet kilkakrotnie droższa od membranowej.

Jak zamontować pompkę w akwarium?

Pamiętaj, że aby napowietrzanie wody w akwarium działało prawidłowo, nie możesz dopuścić, by przy instalowaniu urządzenia doszło do jego zalania po cofnięciu się wody. Łatwo możesz temu zapobiec – wystarczy, że na przewodzie doprowadzającym zainstalujesz specjalny zaworek.

Napowietrzanie akwarium: jak długo?

Korzystanie z pompy nie powinno nieść żadnego zagrożenia dla rybek, warto jednak obserwować zwierzęta. O zbyt dużych ilościach tlenu w wodzie może mówić ich zbliżanie się do powierzchni wody oraz drżenie płetw. Wówczas dobrym pomysłem jest robienie przerw w pracy napowietrzacza.

Jeżeli jednak nie zauważasz żadnych niepokojących sygnałów ze strony ryb – są energiczne, mają apetyt i zachowują się jak zwykle, śmiało możesz włączyć napowietrzanie akwarium w nocy, na wiele godzin.