Data publikacji:

Czy montować nawiewniki do okien?

Nowoczesne, szczelne okna wydawały się lekiem na zimowy chłód we wnętrzu oraz wysokie rachunki za ogrzewanie. Szybko jednak okazało się, że nadmierne uszczelnienie mieszkania lub domu też ma swoje wady. W wielu przypadkach rozwiązaniem problemów jest montaż nawiewników okiennych. Czym są nawiewniki do okien i kiedy warto z nich skorzystać?

nawiewniki do okien

Czym są nawiewniki do okien?

Konstrukcja nawiewników nie jest skomplikowana. To system niewielkich elementów, które rozszczelniają ramę okienną oraz pozwalają na napływ powietrzach. Najpopularniejszym rodzajem nawiewników są te montowane w ramie okiennej, w górnej części okna. Wymagają precyzyjnego wiercenia, dlatego nie zaleca się robienia tego na własną rękę. W niektórych wypadkach samodzielny montaż nawiewników okiennych grozi także utratą gwarancji na okna.

Oprócz tych widocznych na pierwszy rzut oka, zewnętrznych nawiewników, wykorzystuje się także nawiewniki ukryte, wrębowe. Ich zaletą jest to, że nie wymagają wiercenia i można je zamontować w prosty sposób samemu. Umieszcza się je w miejsce wyciętych fragmentów uszczelki, dzięki czemu są niewidoczne. Ich konstrukcja zapobiega wciekaniu wody do wnętrza mieszkania oraz uniemożliwia przedostanie się silnych podmuchów.

Sprawdź, jak wygląda prawidłowa regulacja okien na zimę.

Rodzaje regulacji nawiewników okiennych

 • Ciśnieniowa – nawiewniki przymykają się automatycznie podczas dużych podmuchów powietrza lub znacznej różnicy ciśnień.
 • Higrosterowalna – specjalna taśma poliamidowa reguluje napływ powietrza na podstawie wilgotności powietrza. Zapobiega to nadmiernemu zawilgoceniu lub przesuszeniu pomieszczeń.
 • Ręczna – użytkownik może sam dobrać wielkość otworu, dopierając przepustowość do własnych preferencji.

Dlaczego montuje się nawiewniki w oknach?

Aby zrozumieć sens montażu nawiewnika okiennego, trzeba poznać zasadę działania wentylacji grawitacyjnej, stosowanej powszechnie w budownictwie. Ten rodzaj wentylacji wymaga stałego dostępu do świeżego powietrza, a cyrkulacja następuje na skutek różnicy temperatury oraz ciśnienia. Powstały w kanałach wentylacyjnych ciąg wypycha ciepłe i zużyte powietrze, a w jego miejsce zasysa świeże, chłodniejsze.

Problem pojawia się wtedy, gdy wszystkie źródła napływu świeżego powietrza pozostają zamknięte. Taka sytuacja może mieć miejsce w starym budownictwie, gdzie jednym z wlotów powietrza były… nieszczelne okna! Wspomniana nieszczelność starej stolarki okiennej uwzględniana była w projektach i na tej podstawie projektowano całe piony wentylacyjne. Po wymianie okien na te PCV podaż powietrza do mieszkania może zmniejszyć się na tyle, że trzeba zamontować dodatkowe nawiewniki.

Dlaczego jednak nie skorzystać z możliwości rozszczelnienia okna, czyli funkcji mikrouchyłu? Powodem jest ryzyko zbyt dużego wychłodzenia pomieszczeń, przenikania silnych podmuchów oraz pogorszona izolacja akustyczna. Dedykowane nawiewniki zapobiegają przeciągom, są odporne na deszcz i mogą automatycznie regulować przepustowość.

Skutki nieprawidłowej wentylacji

Do skutków złej wentylacji należy:

 • nadmierna wilgoć w domu,
 • grzyb na ścianie,
 • zapach stęchlizny we wnętrzu,
 • bóle głowy i nudności,
 • szybkie pleśnienie żywności,
 • nieprawidłowa praca urządzeń gazowych,
 • ryzyko zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe?

Nawiewniki nie są obowiązkowe, ich zadaniem jest usprawnienie wentyllacji pomieszczenia. Kiedy nie trzeba montować nawiewników do okien?

 • Gdy nie występują problemy z wentylacją (brak wilgoci, grzyba, kondensacji pary wodnej).
 • Gdy w domu nie ma urządzeń gazowych i kominków (i nie występują problemy z wentylacją).
 • Gdy zastosowana jest wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja.
 • Gdy istnieją inne otwory napływowe, np. w ścianie.

Nawiewniki okienne a straty ciepła

Co naturalne, obecność nawiewników zwiększy straty ciepła i może wpłynąć na koszty ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że dostarczają one świeżego powietrza oraz dbają o prawidłowy mikroklimat w mieszkaniu, więc koszty te są inwestycją we własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Konstrukcja nawiewników sprawia, że straty te są minimalny, a ingerencja w komfort termiczny niemal niezauważalna (w przeciwieństwie do uchylania okna). Warto też pamiętać, że mieszkanie o prawidłowej wilgotności znacznie łatwiej nagrzać niż te, w którym panuje zbyt wysoka wilgoć.

Autor: Szymon Sonik