Data publikacji:

Przegląd najciekawszych nawilżaczy ultradźwiękowych

Odpowiednia wilgotność powietrza to jeden z podstawowych warunków zdrowia. Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nawilżaczy ultradźwiękowych.

Wilgotność powietrza to jeden z tych przypadków, kiedy najlepszy jest złoty środek. Szkodliwy jest zarówno jej za wysoki, jak i za niski poziom. Ponieważ utrzymanie idealnej wilgotności powietrza jest problematyczne, na rynku pojawiły się nawilżacze powietrza. Ich wybór jest olbrzymi, ale my skupimy się na nawilżaczach ultradźwiękowych, które po pierwsze są niezwykle popularne, a po drugie – najbardziej zaawansowane technologicznie ze wszystkich urządzeń tego typu.

Wilgotność powietrza kluczowa dla zdrowia

Według ekspertów poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, powinien wynosić w granicach 40 – 60 proc. Zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie śluzówek i skóry człowieka, co sprzyja infekcjom. W tych warunkach łatwiej też przedostają się do organizmu czynniki powodujące alergie. Nadmierna wilgoć z kolei sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a jeśli te już dostaną się do wnętrza, bardzo trudno je stamtąd usunąć. Można temu zaradzić, zaopatrując się w nawilżacz powietrza.

Nawilżacze ultradźwiękowe mają świetną opinię

Spośród wielu rodzajów takich urządzeń (parowych, ewaporacyjnych) ostatnio szczególnie popularne są nawilżacze ultradźwiękowe. Zasadnicza różnica polega na sposobie wytwarzania i dostarczania wilgotności do atmosfery pomieszczenia. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody znajdujące się w zbiorniku i w efekcie powstaje wilgotna mgiełka, która nawilża powietrze.

Trzeba podkreślić, że ultradźwięki nie są w żaden sposób szkodliwe dla człowieka, ale mają inne ograniczenia. Właśnie z tego powodu nie należy stosować takich nawilżaczy w mieszkaniach, gdzie są zwierzęta domowe (np. psy czy koty). Ultradźwięki wykraczają poza zakres ludzkiego ucha, za to świetnie słyszą je zwierzęta, więc dla nich nawilżacze ultradźwiękowe będą powodowały trudny do zniesienia hałas.

Najważniejsze cechy dobrego nawilżacza

Oto, jakie są najważniejsze kryteria, która koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia:
  1. Odpowiednia wydajność – dopasowana do wielkości pomieszczenia. Parametr ten podaje się na dwa sposoby: odnośnie do powierzchni wnętrza, do którego jest przeznaczony (w m2), albo jako ilość wytworzonej pary wodnej (w ml/h lub l/24h). W praktyce w sprzedaży urządzenia te przyjmują wartości od 10 do nawet 300 m2, natomiast jeśli chodzi o wydajność, to 5-6 l/24h jest wystarczające dla 40-metrowego mieszkania.
  2. Liczba filtrów – co najmniej jeden filtr (odwapniający wodę lub tzw. cyrkulacyjny), ale im więcej, tym lepiej. Ważne jest również to, żeby filtry były łatwo dostępne, gdyż wtedy można je bez problemu wymieniać.
  3. Automatyka – warto wybrać urządzenie z czujnikiem wilgotności wnętrza i automatycznie dostosowujące swoją pracę do panujących warunków. Przydaje się również wskaźnik informujący o braku wody w pojemniku i automatyczny wyłącznik w momencie, kiedy pojemnik jest pusty.
  4. Pojemność zbiornika wody – im większa, tym nawilżacz dłużej pracuje i rzadziej trzeba go napełniać. Ale oznacza to też większe rozmiary zbiornika.
  5. Pobór prądu (moc) – oczywiście im mniej energii będzie zużywał nawilżacz, tym lepiej.
  6. Głośność – ponieważ nawilżacz będzie pracował w pomieszczeniach, w których często przebywamy, powinien jak najmniej hałasować.

Nawilżacz MPM MNP-01 – prosty, ale wystarczająco użyteczny

Jeden z prostszych i tańszych, ale w zupełności wystarczający na domowe potrzeby. Niewielki i lekki, idealny do pomieszczeń do 16 m2. Zbiornik z automatyczną sygnalizacją braku wody ma pojemność nieco ponad 4 l. Wyposażony w filtr, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia (np. kamień), a także specjalną szczoteczkę do jego czyszczenia. Regulator pozwala zmieniać poziom nawilżania. Ceny zaczynają się od około 100 zł.

HB UH2010DWS – funkcjonalność w nowoczesnym designie

Ultradźwiękowy nawilżacz z nieco wyższej półki cenowej, oferujący również więcej funkcji. Ma on nowoczesny design oraz charakteryzuje się solidnym wykonaniem. Ten model jest już sterowany elektronicznie za pomocą panelu dotykowego. Bardzo wydajny – do 350 ml/h, co przy 5-litrowym zbiorniku daje około 14 godzin ciągłej pracy (w pomieszczeniach do 16 m2). Dodatkowo ma funkcję aromatoterapii, a więc pozwala rozpylać olejki zapachowe. Bardzo dobrym pomysłem zastosowanym w tym nawilżaczu jest nocny tryb pracy (funkcja Sleep), który dodatkowo obniża hałas urządzenia i wyłącza podświetlany pojemnik na wodę, aby jak najmniej przeszkadzał nam w nocy. Tak wyposażony sprzęt można kupić za mniej niż 150 zł.

Eldom NU5 – podstawowy model z całej rodziny nawilżaczy

Wyposażony w spory wyświetlacz z dość rozbudowanym, elektronicznym panelem sterowania. Ma czujnik sprawdzający poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, ale też pozwala na zaprogramowanie w taki sposób, aby wilgotność ustawić według własnych potrzeb i preferencji. Kolejny czujnik kontroluje ilość wody w zbiorniku, a w razie jego opróżnienia urządzenie automatycznie się wyłącza. Jak podaje producent, przy maksymalnie napełnionym zbiorniku (5,2 l) urządzenia może pracować około 17 godzin. Warto zwrócić uwagę na bardzo istotną i przydatną funkcję jonizacji powietrza, dzięki której można zneutralizować nadmiar jonów dodatnich w naszych domach. Za ten nawilżacz, posiadający stosunkowo liczne opcje dodatkowe, trzeba zapłacić od około 160 zł wzwyż. Warto się również zainteresować innymi modelami z tej rodziny urządzeń: Eldom NU6 i Eldom NU9 ATMO.

Duux Nawilżacz Powietrza Grzybek Czerwony – uwielbiany przez dzieci

Nawilżacz wyróżniający się unikalnym designem, bo – jak sama nazwa wskazuje – ma on kształt… muchomora. Również z tego powodu idealny do pokoju dziecka, tym bardziej że może służyć także jako nocna lampka. Żeby nie zakłócać snu dziecka, nawilżacz charakteryzuje się niezwykle cichą pracą, zadawala się też wyjątkowo małą ilością prądu (producent podaje, że jest to aż 80 proc. mniej niż w przypadku innych urządzeń tego typu). Jego wyjątkowy kształt oraz zastosowanie nie przeszkadza w tym, że doskonalone sprawdza się w swojej podstawowej funkcji, czyli nawilżania powietrza, i nie odbiega tu od standardu innych urządzeń. Jedyna różnica jest taka, że nie posiada filtra, w związku z tym zaleca się używanie wody destylowanej. Nawilżanie pomieszczeń do 30 m2, cena około 130 zł.

Philips AC2729/50 – oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Urządzenie najdroższe w tym zestawieniu i wyjątkowe, gdyż nie jest to typowy nawilżacz. Umieściliśmy go tutaj z uwagi na jego niesamowitą popularność wśród klientów. Tak naprawdę jest to oczyszczacz powietrza, ale ma również funkcję nawilżania w technologii ultradźwiękowej. To stanowi też największy plus tego sprzętu: nie musimy kupować dwóch różnych urządzeń do filtrowania powietrza i jego nawilżania. Philips jest bardzo wydajny – 500 ml/h – i jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do aż 65 m2. Niestety, jest on zdecydowanie droższy w stosunku do typowych nawilżaczy, które wcześniej prezentowaliśmy, bo kosztuje powyżej 1500 zł, ale jest wart swojej ceny.
Autor: Tomasz Bodył