Data modyfikacji:

Czy pot może wydzielać energię elektryczną? Wystarczy mieć specjalny plaster

czy pot może wytwarzać energię elektryczną?
Takie badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts. W celach badawczych uczeni użyli bakterii Geobacter Sulfurreducens. Ich szczepy podobno charakteryzują się zdolnością do wytwarzania energii, potrzebują jednak do tego ściśle określonych warunków, między innymi procesu parowania. Wtedy owe bakterie nadają się do biofilmów, które są cieniutką błoną komórek bakteryjnych (ich grubość porównywalna jest z kartką papieru). Z uwagi na jej wielkość można przykleić ją do skóry i pobrać energię z ludzkiego potu.
Jak tworzy się plaster? W tych malutkich „karteczkach” laserem robi się niewielkie dziurki, następnie naukowcy wklejają je między elektrody i umieszczają właśnie w plastrze. W takiej formie można nałożyć wynalazek na ciało.
Podczas wysokich temperatur, upałów, uprawianego sportu czy jakiegokolwiek wysiłku fizycznego ludzka skóra wydziela pot. Biofilm w tym czasie może nazbierać tyle energii elektrycznej, aby zasilić małych rozmiarów urządzenie. Podczas testów i eksperymentów sprawdzono jego wydajność, która wynosiła ponad osiemnaście godzin.
Badania w tym temacie nadal trwają i prawdopodobnie wynalazek będzie rozwijany.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!