Odzież żeglarska: w co warto zaopatrzyć się na rejs?

Wyjazd na żagle to zawsze wielka frajda i niezwykła przygoda. Wybierając się na rejs ze znajomymi, należy pamiętać o doborze odpowiedniego ekwipunku. Sprzęt, dzięki któremu będziemy bezpieczni, pomoże nam uniknąć przykrych niespodzianek na wodzie. Przy doborze ekwipunku, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej odzieży, a także butach żeglarskich. Jakie ubrania i dodatki wybrać, aby na pokładzie czuć się komfortowo? Oto niezbędnik żeglarza!

Zadbaj o wodoodporność – po pierwsze sztormiak!

Wypływając na jeziora bądź morze, przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość rzeczy nieprzemakalnych.  

Mimo, że żeglarstwo uznawane jest za formę rekreacji, uprawianie tego sportu to hartowanie ciała i ducha. Przestrzeganie zasad i dyscypliny na pokładzie wpływa na bezpieczeństwo załogantów.

Natomiast pogoda na jeziorze jest jeszcze bardziej zmienna niż w górach. W jednej chwili może zerwać się gwałtowny szkwał i burza. W takich sytuacjach - niezbędne jest posiadanie sztormiaka, który ochroni nas przed deszczem i wiatrem, co umożliwi prowadzenie jachtu.

Przy jego wyborze kierujmy się tym, aby był wykonany  z tkaniny umożliwiającej szybkie ześlizgiwanie się wody.

Jeżeli nasza przygoda z żaglami jest jednorazowa, bądź po prostu brakuje nam funduszy na sztormiak możemy go zastąpić porządnym płaszczem przeciwdeszczowym.

Należy zadbać, aby był on odpowiednio gruby i długi. Podczas pogodnych dni do zapewnienia ciepła powinna wystarczyć dobra kurtka wiatrówka. Pamiętajmy, aby posiadała odpowiednią odchylność, co zapewni nam komfort w czasie żeglugi.

Ciepła odzież żeglarska

Odzież, którą zabierzemy na rejs powinna posiadać trzy podstawowe cechy: wygoda, ochrona przed zimnem i wiatrem oraz łatwe utrzymanie w czystości.

Dlatego - na wyprawę po jeziorach zabieramy rzeczy ciepłe! Na pewno przydadzą się grube spodnie dresowe i bluzy. Pamiętajmy, że załoga podczas pływania siedzi lub wykonuje czynności związane z prowadzeniem jachtu. Na pokładzie nigdy się stoi, ponieważ moglibyśmy zasłonić sternikowi kurs bądź inny jacht czy statek.

Siedząc w kokpicie można szybko zmarznąć, dlatego tak ważne jest, żeby odzież żeglarska była ciepła. W momencie, kiedy jacht nie płynie z dużą szybkością a pogoda sprzyja podmuch jest dosyć silny, dlatego najlepiej jest mieć pod ręką kurtkę wiatrówkę.

Również kiedy na wodzie jest przysłowiowa flauta, podczas długiego siedzenia przyda się nam wspomniany wcześniej płaszcz przeciwdeszczowy, który położony na siedzeniu uchroni przed zimnem naszą pupę.  

Na pewno dobrze jest zaopatrzyć się w bawełniane podkoszulki z krótkim i długim rękawem. Wypierajmy się jeansów! Ograniczą one naszą zdolność ruchową, a w przypadku zamoknięcia będą długo schły.

Spodnie nadające się do żeglugi powinny być materiałowe, z dużymi kieszeniami  - tak aby można w nich było łatwo schować drobne części osprzętu żeglarskiego. Zabieramy spodnie, które dają się łatwo zsunąć w wodzie w razie wypadnięcia za burtę.

Buty żeglarskie

Przy doborze butów żeglarskich obowiązują nas takie same zasady, jak w przypadku pozostałej części garderoby. 

Muszą być przede wszystkim - praktyczne! Pod żadnym pretekstem nie nośmy na pokładzie klapek - grozi to szybką kontuzją. Wielu załogantów jest fanami chodzenia po jachcie boso. 

Ta praktyka jest równie niebezpieczna. Miejmy na uwadze, że żeglarstwo to wykonywanie wielu manewrów - momentami równoczesnych. 

Dodatkowo, na powierzchni jachtów jest dużo śrubek i wystających elementów. Chodzenie boso lub w klapach prowadzi do szybkiego skaleczenia. 

Jest to nieprzyjemny ból dla nas i  utrudnienie w żegludze, z tego względu, że pozostała część załogi musi działać w osłabieniu. Żeglarstwo to sport zespołowy! 

Zatem buty żeglarskie powinny być możliwie dobrze zabudowane, a także być miękkie, aby nie drapać pokładu. 

Obowiązkowo - muszą mieć dobrą przyczepność, co pozwoli uniknąć poślizgnięcia na mokrej powierzchni. 

Podczas cumowania przy brzegach i schodzenia z jachtu w ciągu dnia, niezbędne okazują się buty do wody, które chronią stopy przez kamieniami na dnie.

Podsumowanie

Odzież żeglarska załogi jachtu powinna być możliwie jak najbardziej jednolita. Jedynie okrycie, które ubieramy podczas złych warunków pogodowych, musi mieć duże widoczne odblaskowe elementy  (na przykład kaptur sztormiaka czy boki płaszcza przeciwdeszczowego).

Wyjątkiem jest wygląd żeglarzy po dobiciu do portu, gdzie każdy może pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, co jest wręcz mile widziane.