Nowoczesna kuchnia w twoim domu


Od kilku już lat nowoczesne projekty kuchni zawładnęły sercami Polaków. Pojawiają się w propozycjach architektów wnętrz, katalogach branżowych i na sklepowych wystawach. Widzimy je w domach przyjaciół, a także gdy włączamy telewizję i zasiadamy do ulubionego serialu. Nowoczesne przestrzenie równie dobrze prezentują się zarówno w przestronnych domach jednorodzinnych, jak i w innowacyjnych koncepcjach kawalerek. Jak urządzić nowoczesną kuchnię w swoim domu? O tym już za chwilę. Zostańcie z nami!

Projektowanie kuchni — jak to zrobić?

Chłodna elegancja czy energetyczny żywioł? Na co się zdecydować? Wśród wyrastających niczym grzyby po deszczu aranżacji łatwo się zgubić. Na szczęście jest na to sposób. 

Jeśli kolorowe kuchnie bardzo nam się podobają, miejmy to na uwadze podczas wybierania mebli do naszego wnętrza. Nie bójmy się koloru!  To właśnie na nim w dużej mierze opiera się nowoczesna kuchnia. 

Warto jedynie pamiętać, że lepiej, aby barwny motyw pojawiał się tylko na wybranych frontach, nie zaś na wszystkich szafkach — wówczas zyskamy lepsze rozłożenie akcentu kolorystycznego.

W tym samym celu wybraną mocną barwę szafek warto powtórzyć na drobnych dodatkach, na przykład rękawicach kuchennych, młynku do przypraw, blenderzeczajniku elektrycznym czy zastawie stołowej. Wówczas nowoczesna kuchnia sprawia wrażenie spójnej i dobrze przemyślanej całości.

Wśród istotnych wskazówek warto wspomnieć także o tym, że w nowoczesnych aranżacjach lepiej postawić na proste fronty. Są eleganckie i wprowadzają ład przestrzenny. Bardzo modne są te na wysoki połysk. 

Wyglądają efektownie i nowocześnie zarazem. Dobrze jeśli część szafek nie będzie zakryta ciemnym frontem, a zamiast niego pojawi się szkło. Doda to całej kompozycji lekkości i odrobiny nonszalancji.

Projektowanie kuchni — część dalsza

W nowoczesnych aranżacjach kuchni nie bójmy się ścian z szarego, niemalowanego betonu czy pokrytych kamienną elewacją. W zestawieniu z nasyconymi kolorami mebli i dodatków tak dobrane ściany będą wprowadzać estetyczną równowagę i umiar. 

Natomiast jeśli stawiamy na białe stonowane meble o prostej formie, możemy bardziej pobawić się kolorystyką ścian. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych kwadratowych płytek z fugami na rzecz szklanych płyt o dużej powierzchni. 

Dlatego też pomiędzy szafkami zamiast standardowej mozaiki warto zastosować przezroczystą płytę szklaną. Z powodzeniem ochroni ona ściany przed zabrudzeniami powstałymi w czasie gotowania. Ścianę pod spodem można pomalować na intensywny kolor i dodatkowo podświetlić panelem LED lub po prostu zastosować kolorowe szkło. 

Można postawić na przykład na nowoczesny motyw kwiatów. Wybrany wzór warto wówczas powtórzyć na wiszącej w kuchni lampie i szklanym wazonie. 

Szafki — białe czy kolorowe?

Choć hitem sezonu są szafki kuchenne z kolorowymi frontami, nie każdemu odpowiadają tego typu rozwiązania. Mają one tę zasadniczą wadę, że przeminą wraz z galopującą modą. Niełatwo będzie także szybko je zmienić, kiedy zwyczajnie nam się opatrzą i znudzą. 

Dla osób poszukujących większej stabilności we wzornictwie ciekawą alternatywą są białe błyszczące fronty mebli. Można je łączyć na różnorakie sposoby ze ścianami o intensywnych i nietypowych barwach, na przykład w kolorze czerwonego wina czy turkusu, tworząc w ten sposób jedyne w swoim rodzaju wnętrze. 

Kuchnia prezentuje się nowocześnie i elegancko, a co najważniejsze, w razie chęci zmiany, można łatwo zmodyfikować jej wygląd. Istnieje jeszcze jeden sposób na nowoczesne szafki w kuchni. 

Ciekawy efekt uzyskuje się w tym przypadku nie za sprawą koloru, lecz wzoru właśnie. Dla osób lubiących cieplejsze stylizacje i nieprzepadających za bielą w kuchni stworzono propozycje z szafkami o frontach z wyraźnym deseniem drewna. Są wykonane na wysoki połysk i w niczym nieprzypominają tych znanych ze stylu rustykalnego.

 

Bo liczy się detal

Wyglądu kuchni w nowoczesnym wydaniu dopełniają odpowiednie gatunki roślin. W tej roli szczególnie dobrze sprawdzą się hiacynt wodny, dracena czy kapturnica, choćby ze względu na to, że dobrze znoszą podwyższony poziom wilgotności, który w kuchni jest przecież nie do uniknięcia. 

Nowoczesna kuchnia stanowi dobrze zaaranżowaną całość, gdy znajdą się w niej baterie kranowe o oszczędnych kształtach i odcieniu chromowanego srebra. Podobnie rzecz ma się ze srebrnymi klamkami od drzwi, prostym karniszem czy uchwytami do szafek.

AGD

Do futurystycznych salonów kuchennych doskonale pasują przestronne, dwudrzwiowe lodówki. Występują nie tylko w surowej srebrnej kolorystyce, lecz także w odcieniu żywej czerwieni, zieleni czy fioletu. Wszystko polerowane na wysoki połysk. 

Surowy w swej formie okap, równie prosty ekspres do kawy i czajnik będą świetnym dopełnieniem kuchni z nowoczesnym designem. Dominująca paleta barw składa się tu ze srebra, ciemnego fioletu, nasyconej czerwieni i intensywnej soczystej zieleni. 

Radosne kolory są często stonowane dzięki białym ścianom. W większości projektów nowoczesnych kuchni dobrze sprawdzi się też jasna podłoga. W niektórych współczesnych aranżacjach zamiast stonowanych kolorów sięga się po wyrafinowaną czerń. 

Podobnie jak we wcześniejszych elementach, także tu zgodnie z trendami wszystko ma być na wysoki połysk. Wybierając płytki lub blat kuchenny w niebanalnej barwie czerni, pamiętajmy, że bezlitośnie uwydatni ona wszelkiego typu pyłki, kurz i zarysowania. Warto więc utrzymywać taką kuchnię w należytym porządku.

Oświetlenie

W tej kwestii nowoczesne aranżacje cechuje naprawdę duża dowolność. Wiele osób wybiera oświetlenie punktowe typu LED w formie oszczędnie wyglądających kwadratowych lub okrągłych oprawek o matowym — srebrnym lub czarnym — wykończeniu. 

Dla innych takie rozwiązanie nie jest wystarczające. Wolą sięgać po lampy o kulistych czaszach, wiszące tuż nad stołem lub wyspą. W nowoczesnych aranżacjach dobrze wyglądają lampy pojedyncze, a także zawieszone nad dużym stołem w układzie trzech lub nawet pięciu identycznych egzemplarzy, tworząc w ten sposób dobrze oświetloną i ciekawie urządzoną przestrzeń.

Kuchnia z wyspą

Choć nowoczesna kuchnia z wyspą jest niesamowicie efektowna i stanowi obiekt marzeń niejednej pani domu, nie będzie niestety sprawdzać się w każdym wnętrzu. Na pewno powinny zrezygnować z niej posiadaczki małych i wąskich pomieszczeń. 

Aby móc w pełni wyeksponować walory kuchni z wyspą, niezbędna jest przestrzeń. Szczęśliwi inwestorzy mogący sobie pozwolić na przestronną kuchnię już na etapie projektu architektonicznego powinni zaplanować optymalny układ sprzętu kuchennego. 

Pamiętajmy, że jeśli planujemy zamontować w wyspie zlewozmywak, musimy wykonać niezbędne przyłącza, takie jak doprowadzenie wody czy jej odpływ.

Podobnie rzecz ma się z zawieszeniem lampy tuż nad blatem wyspy. Instalacja elektryczna będzie niezbędna, jeśli kuchnia z wyspą ma pełnić również funkcję miejsca do pracy lub domowego barku. 

W przypadku gdy wyspa stanowi granicę między otwartą kuchnią a salonem, dobrze jeśli od strony wypoczynkowej będzie nieco wyższa. Z jednej strony takie rozwiązanie zapewni większy komfort osobie gotującej, z drugiej — nie będzie narażać gości przebywających w salonie na widok stosu brudnych naczyń.

Świadomość tego, jaką przestrzeń chcemy stworzyć, mądre projektowanie kuchni, uwzględniające niezbędne instalacje i na końcu solidne wykonawstwo — te trzy elementy stanowią klucz do stworzenia kuchni naszych marzeń.

Podobne artykuły