Nowy kurs na prawo jazdy — pomoce naukowe

W ostatnich latach osoby uczęszczające na kursy prawa jazdy nie miały łatwego życia. Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów i zasad wydawania dokumentów, a już niebawem czeka nas kolejna modyfikacja prawa. Dlatego osoby, które chcą zdobyć uprawnienia kierowcy, powinny się spieszyć. Sprawdźmy, jakie pomoce naukowe mogą ułatwić edukację.
zdjęcie: Henryk Borawski / commons.wikimedia.org
Jeszcze niedawno nowe prawo jazdy było wiodącym tematem w środkach masowego przekazu, a już wkrótce sprawa powróci, ponieważ czekają nas kolejne zmiany w prawie. W tej sytuacji osoby planujące zapisać się na kurs prawa jazdy mogą czuć się zagubione, tym bardziej że uzyskanie uprawnień kierowcy w Polsce nie jest wcale ani łatwe, ani tanie. Duży wpływ na to ma także jakość szkolenia. Według ogólnopolskich statystyk w niektórych ośrodkach szkolenia kierowców zdają tylko 2 osoby na 10, ale są także szkoły, w których zdawalność kursantów wynosi 60%. Oznacza to, że do egzaminu warto solidnie się przygotować, tym bardziej że na kandydata na kierowcę czekają nie tylko testy na prawo jazdy, lecz także egzamin praktyczny. Przy okazji warto się pospieszyć, ponieważ od 2017 roku przepisy będą  bardziej rygorystyczne.

Nowe prawo jazdy — co się zmieni w 2017 roku?

Tak naprawdę pierwotnie zmiana przepisów miała wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku, jednak ze względu na opóźnienia we wdrażaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) reforma została przesunięta w czasie. Dopiero od 2017 roku kursy na prawo jazdy będą odbywały się według nowych zasad.

Co prawda nie zmieni się sam egzamin i pytania na prawo jazdy, ale za to zostaną wprowadzone dodatkowe obowiązkowe kursy doszkalające. Przede wszystkim każdy, kto uzyska uprawnienia kategorii B, otrzyma prawo jazdy na okres próbny, który będzie obowiązywał przez 2 lata. W tym czasie kierowca będzie podlegał pewnym ograniczeniom i obowiązkom. Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem trzeba będzie zaliczyć teoretyczny doszkalający kurs na prawo jazdy w wymiarze 2 godzin, zorganizowany przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD). W tym czasie trzeba będzie także odbyć godzinne zajęcia praktyczne w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.
Niestety, jak wspomnieliśmy, prawo jazdy według nowych zasad oznacza wiele ograniczeń dla świeżo upieczonego kierowcy. Będą one dotyczyły głównie dopuszczalnych prędkości. Nawet jeśli znaki będą umożliwiały szybszą jazdę, młody stażem kierowca przez pierwsze 8 miesięcy nie będzie mógł przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie. Poza tym nowe prawo jazdy będzie oznaczało także zakaz otwierania działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu przez 8 miesięcy od otrzymania uprawnień kierowcy. Trzeba też będzie pamiętać, że okres próbny może zostać przedłużony przez starostę, jeśli w jego trakcie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, a gdy stanie się to trzy razy (ewentualnie jedno przestępstwo drogowe), wtedy będzie można w ogóle stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Dlatego aby uniknąć takich niedogodności, warto jak najszybciej zapisać się na kurs i przyłożyć się do nauki.

Kurs na prawo jazdy — jakie pomoce naukowe wybrać?

W konsekwencji zmian, jakie zostały wprowadzone 1 stycznia 2015 roku, nie trzeba już uczęszczać na zajęcia teoretyczne w szkołach jazdy. Oznacza to, że można skupić się tylko na praktycznej stronie prowadzenia pojazdów i w ten sposób zaliczyć kurs na prawo jazdy. Warto jednak dokształcać się na zajęciach teoretycznych, szczególnie jeśli wiemy, że są prowadzone na wysokim poziomie i w ciekawej formie.

Niestety nie wszyscy mają czas, aby szkolenie na prawo jazdy uzupełniać także  zajęciami teoretycznymi prowadzonymi przez szkoły jazdy. Praca, a czasami zajęcia w szkole lub na studiach nierzadko temu przeszkadzają. W tej sytuacji warto uczyć się teorii we własnym zakresie, by potem bez problemu zdać testy na prawo jazdy. Naukę teorii można skutecznie wspomóc różnymi pomocami naukowymi. Duże możliwości w tym zakresie daje przede wszystkim internet. Zamiast uczestniczyć w zajęciach teoretycznych w szkołach jazdy, można zdecydować się na ukończenie kursu w systemie e-learningu, gdy będziemy mieli na to czas. W sieci można znaleźć wiele takich kursów o różnym stopniu rozbudowania. Ich dużą zaletą jest nie tylko to, że można w nich uczestniczyć praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu, lecz także fakt, że tego typu zajęcia często wzbogacane są o elementy multimedialne i interaktywne, ułatwiające przyswajanie wiedzy.

Ponadto warto też zaopatrzyć się w odpowiednie książki, np. praktyczne przewodniki dla kierowców. Obowiązkową pozycją jest także Kodeks drogowy. Można też zakupić różne multimedialne pomoce do nauki teorii na płytach DVD. Oczywiście, jeśli ktoś chce zdążyć przed nowym rokiem, kiedy to pojawią się ograniczenia związane z nowym prawem jazdy, powinien koniecznie zdobyć także zestawy testów, jakie czekają go na egzaminie w WORD-zie. Pytania dostępne są zarówno w formie drukowanej, jak i multimedialnej, ponadto można je znaleźć w różnych serwisach internetowych dotyczących tematyki prawa jazdy.

Testy na prawo jazdy i egzamin praktyczny

Na koniec warto jeszcze poświęcić kilka słów temu, jak wygląda obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy oraz egzamin praktyczny. Wszystko zaczyna się od zdawania testów. Warto jednak przypomnieć, że konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest za pomocą systemu teleinformatycznego. Każdy z kandydatów na kierowcę musi zaliczyć testy na prawo jazdy, w których pytania są wybierane losowo. Należy rozwiązać 32 zadania, z czego 20 to pytania z wiedzy podstawowej, a 12 dotyczy wiedzy specjalistycznej. Test egzaminacyjny trwa 25 minut. Jeśli kandydat na kierowcę zdaję egzamin na więcej niż jedną kategorię, dla każdej z nich doliczane jest dodatkowe 25 minut. Pytania są jednokrotnego wyboru i mogą być też ilustrowane klipami filmowymi lub zdjęciami. Żeby zdać część teoretyczną egzaminu, należy zdobyć co najmniej 68 punków na 74 możliwych.
Po zaliczeniu testów przychodzi czas na egzamin praktyczny, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich realizowana jest na placu manewrowym. Na zdających czekają tam takie zadania, jak sprawdzenie stanu technicznego samochodu przed jazdą, parkowanie skośne, prostopadłe i równoległe, ruszanie na wzniesieniu, slalom wolny i szybki, omijanie przeszkody i jazda po łuku. Potem egzamin praktyczny przenosi się na ulice publiczne, na których odbywa się normalny ruch. Tutaj zdający będzie musiał nie tylko wykorzystać w praktyce to, czego nauczył się, jeżdżąc z instruktorem, lecz także wykazać się znajomością przepisów o ruchu drogowym.

Jak wspomnieliśmy, co prawda nowe prawo jazdy w 2017 roku będzie zdawane według takich samych jak obecnie reguł, jednak uciążliwa może być nie tylko konieczność obowiązkowego dokształcania się na własny koszt, lecz także inne wspomniane przez nas ograniczenia. Żeby ich uniknąć, warto już teraz zapisać się na kurs. Życzymy powodzenia na egzaminie!

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły