Data modyfikacji:

Obcinanie pazurów u psa. Jak obciąć psu pazury?

Cążki czy nożyczki do obcinania psich pazurów? Jak obciąć pazury psu? Sprawdź, jakie narzędzia są najlepsze do przycinania pazurów czworonogom. Poznaj bezpieczną technikę obcinania pazurów u psa.

obcinanie pazurów psu

Czy obcinanie pazurów u psa jest konieczne?

Jako odpowiedzialny właściciel czworonoga, musisz wiedzieć, jak dbać o psa. Do twoich zadań należy m.in. obcinanie pazurów psu.

Pazury psów są niewysuwalne (w przeciwieństwie do kocich) i rosną na długość. Czworonogi ścierają je w sposób naturalny, chodząc po twardych powierzchniach. Niestety, psy domowe coraz więcej czasu spędzają w domu – na miękkich podłożach, a na spacerach chodzą po trawie, dlatego ich pazury nie mają możliwości się zetrzeć w sposób prawidłowy.

Zbyt długie pazury u psa to nie tylko problem estetyczny. Są przyczyną nieprawidłowej postawy ciała pupila, zarówno podczas stania, jak i podczas poruszania się. Prowadzi to do nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów kończyn, schorzeń kręgosłupa i zaburzonej pracy mięśni szkieletowych.

Ponadto długie pazury mają tendencję do zawijania się. Mogą wbijać się w skórę psa, co powoduje nie tylko dyskomfort, ale też ból. Taki pazur będzie rósł dalej, penetrując opuszkę palcową jeszcze głębiej. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który nie tylko przytnie pazury, ale też zaopatrzy powstałą ranę.

Jak często obcinać psu pazury?

Psie pazury należy obcinać w razie potrzeby – zazwyczaj co około 2 tygodnie, ale nie jest to regułą, bo szybkość wzrostu pazurów to kwestia indywidualna. Niektórym psom pazury rosną szybciej, innym wolniej i jest to jak najbardziej normalne.

Możesz w prosty i szybki sposób rozpoznać, kiedy należy już je podciąć – wystarczy ich posłuchać. Brzmi trochę dziwnie, prawda? Wbrew pozorom to bardzo dobry sposób.

Słuchaj, gdy pies chodzi po chodniku lub asfalcie. Jeśli nic nie usłyszysz, oznacza to, że jego pazury mają odpowiednią długość. Jeśli usłyszysz charakterystyczne klikanie, które zgrywa się w czasie ze stąpaniem psa po nawierzchni, oznacza to, że jego pazury są już za długie i należy je przyciąć.

Narzędzia do przycinania pazurów psa:

  • nożyczki dla psa,
  • obcinaczki dla psa,
  • cążki dla psa,
  • gilotynka dla psa,
  • szlifierka dla psa,
  • pilnik dla psa,
  • proszek tamujący sączącą się krew.

Jakie narzędzie do obcinania pazurów u psa jest najlepsze?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. To w dużej mierze zależy od jakości jego wykonania i twoich preferencji. Ostrze, które przycina pazur, zawsze powinno być ostre. Jeśli będziesz używać tępego narzędzia, to będziesz miażdżył pazury, zamiast je skracać, a to może zakończyć się pęknięciem płytki.

Rozmiar urządzenia powinien być dobrany do wielkości pazurów twojego psa. Jeśli masz w domu psy różnej wielkości, które mają pazury różnej średnicy, to należy kupić urządzenia w dwóch rozmiarach.

Podstawowym narzędziem do obcinania pazurów u psa jest gilotynka, cążki, specjalne nożyczki lub obcinaczki. Sposób ich działania jest bardzo podobny.

Możesz też zaopatrzyć się w szlifierkę (automatyczną lub analogową) lub pilnik do pazurów dla psa. Te narzędzia służą do wyrównywania powierzchni przyciętych pazurów i usuwania ostrych końców. Nie są niezbędne, ale często się przydają.

Dla niedoświadczonych opiekunów, którzy czują się jeszcze niepewnie, doskonałym narzędziem mogą się okazać cążki do pazurów psa z czujnikiem. Wbudowana czujka pokazuje ci trzy kolory: czerwony, pomarańczowy lub zielony. Czerwony oznacza, że pazura nie wolno już przycinać, pomarańczowy informuje o tym, że zbliżasz się do części żywej pazura i powinieneś uważać, a zielony oznacza, że możesz śmiało przyciąć pazur.

Produktem, który sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych – gdy przytniesz pazur za bardzo – jest proszek, który tamuje sączącą się krew. Wystarczy nanieść jego niewielką ilość, np. za pomocą patyczka kosmetycznego, na krwawiący pazur, i już! Po wszystkim. Pazur od razu przestanie krwawić. Proszek do tamowania krwawienia dostaniesz w przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych, także tych internetowych.

Jak obcinać psu pazury? Technika obcinania pazurów u psa

Oceń twardość pazurów pupila przez ich obmacanie. Jeśli wydają się być bardzo twarde, możesz je wcześniej namoczyć w wodzie lub przyciąć je po spacerze w deszczu. Wilgoć nieco zmiękczy płytkę, dzięki czemu będzie ci szło o wiele lepiej.

Poproś drugą osobę o przytrzymanie psa. Weź narzędzie do ręki. Ustaw je w taki sposób, aby obcinać pazury od dołu do góry. Ścinaj je stopniowo, po około 2-3 milimetry. Staraj się wykonywać szybkie i pewne cięcia, nie przedłużaj niepotrzebnie momentu obcinania. Pewne i szybkie cięcie zapewnia jednolitą i ostrą linię cięcia.

Przycinaj pazur tak długo, aż na środku jego przekroju pojawi się owalna struktura. To znak, że zbliżasz się do części żywej, której uszkodzenie może skutkować krwawieniem.

Jak uspokoić psa, który nie daje sobie obciąć pazurów? Warto czasem odpuścić, jeśli pies bardzo się wyrywa. Nie obcinaj wszystkich pazurów na siłę. Kolejną próbę przycięcia pazurów możesz podjąć za kilka godzin lub nawet za kilka dni. Nie poddawaj się i nie rezygnuj.

Co robić, gdy pies nie daje sobie obciąć pazurów?

Pies nie może mieć za długich pazurów. Jeśli nie ściera ich dostatecznie, konieczne jest ich ręczne przycinanie w domu lub w gabinecie weterynaryjnym.

Obcinanie pazurów psu jest prostą czynnością, ale nie każdy czuje się na siłach, by zrobić to samodzielnie w domu i jest to jak najbardziej w porządku. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc innego domownika lub umówić się na obcięcie pazurów w placówce weterynaryjnej.

Pies nie daje sobie obciąć pazurów? Wówczas lekarz weterynarii lub technik weterynarii zrobi to szybko, by nie stresować pupila, i w bezpieczny sposób.

Autorka: Natalia Ciszewska