Oczko wodne w ogrodzie -dobry czy zły pomysł?


Jeśli wasz ogród wydaje wam się mało atrakcyjny i zastanawiacie się, co w nim zmienić, aby było ciekawie i bajecznie, to oczko wodne jest idealnym pomysłem!

Nic tak nie przykuwa wzroku w ogrodzie, jak oczko wodne. Wraz z bujną roślinnością wokół niesamowicie zdobi przestrzeń ogrodową. Działa uspokajająco i można się przy nim zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Oczko wodne jest doskonałym miejscem do spędzania upalnych dni, bo ma działanie orzeźwiająco-kojące. Poprawia także mikroklimat naszego ogrodu i zwiększa jego wilgotność, co sprzyja wielu roślinom.

Każdy posiadacz ogrodu powinien zastanowić się nad instalacją oczka wodnego, jeśli chce wpuścić do swojego ogrodu nieco fantazji i egzotyki. To doskonały sposób na to, by z dumą móc zapraszać do niego gości. Jakie oczko wodne sprawdzi się w waszym ogrodzie? Pomożemy. Nie będziecie żałować!

Oczko wodne

Zakładanie oczek wodnych w ogrodzie jest niezwykle popularne i nie ma się co dziwić. Dla wielu posiadaczy ogrodów stają się one oczkiem w głowie i pasją na całe życie.

Posiadanie oczka wodnego ma wiele zalet, a niektórzy nie są w stanie sobie wyobrazić, by mogło go zabraknąć. 

Oczko wodne jest oryginalną ozdobą ogrodu. Idealnie zaprojektowane daje niepowtarzalny efekt, zmieniając się wraz z porami roku. Powietrze w ogrodzie jest lepiej nawilżone, co korzystnie wpływa na zdrowie osób chorujących na astmę czy alergików. 

Pomaga rozwijać się roślinom ogrodowym, dzięki czemu szybciej i okazalej rosną. Delektowanie się oczkiem wodnym poprawia stan psychiczny człowieka, wycisza, uspokaja i relaksuje. Dzięki niemu szybciej się regenerujemy. 

Oczko wodne w ogrodzie rozwija także naszą kreatywność! Już samo jego projektowanie wyzwala pasję tworzenia. Dzięki temu, że możemy je modyfikować i poprawiać, zwiększa się nasza aktywność fizyczna.

Oczko wodne to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w podwodny świat fauny i flory. 
Potrafi zwiększyć zainteresowanie przyrodą nawet najbardziej sceptycznych. Nie obawiajmy się nadmiaru obowiązków w ogrodzie, bo pielęgnacja umiejętnie i prawidłowo założonego oczka wodnego ogranicza się do karmienia ryb, o ile się na takowe zdecydujemy, i wymiany niewielkiej ilości wody raz na kilka tygodni.

Ogród z oczkiem wodnym

Ogród z oczkiem wodnym jest niezwykle fantazyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Żeby dobrze się ono prezentowało, warto przemyśleć jego miejsce, najbliższe otoczenie i rośliny, jakie wokół niego posadzimy. 

A może martwicie się, że wasz ogród nie jest wystarczająco duży, by zmieścić w nim taką atrakcję? Bez obaw. Oczko wodne można z powodzeniem zakładać w ogrodach średniej wielkości. 

Jeżeli planujecie ogród z oczkiem wodnym, pamiętajcie, by nie umieszczać go w odległym, trudno dostępnym miejscu. Bardziej będzie nas cieszyło, jeśli zainstalujemy je w pobliżu miejsca, w którym najlepiej nam się wypoczywa, np. blisko tarasu czy altanki. Wtedy będziemy mogli czerpać z niego więcej korzyści.

 Z pewnością nie można zakładać oczka wodnego tam, gdzie przebiegają w ziemi różnego rodzaju instalacje: kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa, elektryczna czy telefoniczna. Niewłaściwym miejscem będzie też bliskie sąsiedztwo drzew i dużych krzewów liściastych, bo ich korzenie mogą utrudnić budowę i użytkowanie oczka w przyszłości. 

Oczko wodne w ogrodzie to genialny pomysł na wyeksponowanie ciekawych okazów roślinnych, które uwielbiają wilgoć. 

Rośliny stanowią jego główną ozdobę. Co ważne, pomagają zachować w nim równowagę biologiczną. Dotleniają, osłaniają ryby i dają cień, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem. 

Przy komponowaniu roślin pamiętajcie, że dobrze jest nie sadzić ich w nadmiarze. Najlepiej, by 1/3 lustra wody była wolna od roślin. To ułatwia korzystanie z oczka wodnego oraz jego pielęgnację. Ogród z oczkiem wodnym daje ogromne możliwości i sporo satysfakcji!

Jakie oczko wodne?

Dobrą wiadomością, zwłaszcza dla tych, którzy lubią sami tworzyć oryginalne rzeczy, jest to, że oczko wodne z powodzeniem można założyć samodzielnie. 

Wystarczy, że zaopatrzymy się w niezbędne wyposażenie, zaczynając od materiałów uszczelniających dno oczka, a na roślinach i rybach kończąc. 

To, jakie oczko wodne zainstalujecie, zależy tylko od waszych preferencji. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca, jakie możemy na oczko przeznaczyć, oraz wytyczne, których warto się trzymać, by cieszyć się nim przez długie lata. 

Wielkość oczka wodnego będzie zależała od wielkości ogrodu oraz od tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego założenie i pielęgnację. Co ciekawe, ilość prac związanych z pielęgnacją jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości oczka wodnego. 

Większy i głębszy zbiornik daje możliwość wytworzenia naturalnej równowagi biologicznej, a samooczyszczanie zachodzi znacznie łatwiej. Mniejsze i płytsze niecki szybciej się nagrzewają, więc trzeba częściej kontrolować stan czystości oczka. 

Zalecana minimalna powierzchnia oczka wodnego to ok. 10‒15 m2, z głębokością minimum 1 metra. Są to wymiary, które na długo pozwolą utrzymać oczko w czystości, a mróz nie spowoduje żadnych uszkodzeń roślin czy śnięcia ryb. Oczywiście nie każdy decyduje się na ryby, wtedy oczko może być znacznie płytsze, od 40 cm wzwyż. 

Jeśli chodzi o kształt oczka wodnego, to panuje tu pełna dowolność. Wszystko zależy od waszej fantazji.

Dobrze jeśli weźmiemy pod uwagę styl ogrodu i domu, wtedy oczko nienagannie dopełni całą kompozycję. Geometryczne kształty oczek najlepiej komponują się z nowoczesną architekturą i minimalizmem w ogrodzie.

Nieregularne, opływowe kształty (tzw. „nerki") efektowniej sprawdzą się przy tradycyjnej zabudowie. Przygotowanie niecki pod oczko wodne to wyprofilowanie dna, ścianek bocznych i brzegów zbiornika.

Wykop powinien być nieco większy od samego oczka. Na ścianach możemy wyciąć tarasowe półki, na których będziemy mogli zaaranżować kompozycje roślinne.

Brzegi oczka powinny być łagodnie wyprofilowane. Jeśli wiecie już, jakie oczko wodne chcecie mieć w swoim ogrodzie, ważne, by wyposażyć je w odpowiednie materiały uszczelniające, które bez problemu kupimy w sklepie ogrodniczym, takie jak:

- folia z polichlorku winylu (PVC) — jest tania i bardzo wytrzymała na uszkodzenia, żywotna nawet do 20 lat, jest bardzo elastyczna, można ją dostosować do każdego rozmiaru zbiornika, w ofercie jest dostępnych sporo jej grubości i szerokości;

- folia z polietylenu (PE) — jej wytrzymałość jest znacznie słabsza, nadaje się głównie do łatania dziur i przecieków;

- wykładzina z kauczuku syntetycznego (EPDM) — zalecana głównie do głębszych zbiorników, nie jest tania, ale daje gwarancję szczelności na kilkadziesiąt lat, jest wyjątkowo trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV, przy budowie oczka wodnego niezbędne są także specjalne taśmy i kleje do sklejania folii i wykładziny;

- Glina — to naturalny materiał uszczelniający. Może być sypka, suszona lub zmielona, a na końcu zasypuje się ją żwirem;

- Mata bentonitowa — nie przesiąka i nie ulega zniszczeniu przez kilkadziesiąt lat

Oczko wodne ma wiele zalet, oprócz posiadania niebywałych walorów dekoracyjnych działa odprężająco i uspokajająco.

Oczko wodne w ogrodzie i jego pielęgnacja daje ogromną satysfakcję i może stać się pasjonującym hobby.

Jeśli wiecie już, jakie oczko wodne będzie spektakularnie prezentowało się w waszym ogrodzie, nie czekajcie z jego założeniem. Do dzieła! 


jak odstraszyć jaskółki

Jak odstraszyć jaskółki?

2021-09-16
Jaskółki od wieków bytują w pobliżu ludzkich siedzib. Obecność ptaków jest dość uciążliwa. Jaskółki brudzą elewację, futryny okienne i balkony odchodami, które są trudne do usunięcia. Jak odstraszyć jaskółki? Jak pozbyć się przykrego problemu bez szkodzenia zwierzętom?
śnieg

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

2021-09-11
Nie tylko od wiosny do jesieni należy dbać o ogród, bowiem nawet w zimie należy wykonać wiele prac, choć wiele zależy od warunków pogodowych i tego, jakie prace zaniedbało się we wcześniejszych miesiącach. Jak zatem z punktu widzenia ogrodnika powinien wyglądać grudzień w ogrodzie. Jakie prace należy, a jakie warto wykonać? Poznajcie kalendarz ogrodnika na ten miesiąc i zadbajcie o swój skrawek zieleni.
rozdrabniacz do gałęzi

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać?

2021-09-02
Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zakupem właściwych urządzeń do swojego ogrodu i nie wiesz, jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie dla Ciebie właściwym wyborem? Na szczęście przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, na łamach którego podpowiadamy, na co w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać dobry rozdrabniacz do gałęzi, który jest urządzeniem niezbędnym w trakcie pracy w ogrodzie przez cały rok. Jego wykorzystanie pomaga w utrzymaniu porządku na terenie i ułatwia codzienną pracę.
jaki nawóz pod warzywa

Jaki nawóz pod warzywa wybrać? Poradnik

2021-09-02
Jaki nawóz pod warzywa zastosować wiosną, a jaki jesienią? To pytanie zadają sobie działkowicze, a także posiadacze prywatnych ogródków z warzywami. Nawóz ma za zadanie dostarczyć roślinom niezbędne składniki pokarmowe – wiosną sprzyja szybkiemu rozwojowi liści i kwiatów, natomiast jesienią przygotowuje do kolejnego sezonu. Niniejszy artykuł pomoże w wyborze najlepszego nawozu pod warzywa.