Zakładanie oczek wodnych w ogrodzie jest niezwykle popularne i nie ma się co dziwić. Dla wielu posiadaczy ogrodów stają się one oczkiem w głowie i pasją na całe życie.
Posiadanie oczka wodnego ma wiele zalet, a niektórzy nie są w stanie sobie wyobrazić, by mogło go zabraknąć.
Oczko wodne jest oryginalną ozdobą ogrodu. Idealnie zaprojektowane daje niepowtarzalny efekt, zmieniając się wraz z porami roku. Powietrze w ogrodzie jest lepiej nawilżone, co korzystnie wpływa na zdrowie osób chorujących na astmę czy alergików.
Pomaga rozwijać się roślinom ogrodowym, dzięki czemu szybciej i okazalej rosną. Delektowanie się oczkiem wodnym poprawia stan psychiczny człowieka, wycisza, uspokaja i relaksuje. Dzięki niemu szybciej się regenerujemy.
Oczko wodne w ogrodzie rozwija także naszą kreatywność! Już samo jego projektowanie wyzwala pasję tworzenia. Dzięki temu, że możemy je modyfikować i poprawiać, zwiększa się nasza aktywność fizyczna.
Ogród z oczkiem wodnym jest niezwykle fantazyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Żeby dobrze się ono prezentowało, warto przemyśleć jego miejsce, najbliższe otoczenie i rośliny, jakie wokół niego posadzimy.
A może martwicie się, że wasz ogród nie jest wystarczająco duży, by zmieścić w nim taką atrakcję? Bez obaw. Oczko wodne można z powodzeniem zakładać w ogrodach średniej wielkości.
Jeżeli planujecie ogród z oczkiem wodnym, pamiętajcie, by nie umieszczać go w odległym, trudno dostępnym miejscu. Bardziej będzie nas cieszyło, jeśli zainstalujemy je w pobliżu miejsca, w którym najlepiej nam się wypoczywa, np. blisko tarasu czy altanki. Wtedy będziemy mogli czerpać z niego więcej korzyści.
Z pewnością nie można zakładać oczka wodnego tam, gdzie przebiegają w ziemi różnego rodzaju instalacje: kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa, elektryczna czy telefoniczna. Niewłaściwym miejscem będzie też bliskie sąsiedztwo drzew i dużych krzewów liściastych, bo ich korzenie mogą utrudnić budowę i użytkowanie oczka w przyszłości.
Oczko wodne w ogrodzie to genialny pomysł na wyeksponowanie ciekawych okazów roślinnych, które uwielbiają wilgoć.
Rośliny stanowią jego główną ozdobę. Co ważne, pomagają zachować w nim równowagę biologiczną. Dotleniają, osłaniają ryby i dają cień, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem.
Przy komponowaniu roślin pamiętajcie, że dobrze jest nie sadzić ich w nadmiarze. Najlepiej, by 1/3 lustra wody była wolna od roślin. To ułatwia korzystanie z oczka wodnego oraz jego pielęgnację. Ogród z oczkiem wodnym daje ogromne możliwości i sporo satysfakcji!
Dobrą wiadomością, zwłaszcza dla tych, którzy lubią sami tworzyć oryginalne rzeczy, jest to, że oczko wodne z powodzeniem można założyć samodzielnie.
Wystarczy, że zaopatrzymy się w niezbędne wyposażenie, zaczynając od materiałów uszczelniających dno oczka, a na roślinach i rybach kończąc.
To, jakie oczko wodne zainstalujecie, zależy tylko od waszych preferencji. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę ilość miejsca, jakie możemy na oczko przeznaczyć, oraz wytyczne, których warto się trzymać, by cieszyć się nim przez długie lata.
Wielkość oczka wodnego będzie zależała od wielkości ogrodu oraz od tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego założenie i pielęgnację. Co ciekawe, ilość prac związanych z pielęgnacją jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości oczka wodnego.
Większy i głębszy zbiornik daje możliwość wytworzenia naturalnej równowagi biologicznej, a samooczyszczanie zachodzi znacznie łatwiej. Mniejsze i płytsze niecki szybciej się nagrzewają, więc trzeba częściej kontrolować stan czystości oczka.
Zalecana minimalna powierzchnia oczka wodnego to ok. 10‒15 m2, z głębokością minimum 1 metra. Są to wymiary, które na długo pozwolą utrzymać oczko w czystości, a mróz nie spowoduje żadnych uszkodzeń roślin czy śnięcia ryb. Oczywiście nie każdy decyduje się na ryby, wtedy oczko może być znacznie płytsze, od 40 cm wzwyż.
Jeśli chodzi o kształt oczka wodnego, to panuje tu pełna
dowolność. Wszystko zależy od waszej fantazji.
Dobrze jeśli weźmiemy pod uwagę styl ogrodu i domu, wtedy
oczko nienagannie dopełni całą kompozycję. Geometryczne kształty oczek
najlepiej komponują się z nowoczesną architekturą i minimalizmem w ogrodzie.
Nieregularne, opływowe kształty (tzw. „nerki") efektowniej
sprawdzą się przy tradycyjnej zabudowie. Przygotowanie niecki pod oczko wodne
to wyprofilowanie dna, ścianek bocznych i brzegów zbiornika.
Wykop powinien być nieco większy od samego oczka. Na ścianach możemy wyciąć tarasowe półki, na których będziemy mogli zaaranżować kompozycje roślinne.
Brzegi oczka powinny być łagodnie wyprofilowane. Jeśli
wiecie już, jakie oczko wodne chcecie mieć w swoim ogrodzie, ważne, by
wyposażyć je w odpowiednie materiały uszczelniające, które bez problemu kupimy
w sklepie ogrodniczym, takie jak:
- folia z polichlorku winylu (PVC) — jest tania i bardzo wytrzymała na
uszkodzenia, żywotna nawet do 20 lat, jest bardzo elastyczna, można ją
dostosować do każdego rozmiaru zbiornika, w ofercie jest dostępnych sporo jej
grubości i szerokości;
- folia z polietylenu (PE) — jej wytrzymałość jest znacznie
słabsza, nadaje się głównie do łatania dziur i przecieków;
- wykładzina z kauczuku syntetycznego (EPDM) — zalecana głównie do głębszych
zbiorników, nie jest tania, ale daje gwarancję szczelności na kilkadziesiąt
lat, jest wyjątkowo trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i
promieniowanie UV, przy budowie oczka wodnego niezbędne są także specjalne
taśmy i kleje do sklejania folii i wykładziny;
- Glina — to naturalny materiał uszczelniający. Może być
sypka, suszona lub zmielona, a na końcu zasypuje się ją żwirem;
- Mata bentonitowa — nie przesiąka i nie ulega zniszczeniu
przez kilkadziesiąt lat