Data modyfikacji:

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: ranking top 10

Zakup dobrego oczyszczacza powietrza to spory wydatek, ale jest to inwestycja we własne zdrowie. Jaki oczyszczacz powierza wybrać? Oto ranking top 10 oczyszczaczy powietrza z filtrem nawilżającym.
oczyszczacz powietrza ranking

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem: ranking

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Problem smogu w Polsce jest poważny. Zanieczyszczenie powietrza cząstkami PM2,5 w niektórych miastach jest zimą kilkunastokrotnie wyższe niż maksymalny dopuszczalny poziom. Główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie domów jednorodzinnych i kamienic kotłami przestarzałego typu, tzw. kopciuchami. Problem wynika też z używania złej jakości opału, zabudowywania naturalnych korytarzy przewietrzających miasta oraz palenia śmieciami.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że aż 12% wszystkich zgonów rocznie jest spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Dane te nie uwzględniają wielu chorób dróg oddechowych, z którymi borykają się Polacy na co dzień. Choć mogłoby się wydawać, że smog jest nieodłącznym towarzyszem zimy, dane WHO wskazują, że inne kraje lepiej radzą sobie z problemem. Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. A warto wiedzieć, że na wsiach bywa jeszcze gorzej, nawet tuż pod lasem.
Argumentów zachęcających do zakupu oczyszczacza powietrza jest jednak więcej. Z jego zalet mogą skorzystać także osoby palące papierosy, właściciele zwierząt oraz alergicy. Oczyszczacz powietrza poradzi sobie też z wieloma innymi zanieczyszczeniami, które negatywnie wpływają na zdrowie. Oddychanie czystym powietrzem zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zmniejsza stany zapalne organizmu, a także obniża ciśnienie kurczowe i rozkurczowe krwi. O tym, że jest przyjemniejsze i nie powoduje dyskomfortu, nie trzeba wspominać.

Rodzaje filtrów powietrza

O skuteczności oczyszczacza decyduje w głównej mierze zastosowany filtr. Najczęściej można się spotkać z filtrami HEPA wzbogaconymi o filtry węglowe. Jakie rodzaje filtrów znajdziesz w oczyszczaczach powietrza i czym się charakteryzują?

 • Filtr HEPA – filtry HEPA-13 są w stanie wychwycić aż 99,97% zanieczyszczeń pochodzenia niegazowego, czyli kurz, bakterie, grzyby, sierść, pyłki czy pierwotniaki. Zniweluje zarówno smog (w tym najgroźniejsze cząsteczki PM2,5), jak i dym papierosowy lub ten wydobywający się z kominka.
 • Filtr węglowy – benzopireny i benzo(a)pireny to silnie rakotwórcze związki chemiczne, będące składnikami smogu. Mogą gromadzić się w organizmie i prowadzą do uszkodzeń wątroby, nadnerczy, układu krwionośnego oraz negatywnie wpływają na płodność. Do ich neutralizacji niezbędne są filtry z węglem aktywnym. Filtry węglowe usuwają przy okazji przykre zapachy, np. dymu tytoniowego. Bywają wzmocnione żelem krzemionkowym lub zeolitem.
 • Filtr wodny – odpowiada za filtrowanie ale i nawilżenie powietrza. Zanieczyszczenia zbierane są w pojemniku z wodą. Wytwarza mgiełkę nawilżającą powietrze.
 • Filtr elektrostatyczny – wykorzystuje jonizację oraz wpływ pola elektrostatycznego na jony dodatnie i ujemne. Przepływające cząstki zanieczyszczeń są przyciągane do przeciwnie naładowanych okładek kondensatora. Filtry elektrostatyczne mogą być pod wodą i są tanie w eksploatacji. Dobrze radzą sobie z pyłami PM10 i PM2,5.
 • Filtr fotokatalityczny – usuwa alergeny, wirusy oraz bakterie. W czasie jego pracy wytwarzany jest ozon, a nawet formaldehyd, więc stosuje się go jako uzupełnienie pozostałych filtrów.

Najlepsze oczyszczacze powietrza filtrują powietrze w kilku etapach, przepuszczając je przez różne filtry np. wstępny, węglowy, HEPA, plazmowy i nawilżający (wodny). Dzięki temu masz całkowitą pewność, że nie przecisną się przez nie nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Większe drobinki (np. kurz, sierść pyłki) zatrzymają się natomiast już w łatwym do wyczyszczenia lub tanim w wymianie filtrze wstępnym.


Przeczytaj także: Wybieramy oczyszczacz powietrza do 1000 zł


Filtry należy regularnie czyścić, np. odkurzając lub myjąc pod bieżącą wodą. Różni się to w zależności od producenta urządzenia oraz modelu oczyszczacza, więc warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem. Im mniej skomplikowana procedura, tym lepiej. Zwróć też uwagę na żywotność i cenę zapasowych filtrów. W tanich urządzeniach wytrzymują zaledwie kilka miesięcy, a koszt wymiany niweluje początkowe oszczędności. W wielu wypadkach bardziej opłacalną inwestycją jest zakup droższego urządzenia, ale taniego w eksploatacji.

Wydajność oczyszczacza powierza – jak dobrać do wielkości pomieszczenia?

Wydajność urządzenia określa zarówno ilość powietrza przefiltrowanego (w metrach sześciennych na godzinę), jak i maksymalna powierzchnia, którą jest w stanie obsłużyć oczyszczacz. Czy to oznacza, że do mieszkania o powierzchni 30 m2 wystarczy kupić oczyszczacz o takiej samej wydajności? Niekoniecznie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że to wartość określająca powierzchnię pomieszczenia o regularnych kształtach, bez mebli, drzwi i innych przeszkód wpływających na wymianę powietrza. Zupełnie inaczej jest też w bardzo wysokich pomieszczeniach, np. w kamienicach lub loftach. Kolejnym czynnikiem jest szczelność drzwi i okien.

Obsługa oczyszczacza powietrza

Najtańsze oczyszczacze obsługuje się ręcznie, włączając jeden z kilku trybów prędkości. To mało wygodne i precyzyjne rozwiązanie, dlatego producenci dobrych oczyszczaczy powietrza montują czujniki jakości nawet w budżetowych modelach. Wówczas oczyszczacz wykrywa zanieczyszczenia laserowo i sam dobiera tryb pracy. Droższe urządzenia są w stanie monitorować nawet przykre zapachy.

Niektóre oczyszczacze powietrza możesz podłączyć za pomocą aplikacji do smartfona. Smartfon jest wówczas jednocześnie pilotem sterującym. W aplikacji znajdziesz przydatne informacje i wykresy na temat jakości powietrza w twoim domu.

Dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza

 • Nawilżanie powietrza – efektem ubocznym pracy oczyszczacza powietrza jest obniżenie wilgotności powietrza. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub źle wentylowanych budynkach może to być wręcz zaletą (brak grzyba, niższe rachunki za ogrzewanie, przyjemniejsza atmosfera, brak zapachu stęchlizny). Niemniej jednak zbyt suche powietrze również jest niewskazane dla zdrowia, więc dobre oczyszczacze powietrza mają dodatkowo funkcję nawilżania powietrza i utrzymywania go na stałym poziomie.
 • Wskaźnik jakości powietrza – chcesz wiedzieć, jakim powietrzem oddychasz? Wybierz model ze wskaźnikiem jakości powietrza. Tę funkcję zazwyczaj mają oczyszczacze automatyczne.
 • Jonizacja – pomaga w redukowaniu elektrosmogu.
 • Tryb nocny – w czasie snu oczyszczacz nie będzie uruchamiał maksymalnego, a zatem i najgłośniejszego trybu pracy.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Ustaw oczyszczacz tam, gdzie obecnie przebywasz. W dużych mieszkaniach i domach zamknij drzwi do pomieszczenia, a oczyszczanie będzie efektywniejsze. Oczyszczacz powinien znajdować się na podłodze, gdzie zanieczyszczeń jest najwięcej. Unikaj wnęk, kątów i zakamarków.

Jak często wymieniać filtr oczyszczacza powietrza?

Każdy producent zaleca wymianę filtrów co określony czas, np. co 6 miesięcy czy 2 lata. Pamiętaj, że żywotność filtrów zmniejsza m.in. palenie papierosów, używanie kominka, obecność zwierząt domowych czy częste wietrzenie mieszkania.

Ile prądu pobiera oczyszczacz powietrza?

Zużycie prądu zależy od trybu, w którym pracuje oczyszczacz. Im częściej wykryje brudne powietrze i włączy najmocniejszy tryb, tym większy rachunek wygeneruje. Niewydajny oczyszczacz umieszczony w dużym budynku może więc pracować na pełnych obrotach cały czas. Na szczęście maksymalna moc nie jest duża i wynosi ok. 30-50 W.Przeczytaj także:

 1. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
 2. Nie tylko czyste powietrze - 6 inteligentnych funkcji oczyszczaczy powietrza
 3. Przegląd najciekawszych oczyszczaczy ultradźwiękowych