Odkurzacz bezworkowy — wady i zalety

Producenci sprzętu AGD od wielu lat prześcigają się wzajemnie w tworzeniu nowych rozwiązań, które pozwolą udoskonalić ich produkty. Wiele przedmiotów ma identyczne zastosowanie, choć ich wygląd oraz możliwości uległy znacznemu przeobrażeniu. Stare telewizory w niczym nie przypominają nowoczesnych urządzeń z zakrzywionym ekranem. Producenci odkurzaczy nie pozostali obojętni wobec nowych możliwości, a jednym z wprowadzonych rozwiązań było zastąpienie tradycyjnych worków specjalnymi pojemniki przeznaczonymi do przechowywania zanieczyszczeń. Czy warto zatem zdecydować się na tradycyjny odkurzacz workowy, czy bezworkowy, który jest nowszym rodzajem urządzenia? Jaki odkurzacz lepiej radzi sobie z usuwaniem brudu?

Dlaczego producenci odkurzaczy zrezygnowali z worków?

Głównym założeniem konstruktorów odkurzaczy było stworzenie urządzenia, które umożliwi szybkie usunięcie zanieczyszczeń. Najważniejszym elementem odkurzacza jest sprężarka wytwarzająca tzw. siłę ssącą. Energia ta umożliwia błyskawiczne pochłanianie wszelkich zanieczyszczeń, które następnie trafiają prosto do specjalnego worka. Wspomniane worki mogą być wykonane z określonego rodzaju papieru lub tkaniny.

Worki doskonale spełniały swoją funkcję przechowywania wszelkich zebranych nieczystości. Jednak z czasem zaczęto testować nowsze modele urządzeń, które zamiast worków miały wbudowane pojemniki przeznaczone do składowania brudu.

Co było powodem wprowadzenia takiej zmiany? Najbardziej prawdopodobną przyczyną była konieczność regularnego wymieniania worków, a zakup nowych oznaczał kolejny wydatek związany z korzystaniem z odkurzacza.

Pojemniki stały się więc bardzo interesującą alternatywą dla tradycyjnych worków. Taki pojemnik wystarczy tylko dokładnie wyczyścić, aby mógł zostać ponownie wykorzystany.

Jednorazowe worki zostały więc uznane przez niektórych ludzi za niepraktyczne, co doprowadziło do powstania kolejnych modeli odkurzaczy, które wykorzystują odmienne metody przechowywania zanieczyszczeń. Jaki odkurzacz stał się najbardziej praktyczny?

Odkurzacz bezworkowy rodzaje

Użytkowanie odkurzacza wyposażonego w plastikowy pojemnik stało się bardzo wygodne. Po zakończeniu sprzątania należy wyciągnąć zbiornik, usunąć kurz oraz inne zabrudzenia, dokładnie umyć pojemnik, a następnie ponownie umieścić w odkurzaczu.

Zainteresowanie klientów nowymi modelami urządzeń było na tyle duże, że producenci postanowili wykorzystać zaistniały popyt. Obecnie na rynku znajdziemy dwa najważniejsze rodzaje urządzeń, których podstawą był właśnie odkurzacz bezworkowy.

Odkurzacz cyklonowy skojarzenie ze słynnym układem wiatrów jest w tym wypadku wyjątkowo zasadne. Działanie tych odkurzaczy opiera się na wykorzystaniu siły wytwarzanej przez szybki ruch powietrza. Powstała energia pozwala ,,oderwać” cząsteczki brudu, które następnie trafiają do pojemnika. Oczyszczone powietrze zostaje dodatkowo przepuszczone przez filtr.

Odkurzacz bezworkowy wyposażony w filtr wodny schemat działania jest bardzo podobny jak w wypadku odkurzacza cyklonowego. Urządzenia tego typu są wyposażone w filtr wodny, który zostaje wykorzystany do oczyszczania powietrza. Woda zatrzyma znaczną część brudu, a wszelkie pozostałe zanieczyszczenia zostaną usunięte dzięki dodatkowemu filtrowi. Filtr wodny ma dodatkowe zastosowanie, a jest nim nawilżanie powietrza trafiającego do urządzenia.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Jaki odkurzacz wybrać, czyli wady i zalety konkretnych modeli

Nie ulega wątpliwości, że każdy omówiony rodzaj odkurzaczy ma swoje wady i zalety. Czym więc kierować się przy zakupie? Czy warto zdecydować się na odkurzacz workowy, czy bezworkowy? Jeśli stoicie w obliczu takiego dylematu, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim zestawieniem.

Odkurzacz workowy

Tradycyjne odkurzacze wciąż mają sporo zalet, które odgrywają ogromną rolę podczas ich codziennej eksploatacji. Same worki na brud stanowią dość praktyczne rozwiązanie. Ich wymiana następuje stosunkowo rzadko, a jej przebieg trwa kilkadziesiąt sekund. Po wymianie worka możemy natychmiast korzystać z urządzenia. Istotna jest także cena odkurzaczy workowych, które możemy nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze.

Niestety urządzenia te mają też liczne wady. Wspomnieliśmy już o tym, że konieczność zakupu nowych worków na brud jest równoznaczna z kolejnymi wydatkami. Stosowanie worków nie gwarantuje także skutecznego pochłaniania alergenów. Jednak najbardziej uciążliwą wadą takich odkurzaczy jest spadek mocy ssącej, który zwiększa się wraz z rosnącym poziomem zapełniania worka na brud. Rozwiązaniem tej sytuacji jest częstsze wymienianie worków, a to jeszcze bardziej powiększa koszty eksploatacji odkurzacza.

Odkurzacz cyklonowy

Nowoczesne urządzenia wykorzystujące działanie powietrza zostały skonstruowane w taki sposób, aby siła ssąca działała niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika na brud, co oczywiście jest dużą zaletą odkurzaczy cyklonowych. Korzystanie z takiego odkurzacza sprawia, że nie musimy dbać o regularną wymianę worków.

Nie oznacza to jednak, że urządzenia cyklonowe są pozbawione wad. Regularna eksploatacja odkurzacza bezworkowego jest równoznaczna z koniecznością wymiany specjalnego filtra. Filtr ten nie musi być wymieniany często, ale koszt zakupu tego elementu jest bardzo wysoki. Równie wysoka jest cena samego urządzenia, ponieważ odkurzacze cyklonowe są znacznie droższe niż urządzenia wykorzystujące worki. Uwzględniając wszelkie podane czynniki, możemy stwierdzić, że koszty eksploatacji tego urządzenia są tylko niewiele niższe niż w przypadku odkurzaczy workowych.

Odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym

Odkurzacz wykorzystujący filtr wodny ma kilka bardzo istotnych zalet. Właściwości wody pozwalają na zaabsorbowanie znacznej ilości brudu oraz alergenów, co jest bardzo istotne dla ludzi zmagających się z problemem alergii. Obecność wody umożliwia także wspomniane nawilżenie powietrza.

Jednak kluczową kwestią są niskie koszty eksploatacji odkurzacza. Zatrzymywanie zanieczyszczeń w wodzie pozwala na ograniczenie zużycia filtra, a zatem rzadziej następuje konieczność wymiany tej części.

Przejdźmy jednak do wad opisywanego urządzenia. Obecność wody w urządzeniu, a także energia cieplna wydzielana podczas jego pracy powodują, że odkurzacz staje się wręcz idealnym miejscem do rozwoju różnych bakterii, pleśni oraz innych groźnych mikrobów.

Jeśli chcemy korzystać z funkcji nawilżania powietrza, należy bezwzględnie pamiętać o utrzymaniu odkurzacza w czystości (urządzenie powinno być czyszczone po każdym użyciu). Warto zaznaczyć, że urządzenia te są zazwyczaj sporych rozmiarów, a koszt ich zakupu nie jest niski.


Mamy nadzieje, że przygotowane przez nas zestawienie pomoże wam w dokonaniu wyboru. Opisaliśmy wszystkie istotne parametry, które mają wpływ na codzienne użytkowanie danego rodzaju odkurzacza.

Jaki odkurzacz wybrać? Wszystko zależy od waszych indywidualnych wymagań. Niska cena urządzenia nie gwarantuje, że równie niskie będą koszty jego eksploatacji. Niezależnie od tego, czy będzie to odkurzacz workowy, czy bezworkowy, nie unikniemy dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem wybranego modelu.

Jeśli zależy nam na dokładnym zwalczaniu alergenów, odkurzacz z filtrem wodnym będzie bezkonkurencyjny. Jeśli kluczowe znaczenie ma niska cena, należy wybrać odkurzacz workowy.

Odkurzacz cyklonowy jest urządzeniem o bardzo wysokiej jakości wykonania, które gwarantuje idealną filtrację zabrudzeń, lecz jego zakup oznacza konieczność wydania znacznej sumy pieniędzy.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły