Data modyfikacji:

Odkurzacze piorące czy parowe — porównanie

Na co dzień bardzo chętnie korzystamy z wszelkich urządzeń, które mają mnóstwo zastosowań. Taka wielofunkcyjność jest jedną z najbardziej istotnych cech każdego produktu. Trudno sobie przypomnieć, że dawne telefony komórkowe służyły wyłącznie do komunikacji. Nasze wymagania dotyczące nowych urządzeń stają się coraz większe. Producenci sprzętu AGD robią wszystko, aby jeszcze bardziej poprawić funkcjonalność swoich produktów. Współczesne odkurzacze działają w sposób kompleksowy, a ich rola nie sprowadza się do zwykłego usuwania brudu, czego najlepszym dowodem jest chociażby odkurzacz wodny.

W trosce o czystą przestrzeń

W naszych domach naprawdę trudno znaleźć miejsca, które byłyby odporne na powstawanie rozmaitych zabrudzeń. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że niektóre zabrudzenia (plamy z tłuszczu, sok z owoców) są bardzo trudne do usunięcia. Oczywiście możemy zastosować tradycyjną metodę mokrej ścierki, lecz wymaga to od nas dużego wysiłku oraz spędzenia kilku minut na intensywnym szorowaniu.

Bardzo niepokojącym czynnikiem jest rosnąca skłonność ludzi do wszelkiego rodzaju alergii. Kurz, roztocza, pleśń to tylko niektóre alergeny zagrażające naszemu zdrowiu. Jeśli zmagamy się z takim problemem, utrzymanie czystości w miejscu zamieszkania jest bezwzględną koniecznością.

Całkowita eliminacja brudu, czyli działanie nowych technologii w odkurzaczach

Wspomnieliśmy już o tym, że rola współczesnych odkurzaczy nie ogranicza się do usuwania widocznych zabrudzeń. Wiele urządzeń zostało wyposażonych w dodatkowe technologie, które pomagają nam utrzymać nieskazitelną czystość w naszym mieszkaniu.

Spośród wszelkich dostępnych odkurzaczy warto zwrócić uwagę na dwa szczególne rodzaje tych urządzeń.

Odkurzacz parowy

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz parowy ma działanie oparte na wykorzystaniu wyjątkowych właściwości pary wodnej. Nie jest żadną tajemnicą, że woda doskonale absorbuje wszelkie zabrudzenia. Równie skuteczna jest para wodna, której działanie zostaje spotęgowane przez wysokie ciśnienie wytwarzane wewnątrz odkurzacza. Strumień pary wodnej pozwala błyskawiczne wyczyścić, a także zdezynfekować określoną powierzchnię. Wysoka temperatura pary zabija zarazki, roztocza oraz wszelkie alergeny.

Odkurzacz parowy jest więc pewnym sposobem na całkowitą dezynfekcję czyszczonej powierzchni. Właściwości pary wodnej pozwalają wykorzystać odkurzacz do sprzątania niemal każdego miejsca, a nielicznymi wyjątkami są powierzchnie wrażliwe na działanie wysokiej temperatury.

Odkurzacz piorący Zelmer

Idea wykorzystania wody podczas pracy odkurzacza stała się na tyle powszechna, że producenci sprzętu AGD postanowili stworzyć urządzenie, które poza standardowym odkurzaniem będzie mieć także funkcję prania. Rezultatem takiej myśli było pojawienie się wspomnianych odkurzaczy piorących.

Do zaprezentowania sposobu pracy takiego urządzenia wykorzystamy jeden z bardziej popularnych modeli, jakim jest odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt 919.0 ST. Budowa tego odkurzacza piorącego jest podobna do konstrukcji odkurzacza z filtrem wodnym. Urządzenia piorące mają jednak drugi zbiornik, który jest przeznaczony na czystą wodę oraz środek czyszczący.

Odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt 919.0 ST doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia wykładzin, dywanów, a także wszelkich mebli tapicerowanych.

Działanie odkurzaczy piorących pod względem zatrzymywania alergenów oraz zarazków jest równie skuteczne co w przypadku urządzeń wykorzystujących parę wodną. Zanieczyszczone powietrze zostaje przetransportowane do komory z filtrem wodnym, który doskonale absorbuje brud.

Odkurzacz wodny porównanie i charakterystyka poszczególnych modeli

Głównym celem naszego artykułu jest opisanie działania odkurzaczy parowych oraz piorących, a także przedstawienie kilku różnic pomiędzy dwoma rodzajami urządzeń. W tym celu przygotowaliśmy krótkie zestawienie, które umożliwi nam rzetelne omówienie najważniejszych czynników związanych z pracą danego odkurzacza.

Zacznijmy od odkurzaczy wykorzystujących działanie pary wodnej. Ich największą zaletą jest wspomniana uniwersalność, ponieważ idealnie nadają się do czyszczenia wielu miejsc. Taka właściwość sprawia, że urządzenia parowe są chętnie wykorzystywane przez firmy sprzątające. To właśnie taki rodzaj odkurzaczy jest eksploatowany w miejscach, które wymagają utrzymania nieskazitelnej czystości.

Dobrym przykładem mogą być tutaj szpitale oraz restauracje. Funkcjonowanie tych placówek wymaga spełniania wyjątkowo restrykcyjnych norm dotyczących utrzymania porządku, a jakiekolwiek odstępstwo od obowiązujących reguł może mieć dotkliwe konsekwencje. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza parowego do czyszczenia tak wymagających miejsc.

Połączenie działania pary wodnej oraz wysokiej temperatury pozwala na przeprowadzenie kompleksowego oczyszczania wybranej powierzchni. Jest to bardzo istotne dla alergików, którzy powinni za wszelką cenę unikać kontaktu z alergenami. Odkurzanie parą wodną to jeden z najskuteczniejszych sposobów ich eliminacji. Urządzenia parowe są więc idealnym rozwiązaniem dla ludzi ze skłonnościami do alergii.

Ceny odkurzaczy parowych są bardzo zróżnicowane. Proste urządzenia o niewielkiej mocy możemy nabyć za kilkaset złotych. Zakup bardziej zaawansowanego odkurzacza oznacza wydatek ponad tysiąca złotych, a najdroższe modele są warte nawet kilka tysięcy złotych.

Przejdźmy teraz do drugiego rodzaju urządzeń, czyli odkurzaczy piorących. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych detergentów, które umożliwiają dokładniejsze czyszczenie wybranej powierzchni. Oczywiście możliwości ich stosowania są ograniczone.

Odkurzacze piorące wykorzystuje się głównie do czyszczenia dywanów, foteli, sof, chodniczków oraz wykładzin. W porównaniu z odkurzaczami parowymi urządzenia te gorzej radzą sobie z czyszczeniem np. drewnianych paneli, które znajdują się w wielu gospodarstwach domowych. Poziom absorbowania wszelkich zabrudzeń jest bardzo wysoki.

Odkurzacz wodny ma jednak kilka dość istotnych wad. Poza wspomnianą koniecznością zakupu specjalistycznych detergentów urządzenie wymaga regularnego czyszczenia, które pozwala zapobiec rozwojowi bakterii. Dodatkowy zbiornik na wodę znacznie zwiększa gabaryty odkurzacza, a ceny urządzeń piorących są równie wysokie co w przypadku odkurzaczy parowych.

Bardzo ważną zaletą, którą charakteryzuje się odkurzacz wodny, jest możliwość regulacji trybu działania urządzenia. Możemy więc czyścić daną powierzchnie zarówno na sucho, jak i na mokro. W przypadku odkurzacza piorącego można także stwierdzić, że jest on godny polecenia alergikom. Prezentowany wcześniej odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt 919.0 ST możemy kupić za nieco ponad 500 złotych.

Obydwa urządzenia prezentują zadowalającą jakość działania. Nie ulega wątpliwości, że ich wykorzystanie znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Wymienione modele są idealnym produktem dla alergików, którzy będą mogli skutecznie bronić się przed alergenami.

Warto jednak podkreślić, że zarówno odkurzacz wodny, jak i odkurzacz parowy to bardzo drogie urządzenia, dlatego decyzja o ich zakupie powinna zostać dokładnie przemyślana, aby uniknąć niepotrzebnego wydania sporej sumy pieniędzy. Możemy być jednak pewni tego, że funkcjonalność tych urządzeń będzie na najwyższym poziomie, a ich użytkowanie będzie dla nas dużo bardziej praktyczne niż tradycyjne metody sprzątania.

Ostatnio dodane artykuły