Data publikacji:

Jakie ogrodzenie dla psa będzie najlepsze?

Czy wiesz, że pies może swobodnie poruszać się po twojej posesji wtedy, gdy cały teren jest ogrodzony i czworonóg nie ma możliwości ucieczki? Taki zapis znajdziesz w ustawie o ochronie zwierząt. Jak tanio ogrodzić działkę? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze – siatka czy panele ogrodzeniowe? Sprawdź, czym się różni ogrodzenie elektryczne od systemu elektrycznego ogrodzenia.

jakie ogrodzenie dla psa

Najlepsze ogrodzenie dla psa

Jakie ogrodzenie sprawdzi się w wypadku czworonoga? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik.

  1. Niewidzialne ogrodzenie dla psa
  2. Ile kosztuje niewidoczne ogrodzenie dla psa?
  3. Ogrodzenie elektryczne a niewidoczne ogrodzenie elektryczne
  4. Ogrodzenie z siatki z podmurówką
  5. Ile kosztuje ogrodzenie działki siatką?
  6. Ogrodzenie z paneli zgrzewanych
  7. Ile kosztuje ogrodzenie działki panelami?

Niewidzialne ogrodzenie dla psa

Tzw. elektryczny pastuch dla psa lub niewidzialne ogrodzenie dla psa to dwupoziomowy system ostrzegania czworonoga, który uaktywnia się, gdy pupil zbliży się do granicy posesji, której nie wolno mu przekraczać. 

Niewidoczne ogrodzenie dla psa składa się z generatora, drutu antenowego i obroży dla psa. Drut zaleca się zakopać w ziemi, dzięki czemu będzie zupełnie niewidoczny. Aby urządzenie działało poprawnie, kluczowe jest ustalenie precyzyjnych granic obszaru, po którym czworonóg może się poruszać. Należy wyznaczyć trzy strefy.

Pierwsza to teren twojej posesji, w którym urządzenie będzie uśpione. Druga to strefa ostrzegawcza. Urządzenie przesyła wówczas sygnał ostrzegawczy do obroży, która zaczyna wydawać sygnał dźwiękowy. Ma to na celu poinformowanie psa, że zbliża się do strefy niedozwolonej, czyli tej trzeciej.

Jeśli pies przekroczy ostatnią strefę, to obroża wyśle do niego impuls, który pupil poczuje. Producenci zapewniają, że nie jest on bolesny, a jedynie nieprzyjemny dla psa. Jak to jest naprawdę? Trudno powiedzieć.

Opinie na temat niewidzialnego ogrodzenia dla psa są podzielone. W internecie znajdziesz zarówno zwolenników takiego ogrodzenia, jak i zagorzałych przeciwników. Stanowisko lekarzy weterynarii i zoopsychologów jest raczej spójne – nie zalecają takiego rozwiązania z kilku powodów.

Po pierwsze, wykorzystywanie impulsów elektrycznych do nauki pozostawania czworonoga na terenie posesji jest nieetyczne. Istnieją o wiele bardziej skuteczne metody poradzenia sobie ze zwierzęciem, które ucieka. Kluczową rolę odgrywa tutaj szkolenie. Ogrodzenie dla psa pod napięciem nie rozwiąże tego problemu, a jedynie go zamaskuje. Sygnały dźwiękowe i impulsy korekcyjne mogą psa bardzo stresować, czyli mogą zaburzać jego dobrobyt.

Przeczytaj także: Zabawki edukacyjne dla psa

Po drugie, takie ogrodzenie nie jest niezawodne. Żywotność generatora nie jest wieczna, podobnie jak baterii w obroży dla psa. Pies może uciec z posesji, jeśli któraś z części urządzenia się rozładuje lub zepsuje.

Po trzecie, jeśli twój pies szczeka na przechodniów czy przejeżdżające samochody obok posesji, to takie ogrodzenie nie da poczucia bezpieczeństwa przechodniom, którzy będą się przejściem obok twojego domu stresować.

Ile kosztuje niewidoczne ogrodzenie dla psa?

Koszt niewidocznego ogrodzenia elektrycznego waha się od 200 do 900 złotych.

Ogrodzenie elektryczne a niewidoczne ogrodzenie elektryczne

Elektryczne ogrodzenie jest wykorzystywane do ogradzania bydła i koni na pastwiskach. Teren jest wówczas ogrodzony widocznym drutem, który jest pod napięciem. Niewidoczne ogrodzenie elektryczne należy zakopać w ziemi. Przewody są izolowane, dlatego są bezpieczne.

Ogrodzenie z siatki z podmurówką

Zwykłe ogrodzenie z siatki może się nie sprawdzić. Pamiętaj, że psy bardzo dobrze kopią w ziemi, podobnie jak lisy i inne dzikie zwierzęta, które mogą wykonać podkop już w kilka, kilkanaście minut. Dlatego ważna jest nie tylko jakość siatki, ale też podmurówka.

Ogrodzenie będzie lepiej spełniało swoją funkcję, jeśli będzie zamontowane na tradycyjnej wylewce betonowej. Generuje to dodatkowe koszty, ale jest konieczne w przypadku, gdy masz psa, który mieszka na zewnątrz.

Alternatywą dla wylewki jest skorzystanie z podmurówki prefabrykowanej, której montaż jest o wiele szybszy. Niestety, nie sprawdzi się, jeśli masz psa, który kopie w ziemi.

Ile kosztuje ogrodzenie działki siatką?

Najtańszą opcją jest zamontowanie ogrodzenia z siatki z podmurówką prefabrykowaną. Koszt 100 m siatki to około 1200-1600 zł. Do tego trzeba doliczyć drut naciągowy, słupki przelotowe, narożne i podporowe, napinacze, przelotki blaszkowe, wkręty, opaski i elementy podmurówki prefabrykowanej. Łączny koszt ogrodzenia dziesięcioarowej działki siatką z podmurówką prefabrykowaną to około 6000-8000 zł (bez kosztów robocizny).

Ogrodzenie z paneli zgrzewanych

Panele są o wiele bardziej sztywne i wytrzymałe na uszkodzenia w porównaniu do siatki. Nie wyginają się i można je bardzo łatwo i szybko zamontować. Niestety, ich główną wadą jest cena. Ogrodzenie tej samej działki to koszt 3-4 razy większy niż w przypadku ogrodzenia terenu za pomocą siatki.

Ile kosztuje ogrodzenie działki panelami?

Koszt ogrodzenia dziesięcioarowej działki za pomocą paneli wynosi 8500-12000 zł, zakładając, że zdecydujesz się na podmurówkę prefabrykowaną.