W przeciwieństwie do LCD, w QLED podświetlenie nie emituje białego światła, tylko niebieskie. Generowane fotony przechodzą przez kropki kwantowe, które różnią się rozmiarami. Na bieżąco zmieniana jest długość fali, co prowadzi do wyświetlenia kolorów odpowiadających materiałowi źródłowemu.
Efekt działania kropek kwantowych jest na tyle dobry, że matryce potrafią wyświetlić obraz pełen kolorów o najróżniejszym spektrum. Barwy nie są w żaden sposób przejaskrawione, tylko jak najbardziej odpowiadają ich naturalnym wartościom.
QLED-y to ekrany o stosunkowo wysokiej jasności, dlatego zaleca się korzystanie z nich w jaśniejszych pomieszczeniach. Dzięki temu w pełni wykorzystacie potencjał technologii HDR. W przypadku tego typu telewizorów trzeba natomiast liczyć się z o wiele gorszym kontrastem, niż w przypadku OLED-ów.
OLED vs QLED – co lepsze?
Tudno właściwie stwierdzić, która technologia jest lepsza, ponieważ każda oferuje wysoką jakość obrazu. Oczywiście zależy to również od modeli telewizorów, jakie planujecie kupić. Tańszy OLED nijak jakością będzie się miał do high-endowego QLED-a i na odwrót.
Biorąc jednak pod uwagę sprzęty z wyższej półki cenowej, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach planujecie korzystać z telewizora. Jeżeli wolicie oglądać telewizję lub grać na konsoli po ciemku, to zdecydowanie polecam wybrać matrycę OLED. QLED z kolei polecam osobom, którym nie przeszkadza zapalone światło i zależy im na jak najlepszym obrazie HDR.
Osobiście wolę obraz generowany przez
telewizory OLED. Mocna czerń i nieskończony kontrast tak bardzo podkręcają wyświetlane materiały, że trudno byłoby mi z tego zrezygnować. W przypadku OLED-ów istnieje jednak prawdopodobieństwo wypalenia obrazu. Nie nastąpi to od razu, ale żywotność takich odbiorników jest mniejsza, niż w przypadku QLED.
Ekrany z kropkami kwantowymi zapewniają natomiast szerszy kąt widzenia, co też może mieć znaczenie, gdy nie macie TV ustawionego naprzeciwko kanapy. Ogólnie nie zalecam oglądania telewizji w taki sposób, ale czasami układ mieszkania nie pozwala na inne rozwiązanie.
Jaki telewizor OLED – polecane modele
Zdecydowaliście się, że wybierzecie TV z technologią OLED? Zobaczcie najpopularniejsze modele telewizorów OLED według użytkowników serwisu Ceneo.pl.
LG OLED55C9
- przekątna ekranu: 55 cali
- format: OLED 4K
- rozdzielczość: 3840 x 2160
- HDR: tak (4K Cinema)