Data publikacji:

Jakie są różnice między OLED a QLED? Którą matrycę wybrać do telewizora?

Telewizory OLED czy QLED cieszą się ogromną popularnością, jednak użytkownicy poszukujący nowego urządzenie zastanawiają się, która z tych technologii jest lepsza. Wyjaśniamy jakie są różnice pomiędzy OLED i QLED, a także jaka matryca będzie dla Ciebie lepszym wyborem.  
oled czy qled

OLED vs QLED. Czym różnią się te technologie?  

OLED, czyli organic light-emitting diode to technologa, która wykorzystuje diody elektroluminescencyjne. W praktyce oznacza to, że każdy pojedynczy piksel jest jednocześnie źródłem światła. Co ciekawe, jest on w stanie emitować dowolną paletę kolorów. Brak konieczności podświetlania matrycy sprawia, że telewizory tego typu są niezwykle cienkie.
Technologia OLED przede wszystkim charakteryzuje się perfekcyjnym odwzorowaniem kolorów i głębokimi czerniami. Panele OLED są produkowane przez markę LG i dostarczane takim producentom jak Sony, Philips, czy Panasonic. Oczywiście samo LG również ma w swojej ofercie kilka świetnych modeli OLED.  
QLED (Quantum dot LED) to z kolei autorskie rozwiązanie opracowane przez firmę Samsung. W dużym uproszczeniu jest to połączenie standardowego podświetlenia LED z unikalnymi kropkami kwantowymi. W miejscu gdzie znajdują się filtry kolorów oraz podświetlenie LED stosuje się arkusz z kropkami kwantowymi. Światło emitowane przez podświetlenie matrycy i przepuszczone przez kropki kwantowe powoduje, że jest możliwe uzyskanie różnych kolorów. Technologia QLED ma za zadanie poprawić jakość kolorów, jednak budowa samego telewizora jest niemal identyczna jak w standardowych modelach z podświetleniem LED.  

Wady i zalety technologii OLED i QLED  

Telewizory wyposażone w panel OLED mają doskonałe, wręcz perfekcyjne kolory. Bezkonkurencyjny jest również poziom kontrastu. Widać to szczególnie w ciemniejszych scenach, gdzie czerń jest rzeczywiście bardzo głęboka i trudno zauważyć podświetlenie. Dla osób, które chcą stworzyć domowe kino będzie to najlepszy wybór.
Jedną z wad technologii OLED jest krótsza żywotność oraz potencjalne ryzyko wypalania poszczególnych pikseli. Na przestrzeni lat ta technologia została dopracowana, dlatego ryzyko awarii jest coraz mniejsze. Jednak trzeba liczyć się z tym, że mogą występować pewne problemy, a co za tym idzie konieczna będzie wizyta w serwisie. Do wad telewizorów OLED trzeba zaliczyć także bardzo wysoką cenę. Dodatkowo wybór poszczególnych rozmiarów jest trochę mniejszy i głównie ogranicza się do modeli 55-calowych, 65-calowych oraz 77-calowych.  
Do głównych zalet telewizorów QLED trzeba zaliczyć szybszy czas reakcji, co szczególnie przydaje się podczas grania.Posiadacze tego typu urządzeń obserwują także szybszą zmianę kolorów, a także brak efektu rozmycia, czy smużenia. QLED jest w stanie osiągnąć wyższy poziom jasności, a to ma również wpływ na komfort oglądania.
Zasadniczą wadą telewizorów QLED jest zdecydowanie niższy poziom kontrastu. Brak wystarczająco głębokich czerni dla zapalonych filmowców może być problemem. QLED-y w stosunku do standardowych telewizorów LCD są także trochę droższe. Mniej wymagający użytkownik powinien zastanowić się czy dopłacanie do tej technologii będzie dla niego opłacalne.  

Którą matrycę lepiej wybrać do telewizora? OLED czy QLED?

Wszystko jest uzależnione od preferencji użytkownika. Tak naprawdę nie ma telewizorów idealnych i każdy ma swoje wady oraz zalety. Na pewno telewizor QLED będzie dobrym wyborem dla osób, które mają trochę niższy budżet, ale zależy im na dobrych parametrach obrazu. Telewizory OLED to z kolei propozycja dla bardzo wymagających kinomaniaków, którzy chcą mieć perfekcyjny obraz.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.