Data publikacji:

Opony wielosezonowe – czy warto?

Masz dość zmiany opon co sezon lub obawiasz się, że zima znów cię zaskoczy, zanim zdążysz odwiedzić serwis samochodowy? Z tych powodów część kierowców decyduje się na opony wielosezonowe – czy warto zakładać opony wielosezonowe? Sprawdź, jakie mają wady i zalety.

opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe – czy warto w nie inwestować?

Wielu kierowców co zimę zadaje sobie pytanie: sezonowe czy całoroczne – które opony bardziej opłaca się kupić? Opony wielosezonowe, nazywane też całorocznymi, to dobra alternatywa dla ich sezonowych odpowiedników. Zmiany klimatyczne sprawiają, że zimy są coraz łagodniejsze, dlatego wielu kierowców rezygnuje z zakupu opon zimowych na rzecz całorocznych. Czy to dobry pomysł? Czy warto zakładać opony wielosezonowe i jeździć na nich przez cały rok? Sprawdźmy.

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe zasadniczo różnią się od swoich sezonowych odpowiedników. Do ich wykonania stosuje się inną mieszankę gumy, inny jest również bieżnik czy układ lameli. W porównaniu do opon zimowych bieżnik jest nieco złagodzony lub nawet identyczny. To wszystko ma sprawić, że opony sprawdzą się dobrze zarówno w letnich, jak i zimowych warunkach. Jak jest w praktyce i czy rzeczywiście warto zakładać opony wielosezonowe?

Czy warto kupić opony wielosezonowe – zalety opon całorocznych

Opony wielosezonowe są popularne wśród kierowców – czy warto postawić na takie rozwiązanie? Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupić opony wielosezonowe, przyjrzyjmy się, jakie są plusy takiego rozwiązania.

Oszczędność czasu

Stawiając na opony wielosezonowe, przede wszystkim zaoszczędzisz czas. Nie musisz umawiać się na wizytę w serwisie samochodowym, aby wymienić opony na te pasujące do aktualnej pory roku i warunków na drodze.

Oszczędność pieniędzy

To bardzo ważny aspekt, na który uwagę zwraca wielu kierowców – odpada konieczność zakupu zamiennego ogumienia, co w przypadku dobrej jakości opon wyposażonych w felgi może oznaczać spory wydatek. Do listy wydatków związanych z wymianą opon trzeba jeszcze dodać opłatę, jaką zostawisz w serwisie samochodowym. W zależności od miejsca zamieszkania koszt może wynosić nawet 100 zł. A musisz wiedzieć, że samodzielna wymiana opon wymaga zastosowania specjalnych narzędzi czy chociażby sprawdzenia poziomu ciśnienia w oponach. Nieumiejętna wymiana opony może doprowadzić do jej uszkodzenia, co może skutkować zwiększeniem spalania lub nawet zagrozić bezpieczeństwu na drodze. Jeśli nie masz miejsca w pomieszczeniu gospodarczym czy w piwnicy, do listy kosztów trzeba dodać jeszcze cenę przechowywania opon w serwisie. Takie problemu nie ma w wypadku opon wielosezonowych – czy warto zdecydować się na taką opcję? Brak konieczności wymiany opon jest jednym z aspektów przemawiających na korzyść opon całorocznych.

Przeczytaj również: Jak zmienić koło samochodowe?

Oszczędność miejsca

Jeśli zdecydujesz się na komplet opon zimowych i letnich, zawsze spada na ciebie konieczność magazynowania jednego zestawu. Najczęściej opony przechowujemy w garażach, piwnicach czy domkach gospodarczych. Co więcej, ważne jest, aby wiedzieć, jak przechowywać opony po sezonie. Jeśli opony przechowujesz w niewłaściwy sposób, np. ułożone jedna na drugiej, nieświadomie doprowadzasz do ich szybszego niszczenia. Alternatywą jest przechowywanie opon sezonowych w serwisowych przechowalniach, ale jak już ustaliliśmy, to generuje dodatkowe koszty.

Nie dasz się zaskoczyć zimie

Niespodziewane opady śniegu często zaskakują nie tylko drogowców, ale również kierowców. Jeśli w twoim aucie zamontowane są opony sezonowe i we właściwym momencie nie zmieniono ich na zimowe, nagłe opady śniegu mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. Ten problem rozwiążą opony wielosezonowe – czy warto w nie zainwestować? Dzięki nim niespodziewana zmiana aury czy wreszcie kolejki w serwisach nie sprawią, że konieczna okaże się rezygnacja z jazdy własnym samochodem.

Wady opon wielosezonowych

Niektórzy twierdzą, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Niekoniecznie. Opony wielosezonowe są kompromisem między ich zimowymi i letnimi odpowiednikami. Niestety ogumienie tego typu ma pewne ograniczenia.

Przeczytaj również: Jak dobrać oponę do felgi?

Temperatura

Przy wysokich temperaturach opony wielosezonowe szybciej zużywają się na asfaltowych powierzchniach.

Zaśnieżone lub oblodzone drogi

Jeśli zima naprawdę da się we znaki, na źle utrzymanej nawierzchni poruszanie się w aucie wyposażonym w opony wielosezonowe może być niebezpieczne. Jednak w mieście, gdzie rozwijane prędkości są mniejsze, a drogi są w miarę systematycznie odśnieżane, opony wielosezonowe zdadzą egzamin również zimą.

Mniejsza trwałość

Opony całoroczne szybciej się zużyją niż ich sezonowe odpowiedniki. Przyczyna jest prosta – eksploatuje się je cały czas, a nie jedynie w półrocznych okresach. Inna sprawa, że przy oponach wielosezonowych nie musisz kupować dwóch kompletów, co w rezultacie jest tańszym rozwiązaniem.

Opony wielosezonowe – czy warto?

Kiedy w takim razie sprawdzą się opony wielosezonowe i czy warto je kupić? To dobre rozwiązanie, jeśli poruszasz się głównie w mieście, gdzie drogi zimą są z reguły odśnieżane i posypywane solą, a osiągane przez pojazd prędkości są znacznie niższe niż np. na autostradach. Ponadto specjaliści wskazują, że ogumienie tego typu z racji szybszej eksploatacji najlepiej sprawdza się w przypadku kierowców, którzy nie pokonują zbyt wielu tysięcy kilometrów w ciągu roku. Opony wielosezonowe mogą być w takim razie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w miastach i właśnie po miejskich dogach jeżdżą najczęściej. Jeśli jednak rocznie pokonujesz dystanse większe niż 10 000 kilometrów, bezpieczniejszą opcją jest zakup dwóch kompletów opon: zimowych oraz letnich.

Opony wielosezonowe – czy warto ich używać zamiast sezonowych? Jak widzisz, oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Wszystko zależy od miejsca zamieszkania, stylu jazdy i liczby pokonywanych kilometrów. Jeśli jednak postawisz na opony, które będą ci służyć przez cały rok, warto wybrać model z wyższej półki. Podpowiedzią będzie dla ciebie ranking opon całorocznych.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny