Orbital wracają z nową muzyką i trasą koncertową!

Kultowy duet Orbital zaczynał przygodę z muzyką jeszcze w latach osiemdziesiątych, kiedy to muzyka elektroniczna nie była popularna tak jak obecnie. Zespół tworzą bracia Paul i Phil Hartnoll, a pierwszy album wydali w 1991 i był on zatytułowany po prostu Orbital (Green Album). Po kilku latach ciszy Orbital znów wracają na scenę z kilkoma koncertami i nową muzyką.
Duet Orbital działał nieprzerwanie do roku 2004, w którym oznajmili koniec działalności. Reaktywowali się później kilka razy na trasy koncertowe i nagrywanie nowych albumów, tak więc pwroty mają już we krwi. Tym razem było jednak nieco inaczej, bowiem od 2013 bracia Hartnoll zamilki pokłóceni ze sobą i stracili ze sobą kontakt. Nie było to więc typowe dla muzyków wypalenie się, ale poważna kłótnia, która sprawiła, że bracia nie odzywali się do siebie przez prawie 5 lat. Więzi rodzinne to jednak mocne więzi i w końcu nawiązali dialog, który zaoowocował świeżym podejściem dającym nadzieję na kolejny album Orbital.

Trzy pierwsze potwierdzone daty w nowej historii tego elektronicznego duetu to występy na festiwalach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 
  • 3 czerwca – Forbidden Fruit w Dublinie
  • 8 lipca – Bluedot w Jordell Bank
  • 28 lipca – Standon Calling w Herts.
Prawdopodobnie niedługo dowiemy się, czy na tych trzech detach poprzestaną, czy przerodzi się to w światową trasę koncertową. Zdecydowanie chcielibyśmy, żeby po ponownym zjednoczeniu się, bracia Hartnoll przyjechali również do Polski. Byli tu już w 2009 grając na Selector Festival w Krakowie, więc jest nadzieja, że im się spodobało i będą chcieli do nas wrócić. Jak na razie fanom pozostają jednak jedynie występy na festiwalach w Wielkiej Brytani i Irlandii.
Orbital zasłynęli ze swojego niepowtarzalnego stylu i przez długi czas byli w czołówce światowej elektroniki. Porównywani byli niejednokrotnie z równie znanym zespołem Underworld (znanym chociażby ze ścieżki dźwiękowej do Trainspotting). Ich ostatnia płyta Wonky to zmiana w stylistyce duetu, a w utworach możemy usłyszeć takich gości jak Zola Jesus czy Lady Leshurr. Po powrocie w 2017 na oficjalnym profilu soundcloud Orbital pojawił się nowy kawałek zatytułowany „Kinetic” oraz pogłoski o kolejnym albumie.