Data publikacji:

Pomysły na ozdoby do ogrodu zrobione własnoręcznie

Chcesz, by twój ogród był jedyny w swoim rodzaju? Nie interesują cię dekoracje dostępne w sklepach i na portalach ogrodniczych? Ozdoby do ogrodu zrobione własnoręcznie to czasem prawdziwe dzieła sztuki. Podpowiadamy, jak je łatwo i szybko wykonać.

ozdoby do ogrodu

Przeczytaj również:

Malowane kamyki – wyjątkowe drobiazgi, a tyle radości z tworzenia

Ozdoby ogrodowe z kamyków to chyba najłatwiejsze w przygotowaniu dekoracje. Ich wykonanie jest też bardzo przyjemne, relaksujące – często zdobienie kamyków wykorzystuje się arteterapii, zabawa ta spodoba się też dzieciom. Wystarczy znaleźć lub kupić w sklepie ogrodniczym płaskie kamienie i pomalować je w dowolny sposób, tworząc z nich np. pszczoły, biedronki lub motyle.

Jeśli dekoracja ma być trwała, to warto użyć farby olejnej, żeby nie zmył jej deszcz. Kamyki te można ułożyć razem lub osobno, na trawie lub na stoliku ogrodowym. Będą wyjątkowo uroczą dekoracją – małą, ale wyrazistą.


Ozdoby do ogrodu zrobione własnoręcznie: grzybki z... misek

Ładną i atrakcyjną ozdobą trawnika ogrodowego, zwłaszcza tego, na którym rosną świerki i choinki, mogą być grzyby. Wyjątkowo malowniczo wyglądają zwłaszcza muchomory. Bardzo łatwo je zrobić. Potrzebne będą miski, które będą kapeluszem grzybów, oraz drewniane kołki (możesz wykorzystać znalezione w lesie grube gałęzie), na których umieścisz miski (miski można je też zastąpić doniczkami). Pomaluj miski na czerwono w białe kropki, lub na brązowo – w zależności od tego, jakie chcesz mieć grzyby w swoim ogrodowym lesie. Zatknij je na wbitych w ziemię drewnianych kołkach – gotowe!

Ozdoby do ogrodu ręcznie robione w morskim stylu: latarnia z doniczek

Kochasz szum morza, krzyk mew i słoną bryzę, i chcesz zawsze mieć wokół siebie nawiązujące do morza dekoracje? Możesz je zrobić samodzielnie. Przydadzą się gliniane doniczki, najlepiej cztery, w tym samym rozmiarze lub kilka większych i dwie mniejsze, oraz biała i niebieska farba. Pomaluj je na biało, a na pierwszej i ostatniej zrób wokół szerszej strony niebieską obwódkę. Ustaw je jedna na drugiej tak, by nachodziły na siebie. Powstanie kształt wieży do złudzenia przypominający latarnię morską.

Kwiaty całoroczne z... kołpaków samochodowych

Chcesz, by w twoim ogrodzie zawsze kwitły kolorowe rośliny, nawet zimą? To możliwe – musisz zrobić kwiaty, które będą zawsze kwitły. Jest na to wiele sposobów, by twój ogród kwitł także zimą, wybraliśmy ten, który zagwarantuje duże, widoczne kwiaty. Potrzebne będą:
  • okrągłe, blaszane kołpaki do kół samochodowych,
  • zielona, żółta, czerwona, różowa farba olejna,
  • metalowe rurki i blacha,
  • spawarka.
Blaszane kołpaki będą główkami kwiatów, zaś z rurek i fragmentów blachy zrobisz łodygi kwiatków. Potrzebna będzie jeszcze spawarka, którą połączysz wycięte z blachy listki z rurką, tworząc łodygę. Jeśli nie chcesz używać spawarki, możesz połączyć liście za pomocą drutu, podobnie zamocujesz łodygę do główki rośliny. Spawanie będzie na pewno trwalsze i solidniejsze. Pomaluj kwiat na wybrany kolor – możesz np. stworzyć żółtego słonecznika – oraz łodygę na zielono. Gotowe! Tak przygotowane kwiaty włóż w ziemię.

Ozdoby do ogrodu z drewna: kwietnik z palet

Palety mają wszechstronne zastosowanie – można z nich zrobić właściwie wszystko. Naturalne, nielakierowane drewno bardzo ładnie się prezentuje w naturalnym środowisku, jakim jest ogród. Łatwo z palety zrobić kwietnik, który można np. oprzeć o ścianę. By stworzyć miejsce na ziemię, należy jedynie zrobić dno w trzech wystających deskach palety. Można przybić gwoździami dodatkowe deski lub wyłożyć wnętrza grubą folią.

A jeśli nie lubisz bawić się w stolarstwo, możesz po prostu dobrać doniczki w takim rozmiarze, by wcisnąć je w szczeliny desek w taki sposób, by stabilnie się utrzymywały na miejscu – by nie wypadły dołem, ale też, by nie były zbyt ściśnięte. Jeśli wybrana paleta jest z surowego drewna, możesz zasadzić w niej zioła. A jeżeli wolisz barwne kwiaty, możesz paletę pomalować na wybrane kolory.

Łabędzie z... opon

Ciekawą dekoracją ogrodową są przedmioty robione z opon samochodowych. Zrobisz z nich po prostu kwietniki, wypełniając wnętrze opony ziemią, ale też opony można przeciąć i wygiąć z nich różne kształty. Malowniczo wyglądają zwłaszcza łabędzie z opony. Przecinamy koło w połowie tak, by dół opony stworzył dno na ziemię – będzie to jednocześnie tułów łabędzia. Rozcięte części wywijamy na boki – będą to skrzydła ptaka. Trzeba jeszcze doczepić szyję i ogon – można je zrobić z wygiętej blachy. Teraz oponę trzeba pomalować na biało oczywiście. Można też łabędzia posadzić na drugiej, pomalowanej na niebiesko oponie – będzie to nawiązanie do wody. Teraz zasadź wewnątrz łabędzia wybraną roślinę – może to być barwna pelargonia, iglak, ale też dostojna, biała lilia. Najlepiej będą wyglądały wyższe rośliny – będą odpowiednio widoczne.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska