Data publikacji:

Jak używać Palo Santo? Właściwości Palo Santo

Instagram opanowała moda na palenie Palo Santo, czyli swego rodzaju drewienka o cennych właściwościach. Zastanawiasz się, czy warto dać mu szansę i wypróbować moc tkwiącą w olejkach eterycznych? Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o Palo Santo i odkryj, jak go używać.

palo satno

Palo Santo – a co to takiego?

Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest Palo Santo, którego właściwości zostały docenione przez tysiące osób na całym świecie. Bursera graveolens występuje na Wyspach Galapagos, w Meksyku oraz w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Bardzo często jest nazywane świętym drzewem.

Nie bez powodu Palo Santo uważa się za święte drzewo – od setek lat jest ono stosowane przez uzdrowicieli i szamanów, którzy wykorzystują jego właściwości podczas prowadzonych przez siebie ceremonii, modlitw czy leczenia. Drewienko ma dość charakterystyczny zapach, który można określić jako mieszankę świeżych, bogatych i odrobinę ciepłych aromatów.

Co ciekawe, pozyskiwanie Palo Santo jest regulowane przez rząd w Peru. To wszystko po to, aby robić to z szacunkiem i nie niszczyć Bursera graveolens. Zgodnie z prawem popularne drewienka są pozyskiwane z opadłych drzew, które wysychają nawet przez 5 lat.

Przeczytaj także: Olejki eteryczne – ranking

Palo Santo – właściwości

Popularność Palo Santo zawdzięcza swoim właściwościom. Wysuszone drewienko Bursera graveolens ma następujące działanie:

  • oczyszcza aurę i pomieszczenia, usuwając z nich negatywną i szkodliwą energię,
  • dodaje energii,
  • koi zmysły i łagodzi napięcie,
  • pomaga w walce z bakteriami, grzybami i wirusami (ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze),
  • pomaga w przypadku bólu brzucha i reumatyzmu,
  • wspiera układ odpornościowy,
  • wspomaga prawidłową pracę układu oddechowego, łagodząc objawy astmy.

Co więcej, Palo Santo pomaga łagodzić stres oraz może pomóc osobom zmagającym się z nerwicą i uczuciem niepokoju. Oczywiście suszone drewno Bursera graveolens jest idealnym dopełnieniem medytacji czy jogi.

Warto pamiętać, że stosowanie Palo Santo i korzystanie z jego właściwości jest znakomitym rozwiązaniem dla alergików. Równie znakomicie sprawdzi się u osób, które nie przepadają za białą szałwią – Palo Santo ma łagodniejszy i mniej kadzidlany zapach.

Palo Santo – jak używać i palić?

Masz już Palo Santo, ale nie wiesz, jak go używać? Jest to naprawdę proste i nie wymaga żadnego przygotowania. Wystarczy podpalić zapałką lub zapalniczką jeden z końców suszonego drewienka, przygasić ogień po kilku minutach i upewnić się, że delikatnie się żarzy. W tym momencie zaczyna się prawdziwa magia – Palo Santo napełnia wnętrze swoim charakterystycznym zapachem, a ty możesz korzystać z jego właściwości.

Pamiętaj, że to podczas palenia Palo Santo uwalniają się jego cenne właściwości i zawarte w nim olejki eteryczne. Drewienko możesz wykorzystać do okadzenia domu czy mieszkania, czyli oczyszczenia go i pozbycia się złej aury. Dzięki temu nie tylko poczujesz się lepiej, ale także… odstraszysz komary i inne insekty (sprawdź, co odstrasza komary).

To jednak dopiero początek możliwości, jakie daje ci Palo Santo. Jak jeszcze można go używać? Możesz dodać je na przykład do mieszanek zapachowych lub korzystać z niego w wersji wysuszonej, niezapalonej. W takich przypadkach drewienko sprawdza się doskonale w roli odświeżacza i do domu, i do samochodu.

Jak wybrać Palo Santo? Cena to nie wszystko

Palo Santo najlepiej kupować u zaufanych sprzedawców. Podczas zakupu zwróć uwagę między innymi na jego pochodzenie (koniecznie z Ekwadoru lub Peru) i sprawdź, czy jest pozyskiwane etycznie. Najlepszym pomysłem jest wybranie certyfikowanego Palo Santo, którego cena może być jednak wyższa.

Autorka: Katarzyna Wendzonka