Data modyfikacji:

Jak się pozbyć pcheł u kota?

Czy wiesz, że koty niewychodzące też mogą mieć pchły? Sprawdź, jak skutecznie zapobiegać i leczyć pchły u kota. Poznaj rodzaje preparatów na pchły. Dowiedz się, jakie produkty na pchły są groźne dla zdrowia i życia kotów.

pchły u kota

Skąd się biorą pchły u kota?

Niezależnie od tego, czy twój kot jest wychodzący, czy nie, może mieć pchły. Jak to jest możliwe? Jaja pcheł lub dorosłą pchłę możesz nieświadomie przynieść do domu na podeszwie buta lub po prostu na ubraniu. Miejsc, w których możesz znaleźć te pasożyty lub ich jaja, jest wiele. Może to być schronisko dla bezdomnych zwierząt, stajnia, poczekalnia placówki weterynaryjnej, park dla psów, ale też tramwaj czy autobus komunikacji publicznej w twoim mieście. Pchły może też przenieść na twojego kota inne zwierzę. Najczęściej jest to pies, który kilka razy dziennie wychodzi na spacery.

Objawy pcheł u kota:

  • świąd skóry,
  • brzydka, matowa, wypadająca sierść,
  • strupy i wyłysienia na skórze,
  • możliwe wykwity skórne,
  • przeczulica okolicy grzbietu,
  • napadowe kurczenie się mięśni podskórnych,
  • podrażnienie skóry,
  • anemia.

Kot, który ma pchły, może nie dawać żadnych objawów, jeśli inwazja pasożytów dopiero się rozpoczęła, lub pokazywać objawy cały czas. Symptomy silnej inwazji pcheł u kota to napadowe kurcze grzbietu, ciągłe drapanie się i lizanie skóry w miejscach, w których pchły najsilniej żerują. Mruczek jest wówczas niespokojny, może się nagle budzić w trakcie snu i uciekać z legowiska lub napadowo się drapać.

Inne objawy pcheł u kota, które możesz zaobserwować, to obecność czarnych kropek na legowisku i w innych miejscach, w których pupil często przebywa. Te same „kropki” znajdują się na skórze czworonoga, między sierścią. To nic innego, jak odchody pcheł. Odgarniając sierść kota, możesz też zauważyć dorosłe, żywe i poruszające się osobniki pcheł. Widać je o wiele lepiej na skórze kotów z jasną sierścią.

Jak rozpoznać, że kota ma pchły?

Jeśli kot się drapie, między jego sierścią możesz znaleźć liczne brązowe „kropki”, ale jeśli nie zauważyłeś żadnej żywej pchły, warto wykonać prosty test. Zbierz te ciemne „kropki” za pomocą suchego patyczka kosmetycznego i nanieś je na suchy wacik. Nakrop na wacik kilka kropel zimnej wody i potrzyj wacik. Jeśli kropki zaczną zabarwiać biały wacik na różowo-brązowo, oznacza to, że są to odchody pcheł. Odchody pcheł składają się z krwi kota, dlatego to krew po kontakcie z wodą rozpuszcza się na waciku.

Bardzo dobrym pomysłem jest także zabranie kota do lekarza weterynarii na wizytę. Specjalista zbada kota i ustali przyczynę drapania się. Być może kot nie ma pcheł, ale cierpi na inwazję innych pasożytów lub inne schorzenia dermatologiczne.

Sezon na pchły u kota. Kiedy pchły są aktywne?

Może cię to zaskoczyć, ale sezon na pchły, w przeciwieństwie do sezonu na kleszcze, trwa przez cały rok. Oznacza to, że kot powinien być zabezpieczony przed pchłami przez cały rok, także wtedy, gdy za oknem jest mróz.

Musisz wiedzieć, że pchły nie żerują na kocie przez cały czas. Po napiciu się krwi znikają do środowiska, w którym kot żyje. Często chowają się w szczelinach podłogi czy między poduszkami tapczanu, na którym mruczek chętnie odpoczywa.

Co na pchły dla kota? Leczenie

W sklepach zoologicznych i placówkach weterynaryjnych znajdziesz mnóstwo preparatów przeciwko pchłom dla kotów. Są to krople na pchły dla kota i obroże na pchły dla kota. Oba rodzaje działają zarówno leczniczo, czyli pomogą, gdy kot ma już pchły, oraz zapobiegawczo, czyli będą chroniły mruczka przed inwazją pasożytów przez okres podany przez producenta na opakowaniu.

Najbardziej popularną substancją, która jest głównym składnikiem aktywnym w preparatach przeciwko pchłom, jest fipronil. Produkty z imidaklopridem, selamektyną, fluralamerem i moksydektyną też możesz spotkać na rynku i są bezpieczne dla kotów.

Pamiętaj! Zawsze kupuj preparaty na pchły dla kota, które są przeznaczone tylko dla tego gatunku. To, co działa na psy, może być szkodliwe dla kotów, dlatego nigdy, pod żadnym pozorem nie stosuj płynów na pchły dla psów u kotów. Produkty z dodatkiem permetryny nie mogą być stosowane u kotów, ponieważ ta substancja jest dla mruczków toksyczna i może wywołać objawy zatrucia – utrata świadomości, drgawki czy ślinienie się.

Odpchlenie kota polega na zastosowaniu preparatu na kocie pchły, którego zadaniem jest zabicie wszystkich szkodników, które na nim żerują, oraz na jednoczesnym oczyszczaniu środowiska z pcheł, które schowały się w zakamarkach twojego mieszkania.

Preparaty na pchły w sprayu należy rozpylać zgodnie z zaleceniami producenta. Popularne są produkty z dodatkiem dimeticonu, który zlepia jaja pcheł i osobniki dorosłe, uniemożliwiając im dotychczasowe funkcjonowanie.

Mieszkanie należy też codziennie dokładnie odkurzać, a legowiska i wszystkie materiały, na których kot leżał w ostatnim czasie, należy wyprać w wysokiej temperaturze i powtórzyć to kilka razy w ciągu najbliższych tygodni.

Jeśli nie możesz wyprać jakichś powierzchni, użyj żelazka. Może to być żelazko tradycyjne lub takie, które wykorzystuje gorącą parę do prasowania. Chodzi tutaj o to, by wysoka temperatura unicestwiła wszystkie osobniki i ich ewentualne jaja.

Niezależnie od tego, czy masz jedno zwierzę w domu, czy wiele, wszystkie czworonogi, które z tobą mieszkają, muszą zostać odpchlone za pomocą bezpiecznych dla nich preparatów. Przed zakupem środka na pchły dla kota, zapoznaj się z informacją dla kota o jakiej masie ciała jest ten produkt przeznaczony. Być może będziesz musiał kupić różne preparaty. Wybierz ten preparat, który działa najdłużej.

Domowe sposoby na pchły u kota nie sprawdzą się, jeśli mruczek ma już pchły. Możesz je stosować, by zapobiegać inwazji pasożytów zewnętrznych, ale nie powinny być stosowane jako jedyna metoda walki z pchłami ze względu na niską skuteczność.

Autorka: Natalia Ciszewska